Կարեն Կարապետյանն անդրադարձել է բենզինի, սեղմած գազի և դիզվառելիքի թանկացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Կարեն Կարապետյանն անդրադարձել է հանրապետությունում վերջին շրջանում որոշ ապրանքատեսակների գների բարձրացմանը: Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ, պատասխանելով «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Շաքե Իսայանի հարցին, ՀՀ վարչապետը նախ ընդգծեց, որ պաշտոնական գնաճը Հայաստանում 2.6 տոկոս է, Վրաստանում՝ 6.7 տոկոս, Ադրբեջանում՝ 7.9 տոկոս:
Այնուհետև վարչապետն անդրադարձավ բենզինի, սեղմած գազի և դիզվառելիքի թանկացմանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ վարչապետն ասաց, որ բենզինը Հայաստանում  թանկացել է 20 դրամով: «Այս պահին Վրաստանում բենզինի գինն ավելի բարձր է այն դեպքում, երբ մենք բենզինը մեր երկիր տրանզիտով բերում ենք հենց Վրաստանից: Բացի այդ, Բենզինի օգտագործողը ունի այլընտրանք՝ սեղմած գազը: Գազը թանկացել է 20 դրամով, դարձել է 190-220 դրամ: Սեղմած գազի դեպքում վերականգնվել է այն գինը, որ եղել է 2015թ.: Լավ չէ, որ թանկացել է սեղմած գազի գինը, սակայն սա նոր պահանջ չէ, քանի որ մենք շուկայում այս գնով աշխատել ենք և այն ժամանակ էժանացրել ենք, քանի որ այդպիսի հնարավորություն է եղել»,- մանրամասնեց վարչապետը՝ նշելով, որ սեղմած գազի գինը հարևան Վրաստանում ևս թանկացել է ու ավելի թանկ է, քան Հայաստանում՝ 260-310 դրամ:
Անդրադառնալով դիզվառելիքի թանկացմանը՝ վարչապետն ընդգծեց, որ վառելիքի այս տեսակի թանկացումը որոշ առումով կարող է ռիսկային լինել գյուղատնտեսության համար: Կարեն Կարապետյանը տեղեկացրեց, որ գյուղատնտեսության նախարարությունը հաշվարկներ է արել և պարզել, որ գյուղատնտեսական ապրանքները կարող են դրա հետևանքով թանկանալ: Նա շեշտեց, որ կառավարությունը քննարկում է գյուղատնտեսության համար դիզվառելիքի ձեռքբերումը սուբսիդավորելու տարբերակներ՝ առկա ռիսկերը նվազեցնելու համար:
Եզրափակելով խոսքը՝ վարչապետն ընդգծեց, որ բենզինի, սեղմած գազի և դիզվառելիքի թանկացումը խնդրահարույց չէ:

Премьер-министр Армении коснулся вопроса о росте цен на бензин, сжатый газ и дизтопливо
Премьер-министр Республики Армения Карен Карапетян коснулся вопроса о росте цен на некоторые товары в последнее время. Как сообщает Арменпресс, отвечая на вопрос депутата Шаке Исаян, премьер-министр подчеркнул, что официальная инфляция в Армении составила 2,6%, в Грузии - 6,7%, а в Азербайджане - 7,9%.
Затем премьер-министр коснулся подорожания бензина, компримированного природного газа и дизельного топлива.
Премьер отметил, что цена на бензин в Армении увеличилась на 20 драмов. «На данный момент цена на бензин в Грузии выше, чем когда мы доставляем наш бензин по транзиту через Грузию. Кроме того, у потребителей бензина есть альтернатива в виде сжатого газа. Цена на газ выросла на 20 драм и достигла 190-220 драмов. В случае со сжатым газом была восстановлена цена 2015 года. Нехорошо, что цена на сжатый газ выросла, но это не новое требование, поскольку мы работали на рынке по этой цене, а затем снизили ее, так как у нас была такая возможность», - сказал премьер-министр, отметив, что цены на сжатый газ в соседней Грузии также выросли, и газ там дороже, чем в Армении - 260-310 драмов.
Коснувшись повышения цен на дизельное топливо, премьер-министр подчеркнул, что подорожание этого вида топлива в некоторых отношениях может быть рискованным для сельского хозяйства. Карен Карапетян сообщил, что министерство сельского хозяйства сделало расчеты и выяснило, что в результате могут подорожать сельскохозяйственные товары. Он подчеркнул, что правительство рассматривает варианты субсидирования дизельного топлива для сельского хозяйства для снижения существующих рисков.
В заключение премьер-министр подчеркнул, что рост цен на бензин, сжатый природный газ и дизельное топливо не является проблематичным.