ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարն անթույլատրելի Է համարել հակամարտությունների շարունակումը Եվրոպայում
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերիշը նշել Է 2018 թվականին համաշխարհային կազմակերպության գործունեության 12 գերակա ուղղությունները: Դրանց թվում նա ներառել Է Ուկրաինայում, Սիրիայում եւ այլ թեժ կետերում ճգնաժամերի կարգավորումը, ահաբեկչության դեմ պայքարը, կլիմայի գլոբալ փոփոխմանը դիմակայելը եւ միգրացիայի խնդիրների լուծումը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Համաշխարհային կազմակերպության վարչական ղեկավարը կոչ Է արել բուժել «այն կաթվածահարությունը, որը հանգեցրել Է եվրոպական հակամարտությունների սրմանն ու սառեցմանը»: «Հաշվի առնելով այն, որ այնտեղ են սկսվել երկու համաշխարհային պատերազմները, ինչպես նաեւ ուշադրության առնելով Եվրոպայի ռեսուրսներն ու ներուժը, չի կարելի թույլ տալ, որ հակամարտությունները շարունակվեն տարածաշրջանում»,-ընդգծել Է նա:
Գուտերիշի խոսքով՝ տարածաշրջանի հակամարտությունները կարգավորելու համար «հարկավոր Է հակահարված տալ ազգայնականության վտանգավոր ալիքին, ինչպես նաեւ նոր եռանդ հաղորդել միջնորդական նախաձեռնություններին, ներառյալ «նորմանդական ձեւաչափը» եւ Արեւելյան Ուկրաինայի գծով եռակողմ շփման խումբը, Լեռնային Ղարաբաղի խնդրով ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խումբը, Վրաստանին վերաբերող ժնեւյան միջազգային քննարկումները եւ Մերձդնեստրի խնդրով «5+2» ձեւաչափը»:
Բացի այդ, ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը մատնանշել Է Արեւմտյան Բալկաններում հակամարտությունների երկարաժամկետ լուծումներ գտնելու ուղղությամբ «կենտրոնացված ջանքերի» անհրաժեշտությունը: «Ես կոչ եմ անում Եվրոպայի ղեկավարներին՝ ցույց տալ, որ աշխարհամասը կարող Է ապրել ընդհանուր բարգավաճման եւ խաղաղ գոյակցության իր իդեալներին համապատասխան»,-ընդգծել Է Անտոնիու Գուտերիշը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Генсек ООН включил урегулирование конфликта на Украине в число приоритетов на 2018 год
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш обозначил 12 приоритетных направлений деятельности всемирной организации в 2018 году. В их число он включил урегулирование кризисов на Украине, в Сирии и в других горячих точках, борьбу с терроризмом, противодействие глобальному изменению климата и решение проблем миграции, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Административный глава призвал излечить "паралич, который привел к обострению и замораживанию европейских конфликтов". "С учетом того, что там начались обе мировые войны, а также принимая во внимания ресурсы и потенциал Европы, нельзя допустить продолжения конфликтов в регионе", - подчеркнул он.
По его словам, чтобы урегулировать конфликты в регионе, "нужно дать отпор опасной волне национализма, а также придать новую силу посредническим инициативам, включая "нормандский формат" и Трехстороннюю контактную группу по Восточной Украине, минскую группу ОБСЕ по Нагорному Карабаху, международные женевские дискуссии, касающиеся Грузии, и процесс в формате "5+2" по Приднестровью". Кроме того, генеральный секретарь ООН указал на необходимость "сосредоточенных усилий" по поиску долгосрочных решений конфликтов на Западных Балканах. "Я призываю европейских лидеров показать, что континент может существовать в соответствии со своими идеалами общего процветания и мирного сосуществования", - подчеркнул Гутерриш.