Ֆիլիպինների իշխանություններն ընդլայնել են տարահանման գոտին հրաբխի սպառնալիքի պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆիլիպինների իշխանությունները շարունակում են տեղի բնակիչների տարահանումը Մայոն հրաբխի ժայթքման՝ պահպանվող սպառնալիքի պատճառով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Philippine Star հրատարակությունը:
AP գործակալությունը նշում Է, որ Ֆիլիպինների Ալբայի նահանգում գրեթե 15 հազար բնակիչներ են հեռացել արթնացած Մայոն հրաբխի մերձակա 7 կիլոմետր շառավղի տարածքում գտնվող բնակավայրերից: Հրաբխի հավանական ժայթքման պատճառով նաեւ ժամանակավորապես դադարեցված են պարապմունքները տեղի դպրոցներում:
Որոշ ուսումնական հաստատություններ իշխանությունների ցուցումով վերասարքավորել-դարձրել են ժամանակավոր տեղավորման կենտրոններ: Մասնագետները մի քանի ժամում ինը ցնցումներ են գրանցել, դրանցից չորսն ուղեկցվել են լավայի ժայթքմամբ եւ հրաբխային մոխրի արտանետմամբ, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Власти Филиппин расширили зону эвакуации из-за угрозы извержения вулкана
Власти Филиппин продолжают проводить эвакуацию местных жителей из-за сохраняющейся угрозы извержения вулкана Майон, как передает Арменпресс, об этом сообщает издание Philippine Star.
Почти 15 тысяч жителей Филиппин покинули населенные пункты, расположенные в радиусе 7 километров близ проснувшегося вулкана Майон в провинции Албай, сообщает во вторник агентство АР.
В связи с вероятным извержением вулкана также временно прекращены занятия в местных школах. Некоторые учебные заведения по указанию властей переоборудованы в центры временного размещения.
Специалисты зафиксировали девять толчков за несколько часов, четыре из них сопровождались извержением лавы и выбросом вулканического пепла.