ՀՀԿ-ն կսկսի ՀՀ նախագահի թեկնածուի վերաբերյալ քննարկումները
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը ՀՀ նախագահի թեկնածուի վերաբերյալ քննարկումները կսկսի մեկնարկած շաբաթվա ընթացքում: Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը: «Այս պահին թեկնածուների անուններ դուք չեք կարող իմանալ, որովհետև մենք այդ հարցի վերաբերյալ քննարկումներ դեռ չենք ծավալել: Երբ մենք կսկսենք քննարկումներն արդեն այս շաբաթվա ընթացքում և կունենանք որոշում, բոլորդ այդ մասին կիմանաք»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց Բաղդասարյանը:
Նա ընդգծեց, որ նախագահի ընտրության ժամանակահատվածը փետրվարի 28-ից մարտի 10-ն է՝ հավելելով, որ ամենայն հավանականությամբ խորհրդարանում ՀՀ նախագահի ընտրությունը տեղի կունենա մարտի 2-ին:
Հարցին՝ հստակությո՞ւն կա վարչապետի թեկնածուի վերաբերյալ, Վահրամ Բաղդասարյանը պատասխանեց, որ վարչապետի թեկնածու ներկայացնելուց առաջ պետք է ներկայացնեն նախագահի թեկնածուին, որից հետո կսկսեն վարչապետի թեկնածուի վերաբերյալ քննարկումները: Նա նշեց, որ քննարկումներից հետո որևէ բան գաղտնի չի մնա, և բոլորը կիմանան կայացված որոշումների մասին:
Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանի լիազորություններն ավարտվելու են 2018թ. ապրիլի 9-ին: Մինչ այդ՝ նոր Սահմանադրությամբ ՀՀ Ազգային ժողովը պետք է ընտրի հանրապետության նոր նախագահին, իսկ Սերժ Սարգսյանի լիազորությունների ավարտից հետո կառավարությունը հրաժարական կտա: Դրանից հետո  խորհրդարանը պետք է ընտրի վարչապետ, ով կձևավորի նոր կառավարությունը:

YEREVAN, JANUARY 15, ARMENPRESS. The Republican Party of Armenia (HHK) will begin discussions over a future candidate for president during this week, parliamentary faction leader of the HHK Vahram Baghdasaryan said.
“Currently you can’t know the names of candidates since we didn’t have discussions over this issue. When we will begin the discussions during this week and will have a decision, you will know about it”, he said.
He stressed that the time period for electing a president is February 28 – March 10, adding that most probably the election will be held March 2 in the parliament.
Asked whether or not there is clarity regarding a candidate for PM, Baghdasaryan said before presenting a candidate they must first present a presidential candidate, after which they will discuss the PM post.
Incumbent President Serzh Sargsyan’s term in office will end April 9, 2018.  Until then, in accordance to the Constitution, the Parliament will elect a new president, and the government will submit its resignation after Sargsyan’s term is completed. Then, the parliament will elect a Prime Minister, who will form a new government.