Հայաստանի խորհրդարանը կքննարկի Իրաքում եզդի ժողովրդի նկատմամբ ցեղասպան գործողությունները դատապարտելու նախագիծը
Հայաստանի խորհրդարանը կքննարկի Իրաքում եզդի ժողովրդի նկատմամբ ցեղասպան
գործողությունները դատապարտելու նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը կքննարկի Իրաքում ահաբեկչական խմբավորումների կողմից եզդի ժողովրդի նկատմամբ ցեղասպան գործողությունները դատապարտելու հայտարարության նախագիծը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, եզդիների նկատմամբ ցեղասպան գործողությունները դատապարտելու հայտարարության նախագիծն ընդգրկված է հանձնաժողովի` հունվարի 11-ին հրավիրված արտահերթ նիստի օրակարգում:
Օրենքի նախագծի հեղինակներն են ՀՀԿ խմբակցության պատգամավորներ Ռուստամ Մախմուդյանը, Վահրամ Բաղդասարյանը և Արմեն Աշոտյանը:
«Արմենպրես»-ն ընթերցողին է ներկայացնում քննարկվելիք հայտարարության նախագծի ամբողջական տարբերակը:
«Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը,
Վերահաստատելով Հայաստանի Հանրապետության հավատարմությունը մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, Միավորված ազգերի կազմակերպության Կանոնադրությամբ սահմանված նպատակներին եւ սկզբունքներին,
Կարեւորելով Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու եւ պատժելու մասին կոնվենցիայի դրույթների կիրառմանն ուղղված միջազգային հանրության ջանքերը,
Կարեւորելով ազգային եւ կրոնական փոքրամասնությունների  իրավունքները հարգելու գործում միջազգային իրավունքով ամրագրված պետությունների պարտականությունը,
Ընդգծելով ցեղասպանությունների եւ մարդկության դեմ ուղղված այլ հանցագործությունների կանխման ուղղությամբ պայքարելու Հայաստանի Հանրապետության եւ հայ ժողովրդի հանձնառությունը,
Հաշվի առնելով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի թիվ 2170 (2014) բանաձեւը, միջազգային կառավարական եւ ոչ կառավարական կազմակերպությունների բազմաթիվ հաղորդումները՝
ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒՄ Է, ՈՐ՝
Ճանաչում եւ խստորեն դատապարտում է ահաբեկչական խմբավորումների կողմից իրենց վերահսկողության ներքո գտնվող Իրաքի Հանրապետության տարածքներում եզդի ժողովրդի նկատմամբ իրականացված ցեղասպան գործողությունները,
Խստորեն դատապարտում է ահաբեկչության բոլոր դրսեւորումները եւ ծայրահեղական գաղափարախոսությունը, ահաբեկչական խմբավորումների կողմից իրենց վերահսկողության ներքո գտնվող Իրաքի Հանրապետության տարածքներում եզդի ժողովրդի նկատմամբ էթնիկ, ազգային, քաղաքական կամ կրոնական պատկանելությունից ելնելով թիրախավորված գործողությունները` նրանց նկատմամբ խոշտանգումներն ու անմարդկային, դաժան վերաբերմունքը, բռնի տեղահանումը, կանանց, աղջիկների եւ երեխաների նկատմամբ սեռական ոտնձգությունները, քաղաքացիական, կրթական, բժշկական եւ հասարակական նշանակություն ունեցող այլ օբյեկտների դիտավորյալ թիրախավորումը, կրոնական եւ պատմական նշանակություն ունեցող շինությունների ոչնչացումը, եւ
Կոչ է անում միջազգային հանրությանը միջազգային կառուցակարգերի միջոցով հետաքննել կատարված հանցագործությունները, հետապնդել եւ պատասխանատվության ենթարկել միջազգային հանցագործություններ կատարած անձանց,
Կոչ է անում միջազգային հանրությանը ձեռնարկել միջոցներ եզդի բնակչության անվտանգությունն ու պաշտպանությունը ապահովելու, նրանց մարդասիրական աջակցություն ցուցաբերելու համար, ինչպես նաեւ գործադրել բոլոր հնարավոր ջանքերը ապագայում մարդու իրավունքների նման խախտումները կանխելու, բացառելու եւ վերացնելու համար:

Armenian Parliament to discuss draft statement on condemning genocidal acts against Yazidi people in Iraq
Armenian Parliament to discuss draft statement on condemning genocidal acts against Yazidi
people in Iraq
YEREVAN, JANUARY 9, ARMENPRESS. Armenia’s Parliamentary Standing Committee on Foreign Affairs will discuss the draft statement on condemning the genocidal actions by terrorist group against Yazidi people in Iraq, reports Armenpress.
The draft statement is included in the agenda of the Committee’s extraordinary session to be convened on January 11.
The bill has been prepared by RPA faction MPs Rustam Makhmudyan, Vahram Baghdasaryan and Armen Ashotyan.
ARMENPRESS presents the full version of the draft statement:
“The National Assembly of the Republic of Armenia,
Reaffirming the commitment of the Republic of Armenia to the human rights protection, the goals and principles set by the UN Charter,
Attaching importance to the efforts of the international community aimed at implementing the provisions of the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide,
Highlighting the obligation of states enshrined by the international law on respecting the rights of national and religious minorities,
Emphasizing the commitment of Armenia and the Armenian people to fight on preventing genocides and other crimes against humanity,
Taking into account the N2170 (2014) resolution of the UN Security Council, numerous calls of international governmental and non-governmental organizations,
ANNOUNCES THAT
Recognizes and strictly condemns the genocidal acts by terrorist groups against the Yazidi people committed in territories of Iraq under their control,
Strongly condemns all acts of terrorism and extremist ideology, the targeted actions by terrorist groups against the Yazidi people for their ethnic, national, political or religious affiliation, the tortures, inhuman and cruel treatment against them, the deliberate targeting of civilian, educational, medical and other objects of public significance, the destruction of religious and other historical buildings,
Calls on the international community to investigate the crimes through international procedures, prosecute and hold accountable the persons who committed these international crimes,
Calls on the international community to take measures to ensure the safety and protection of the Yazidi people, provide them humanitarian aid, as well as make all possible efforts to prevent, rule out and eliminate similar human rights violations”.