LG Display-ը Չինաստանում OLED-դիսփլեյների արտադրության գործարան կկառուցի 4,7 մլրդ դոլարով
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: LG Display (LGD) հարավկորեական ընկերությունը օրգանիկ լուսադիոդներով լայնաֆորմատ դիսփլեյների (OLED) արտադրության գործարան Է կկառուցի Չինաստանի Գուանչժոու քաղաքում (Գուանդունի նահանգի վարչական կենտրոն): Ինչպես դեկտեմբերի 26-ին հայտնել Է «21 Շիցզի Ցզինցզի Բաոդաո» Էլեկտրոնային հրատարակությունը, ներդրումների ծավալը կկազմի մոտավորապես 30,5 մլրդ յուան (շուրջ 4,66 մլրդ դոլար), տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Կապիտալի 70 տոկոսը կպատկանի LGD-ին, եւս 30 տոկոսը՝ չինական կողմին»,-նշում Է հրատարակությունը: Նրա տվյալներով՝ LGD-ն պլանավորում Է գործարանը շահագործման հանձնել 2019 թվականի երկրորդ կեսին: Արտադրության ծավալը կկազմի ամսական 60 հազար դիսփլեյ. դրանք նախատեսված կլինեն լայնաֆորմատ հեռուստացույցների եւ Էլեկտրոնային գովազդային Էկրանների արտադրության համար:
Ինչպես նշում Է «21 Ցզինցզիվան»-ը, նախագիծն արդեն արժանացել Է Կորեայի Հանրապետության կառավարության հավանությանը: Այս նախագիծը կդառնա LGD-ի OLED-դիսփլեյների առաջին արտասահմանյան հավաքման գիծը եւ նրա երկրորդ ձեռնարկությունը Գուանչժոուում: 2014 թվականին ընկերությունն այնտեղ շահագործման Է հանձնել 8,5 սերնդի հեղուկաբյուրեղային պանելների արտադրության գործարանը:
AVC չինական ընկերության գնահատմամբ, 2017 թվականի արդյունքներով՝ աշխարհում OLED-դիսփլեյների վաճառքները տարեկան արտահայտությամբ կաճեն 78 տոկոսով եւ կհասնեն 1,5 մլն միավորի, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: LG Display построит на юге Китая завод по производству OLED-дисплеев за $4,7 млрд
Южнокорейская компания LG Display (LGD) построит завод по производству широкоформатных дисплеев на органических светодиодах (OLED) в китайском городе Гуанчжоу (административный центр провинции Гуандун). Как сообщило во вторник электронное издание "21 Шицзи Цзинцзи Баодао", объем инвестиций составит около 30,5 млрд юаней (около $4,66 млрд).
"70% капитала будет принадлежать LGD, еще 30% - китайской стороне", - указывает издание. По его данным, LGD планирует ввести завод в эксплуатацию во второй половине 2019 года. Объем производства составит 60 тыс. дисплеев в месяц - они будут предназначены для производства широкоформатных телевизоров и электронных рекламных экранов, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Как отмечает "21 Цзинцзиван", проект уже получил одобрение правительства Республики Корея. Этот проект станет первой зарубежной сборочной линией OLED-дисплеев LGD и ее вторым предприятием в Гуанчжоу. В 2014 году компания ввела там в эксплуатацию завод по производству жидкокристаллических панелей поколения 8,5.
По оценке китайской компании AVC, по итогам 2017 года продажи OLED дисплеев в мире вырастут на 78% в годовом выражении и достигнут 1,5 млн единиц.