Գիտնականները պարզել են, թե խմած տղամարդիկ ինչպես են ընկալում կանանց
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ալկոհոլային խմիչքներ օգտագործած տղամարդիկ հակված են կանանց ընկալել որպես սեքսի զուգընկերներ: Այս եզրակացությանն են եկել ԱՄՆ-ի Նեբրասկա-Լինքոլնի համալսարանի գիտնականները:
Նրանց աշխատությունը հրապարակել Է MedicalXpress-ը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Հետազոտությանը մասնակցել Է 20-ից 30 տարեկան 50 տղամարդ: Նրանց մի մասը խմել Է ալկոհոլային կոկտեյլներ, մյուսն օգտագործել Է պլացեբո (փուչ-խմիչք), այնուհետեւ նրանց ցույց են տվել երեկոյան զգեստներով երիտասարդ կանանց լուսանկարներ:
Կամավորներին խնդրել են գնահատել կանանց գրավչությունը եւ կազմել հոգեբանական դիմանկար, ընդ որում նրանց հայացքին հետեւել Է հատուկ համակարգը: Գիտնականները պարզել են, որ խմած տղամարդիկ ավելի երկար նայել են կանանց կրծքին ու իրանին, քան դեմքին:
Տարբերությունն ավելի նկատելի Էր, եթե կանայք կամավորների մեծամասնության կողմից նկարագրվում Էին որպես «գրավիչ» եւ «անվստահ»: Միեւնույն ժամանակ, եթե կինը «ինքնաբավ» ու «բարի» մարդու տպավորություն Էր թողնում, սթափ տղամարդիկ ավելի շատ ժամանակ Էին հատկացնում դիմագծերի ուսումնասիրությանը: Ալկոհոլն ուժեղացրնում Էր այդ տարբերությունը. «խմած» կամավորները գրեթե չԷին նայում այն կանանց մարմնին, որոնք վստահություն Էին ճառագում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Ученые выяснили, как выпившие мужчины воспринимают женщин
Мужчины, выпившие алкогольные напитки, склонны воспринимать женщин как партнеров для секса, к такому выводу пришли ученые из Университета Небраски-Линкольна в США. Их работу публикует MedicalXpress.
В исследовании приняли участие 50 мужчин в возрасте 20-30 лет. Часть из них выпила алкогольные коктейли, другая употребила плацебо (напиток-пустышку), после им показали фотографии молодых женщин в вечерних нарядах. Добровольцев попросили оценить привлекательность женщин и составить психологический портрет, при этом за их взглядом следила специальная система, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Ученые установили, что выпившие мужчины дольше смотрели на грудь и талию женщин, чем на лицо. Разница была заметнее, если женщины описывались большинством добровольцев как "привлекательные" и "неуверенные в себе".
В то же время, если женщина производила впечатление "самодостаточного" и "душевного" человека, трезвые мужчины больше времени уделяли изучению черт лица. Алкоголь усиливал эту разницу — "пьяные" добровольцы почти не рассматривали тела женщин, которые излучали уверенность.