Եվրամիությունը որոշեց երկարաձգել ՌԴ-ի դեմ սահմանված պատժամիջոցները
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիության անդամ երկրների ղեկավարները դեկտեմբերի 14-ին Բրյուսելում կայացած նիստում քաղաքական որոշում են ընդունել՝ երկարաձգել Ռուսաստանի նկատմամբ սահմանված տնտեսական պատժամիջոցները, որոնց գործողության ժամկետը լրանում Է 2018 թվականի հունվարի վերջին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է Եվրախորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը:
«ԵՄ-ն միաձյան հանդես Է գալիս Ռուսաստանի դեմ տնտեսական պատժամիջոցների երկարաձգման օգտին»,- գրել Է Տուսկը Twitter-ում:
Այժմ պահանջվում Է ԵՄ-ի խորհրդի կողմից պատժամիջոցներին հավանություն տալու տեխնիկական ընթացակարգը: Ինչպես ավելի վաղ հայտնել Է ՌԻԱ Նովոստիի աղբյուրը, որը մոտ Է կանգնած ԵՄ-ի ղեկավարությանը, այդ որոշումն սպասվում Է հաջորդ շաբաթ: Պատժամիջոցներն, ըստ ԵՄ-ի ներկայացուցիչների տեղեկատվության՝ կերկարաձգվեն կես տարով՝ առանց փոփոխությունների:
Եվրամիությունը Ռուսաստանի դեմ տնտեսական սահմանափակող միջոցներ Է մտցրել 2014 թվականի ամռանն Ուկրաինայի հակամարտության ֆոնին եւ ավելի ուշ ընդլայնել Է դրանք:

Евросоюз принял решение о продлении санкций против России
Лидеры стран — членов ЕС на заседании в четверг приняли политическое решение продлить действие экономических санкций в отношении России, истекающих в конце января 2018 года. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом заявил председатель Евросовета Дональд Туск.
"ЕС единогласно выступает за продление экономических санкций против России", — написал Туск в Twitter.
Теперь необходима техническая процедура одобрения санкций Советом ЕС. Как ранее сообщил РИА Новости источник, близкий к руководству ЕС, это решение ожидается на следующей неделе. Санкции, по информации представителей ЕС, будут продлены на полгода без изменений.
ЕС ввел экономические ограничительные меры против России летом 2014 года на фоне конфликта на Украине и позже расширил их.