Հայաստան-Եվրամիություն համաձայնագրի ստորագրումը կարեւոր ազդակ է օտարերկրացի ներդրողների համար. Գերմանիայի դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիության հետ համաձայնագրի ստորագրումը շատ լավ իրադարձություն է թե Հայաստանի, թե Եվրամիության, թե ԵՄ անդամ պետությունների համար: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում իր տեսակետը հայտնեց Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մաթիաս Քիսլերը: Նրա խոսքով՝ սա կարեւոր ազդակ է օտարերկրացի ներդրողների համար՝ տեսնելու, թե ինչ ճանապարհով է  Հայաստանը շարժվում:
«Այժմ արդեն պետք է անցնել իրականացման  փուլին, պետք է  տեսնենք, թե ինչ կարող ենք անել տարբեր ոլորտներում»,-ասաց դեսպանը:
Հարցին, թե ինչպես դեսպանը կգնահատի Հայաստանի բազմավեկտոր քաղաքականությունը, մասնավորապես՝ դեպի Եվրասիական տնտեսական միություն եւ Եվրամիություն ուղղություններով, նա պատասխանեց.
«Ես երբեք չեմ էլ հասկացել նախկինում բարձրացված այս հարցը: Ամեն ինչ լավ է:  Կարծում եմ՝ կա ոլորտ, որտեղ այս մի գործընկերոջ հետ համագործակցությունը լավ կլինի, եւ կա մեկ այլ ոլորտ, որտեղ այն մյուսի հետ լավ կընթանա: Ինչպես նշեցի, մենք նախ պետք է այս համաձայնագիրը կյանքի կոչենք, կարեւոր է նաեւ այն, որ սովորական քաղաքացիները շահեն այս ամենից:  Ասում ենք՝ բարեփոխումներն են այս համաձայնագրի հիմքում, եւ ըստ այդմ, հիմա պետք է գործողություններն ուղղել համապատասխան ոլորտներ»,-ընդգծեց Գերմանիայի դեսպանը:
Մաթիաս Քիսլերը հայ-գերմանական հարաբերությունները որակեց որպես գերազանց, իսկ ինչ վերաբերում է կոնկրետ տնտեսական հարաբերություններին, նա նշեց, որ դեռեւս անելիքներ կան:
«Որպես Հայաստանի առեւտրային գործընկեր՝ Գերմանիան չորրորդն է, դեպի Հայաստան արտահանող՝ երրորդը: Գիտեք, որ Հայաստանը փոքր շուկա է, որոշակիորեն մեկուսացված, բայց ես հավատում եմ, որ կա ներուժ ավելի խորը համագործակցության համար»,-ասաց Գերմանիայի դեսպանը՝ հավելելով, որ համագործակցության զարգացման հիմնական ոլորտներն են գյուղատնտեսությունը, զբոսաշրջությունը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաները:
Նրա խոսքով՝ գերմանական ընկերություններն առհասարակ ունեն երկարաժամկետ փոխշահավետ գործընկերության միտում, եւ պետք է ավելի շատ աշխատել այդ ամենը ճիշտ կերպով կազմակերպելու համար, որպեսզի ներդրողի համար հեշտ լինի հիմնել որեւէ բիզնես:

Подписание соглашения Армения-ЕС является важным сигналом для иностранных инвесторов: посол Германии
Подписание соглашения Армения-ЕС является очень хорошим событием – как для Армении, так и для ЕС и стран ЕС. Об этом в беседе с «Арменпресс» сказал посол Германии в Армении Матиас Кислер. По его словам, подписание соглашения Армения-ЕС является важным сигналом для иностранных инвесторов, которые видят путь, по которому движется Армения.
«Сейчас пора перейти к фазе осуществления, надо определить, что мы можем сделать в различных отраслях»,- сказал Матиас Кислер.
На вопрос, как он оценивает многовекторную политику Армении в стороны ЕАЭС и ЕС, он ответил:
«Я  никогда не понимал этот вопрос, поднятый ранее. Все хорошо. Думаю, есть отрасли, где наилучшим будет сотрудничество с одним из партнеров, и есть отрасли, где наилучшим будет сотрудничество с другим из партнеров. Прежде всего,  пора перейти к фазе осуществления соглашения, надо определить, что мы можем сделать в различных отраслях. Важно, чтобы от него выиграли рядовые граждане. Мы говорим, что в основе соглашения лежат реформы, и сейчас надо заниматься соответствующими отраслями»,- сказал Кислер. По его словам, армяно-германские отношения находятся на отличном уровне, в области же экономики надо многое сделать.
«В качестве торгового партнера Армении, Германия находится на 4-м месте, в качестве импортера в Армению на 3-м месте. Армянский рынок маленький, несколько изолированный, однако я верю, что имеется потенциал для более глубокого сотридничества»,- сказал Матиас Кислер. По его словам, основными отраслями для развития сотрудничества являются сельское хоьяйство, туризм, ИТ-отрасль.
По мнению Матиаса Кислера, немецкие компании склонны к длительному сотрудничеству, и надо поработать в направлении облегчения ведения бизнеса для инвесторов.