Կալիֆոռնիայում մոլեգնող հրդեհները համեմատել են երկրային դժոխքի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ցանցում նոր տեսանյութեր են հայտնվել Կալիֆոռնիայում մոլեգնող հրդեհների վայրից, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: «Կլիմայի փոփոխությունը ոչ թե կարող Է դժոխք ստեղծել երկրի վրա, դա արդեն իսկ տեղի Է ունենում: Սրանք տեսարաններ են Կալիֆոռնիայից, Սանտա Մոնիկայի մերձակայքից»,- գրել Է օգտատերերից մեկը՝ մեկնաբանելով տարերային աղետը: Կալիֆոռնական բլուրների երկայնքով ձգվող ճանապարհը համարում են «մահվան ճանապարհ» կամ «դժոխքի ճամփա»:
Հրդեհի տեսարանները ցնցել են տասնյակ հազարավոր միկրոբլոգերների: Լոս Անջելեսի «Գեթիի կենտրոնից» ոչ հեռու արված տեսագրությունը չորս ժամվա ընթացքում մեկնաբանել Է ավելի 90 հազար մարդ:
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդվել Է, Լոս Անջելեսում եւ Վենտուրայում ավելի քան 180 հազար մարդու Է հանձնարարված հեռանալ իրենց տներից: Երեք հրշեջներ են տուժել կրակը մարելիս: Հրդեհների մակերեսը, որը դեկտեմբերի 5-ին կազմում Էր 180 քառակուսի կմ, մեկ օր անց հասել Է 259 քառ. կիլոմետրի: Կալիֆոռնիայի նահանգապետ Ջերի Բրաունը արտակարգ դրության ռեժիմ Է մտցրել Վենտուրայի օկրուգում:
Կրակի դեմ պայքարին մասնակցում են շուրջ հազար հրշեջներ, կիրառվում Է հատուկ տեխնիկա, ներառյալ ինքնաթիռներ եւ ուղղաթիռներ: Անվտանգության նկատառումներով Վենտուրայի օկրուգում եւ հարեւան շրջաններում փակվել են դպրոցները եւ ուսումնական մյուս հաստատությունները: Հրդեհի առաջին օջախը հայտնվել Է դետեմբերի 4-ի երեկոյան: Այդ ժամանակվանից հրդեհները տարածվում են խաղաղօվկիանոսյան ափին գտնվող Վենտուրա քաղաքի ուղղությամբ:

Пожары в Калифорнии сравнили с адом на Земле
В сети появились новые видео с места пожаров в Калифорнии. Именно так, по мнению некоторых пользователей соцсетей, должна выглядеть преисподняя, сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.
«Изменение климата не просто способно создать ад на земле — это уже происходит. Это сцены из Калифорнии, около Санта-Моники, 3 часа назад».
Дорогу, пролегающую вдоль калифорнийских холмов, называют «шоссе смерти» или «дорогой в ад».
Зрелище шокировало десятки тысяч микроблогеров. Оригинальной видеозаписью очевидца, сделанной неподалеку от «Центр Гетти» в Лос-Анджелесе, за четыре часа поделилось свыше 90 тысяч человек.
Как сообщалось ранее, в Лос-Анджелесе и Вентуре более 180 тыс. человек рекомендовано покинуть свои дома. Трое пожарных пострадали при тушении огня. Площадь пожаров, которая во вторник составляла 180 кв. км, в среду выросла до 259 кв. км. Губернатор Калифорнии Джерри Браун ввел режим чрезвычайной ситуации в округе Вентура.
В борьбе с огнем участвуют около тысячи пожарных, мобилизована спецтехника, включая самолеты и вертолеты, оборудованные системой забора и сброса воды. В целях безопасности в округе Вентура и соседних районах закрыты школы и другие учебные заведения. Первый очаг возгорания возник в понедельник вечером, позже пожар распространился в направлении города Вентура на тихоокеанском побережье.