Հայաստանը շարունակելու է խորացնել իր մասնակցությունը ՀԱՊԿ-ում ու ԵԱՏՄ-ում. Էդուարդ Շարմազանով
ՍԱՆԿՏ ՊԵՏԵՐԲՈՒՐԳ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանն արտաքին քաղաքականություն իրականացնելիս սպասարկում է բացառապես իր պետական ու ազգային շահերը: Այս մասին հայտարարել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը՝ նոյեմբերի 27-ին Սանկտ Պետերբուրգի Տավրիդյան պալատի ԱՊՀ ՄԽՎ-ի Հայաստանի ներկայացուցչությունում՝ պատասխանելով Սանկտ Պետերբուրգում «Արմենպրես»-ի թղթակցի հարցին՝ ՀԱՊԿ-ին ու ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության և Եվրամիության հետ համաձայնագրի ստորագրման վերաբերյալ:
«Հայաստանն իրականացնում է արտաքին քաղաքականություն՝ հաշվի առնելով իր պետական ու ազգային շահերը եւ սպասարկում է բացառապես այդ շահերը: Եվրամիության հետ համաձայնագիրը հնարավորություն կտա շարունակել ժողովրդավարական բարեփոխումները: Այս պահին Երեւանում ընթանում են խորհրդարանական լսումներ ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու հարցով: Պետք է նշեմ, որ այդ օրակարգը արհեստական է: Կարծում եմ մենք պետք է ոչ թե դադարեցնենք, այլ ակտիվացնենք ու խորացնենք մեր մասնակցությունը ԵԱՏՄ-ում: Հայաստանը շարունակելու է խորացնել իր մասնակցությունը ՀԱՊԿ-ում ու ԵԱՏՄ-ում»,-նշել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը:
Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) մասին պայմանագիրը, որն ուժի մեջ է մտել 2015թ. հունվարի 1-ից, ստորագրել են Մաքսային միության և Միասնական տնտեսական տարածքի անդամ երկրների նախագահները 2014թ. մայիսի 29-ին Եվրասիական տնտեսական խորհրդի բարձրագույն նիստում: Հայաստանի Հանրապետության՝ ԵԱՏՄ-ին միանալու պայմանագիրը ստորագրվել է 2014թ. հոկտեմբերի 10-ին և ուժի մեջ մտել 2015թ. հունվարի 2-ին:
Հավաքական անվտանգության մասին Պայմանագիրը ստորագրվել է 1992թ. մայիսի 15-ին Հայաստանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Ռուսաստանի, Տաջիկստանի և Ուզբեկստանի ղեկավարների կողմից:
Եվրամիության հետ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը ստորագրվել է օրեր առաջ՝ նոյեմբերի 24-ին Բրյուսելում:

Armenia will continue deepening its participation in CSTO and EAEU – Vice Speaker Sharmazanov
ST. PETERSBURG, NOVEMBER 27, ARMENPRESS. Armenia serves exclusively its state and national interests while conducting a foreign policy, Vice Speaker of the Parliament Eduard Sharmazanov said at Armenia’s representation in the CIS IPA, in response to the question of Armenpress correspondent in St. Petersburg over Armenia’s membership to the CSTO and EAEU and signing of the agreement with the EU.
“Armenia carries out a foreign policy taking into account its state and national interests and exclusively serves these interests. The agreement with the European Union will enable to continue the democratic reforms. At the moment parliamentary hearings on withdrawal from the EAEU are being held in Yerevan. I want to state that this agenda is artificial. I think we do not need to suspend, but to intensify and deepen our participation in the EAEU. Armenia will continue deepening its participation in the CSTO and EAEU”, Sharmazanov said.
The agreement on Armenia’s joining the Eurasian Economic Union (EAEU) was signed on October 10, 2014 and came into force on January 2, 2015.
Armenia and the European Union signed the Comprehensive and Enhanced Partnership agreement on November 24 in Brussels.