ԵՄ-ի հետ համաձայնագիրն ամուր հիմքեր է ստեղծում քաղաքական երկխոսության և տնտեսական համագործակցության համար. Նալբանդյան
ԵՄ-ի հետ համաձայնագիրն ամուր հիմքեր է ստեղծում քաղաքական երկխոսության և
տնտեսական համագործակցության համար. Նալբանդյան
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը նոր էջ է բացում  Հայաստանի և Եվրոպական Միության երկկողմ հարաբերությունների պատմության մեջ: Բրյուսելում համաձայնագրիր ստորագրման արարողությունից հետո նման կարծիք հայտնեց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը: «Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական Միության միջև Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումը դարձավ այս գագաթաժողովի հիմնական ձեռքբերումներից մեկը։ Այս համընդգրկուն և հավակնոտ համաձայնագիրը մեր համատեղ ձեռքբերումն է, որը նոր գլուխ է բացում Հայաստանի ու Եվրոպական Միության հարաբերություններում։ Այն կուռ իրավական հիմք է հանդիսանում քաղաքական երկխոսության ամրապնդման, տնտեսական ու ոլորտային համագործակցության ընդլայնման, առևտրի ու ներդրումների համար նոր հնարավորությունների ստեղծման, և շարժունակության մեծացման համար՝ ի շահ մեր քաղաքացիների»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Նալբանդյանը:
Նալբանդյանի խոսքով, համաձայնագիրը նոր խթան կհանդիսանա ժողովրդավարական հաստատությունների, մարդու իրավունքների, օրենքի գերակայության ամրապնդման ուղղությամբ Հայաստանում ընթացքող բարեփոխումների համար։
«Կարևոր է, որ համաձայնագիրը վերահստատում է Եվրոպական Միության հայտարարված հանձնառությունը աջակցելու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հանգուցալուծման ջանքերին ու մոտեցումներին՝ հիմնված միջազգային իրավունքի նորմերի ու սկզբունքների վրա, մասնավորապես՝ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման, ժողովուրդների իրավահավասարության ու ինքնորոշման և տարածքային ամբողջականության։
Հայաստանը պատրաստակամ է այսուհետ ևս զարգացնել և ամրապնդել ԵՄ հետ համապարփակ համագործակցությունը երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր բնագավառներում` հիմնվելով այս համաձայնագրի վրա։
Հավատացած ենք, որ նախորդ տարիներին մեր ունեցած ձեռքբերումները կուռ հիմք են հանդիսանում՝ շարունակելու ու առավել ընդլայնելու մեր գործընկերությունը և, անշուշտ, այս նոր համաձայնագիրը մեր հարաբերությունները կբարձրացնի որակական նոր մակարդակի»,- ընդգծեց ՀՀ ԱԳ նախարարը։

Agreement with EU creates firm grounds for political dialogue and economic cooperation – FM Nalbandian
Agreement with EU creates firm grounds for political dialogue and economic cooperation – FM
YEREVAN, NOVEMBER 24, ARMENPRESS. The Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement opens a new page in the history of Armenia-EU bilateral relations, Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian said in Brussels following the signing of the agreement. “The signing of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement between Armenia and the European Union became one of the key achievements of this summit. This comprehensive and ambitious agreement is our joint achievement, which opens a new chapter in Armenia-EU relations. It’s a firm legal ground for the strengthening of political dialogue, expansion of economic and sectoral cooperation, creation of new opportunities for trade and investments, expansion of mobility for the benefit of our citizens”, ARMENPRESS reports Nalbandian saying.
According to FM Nalbandian, the agreement will be a new drive for the reforms being carried out in Armenia in the direction of strengthening of the democratic institutions, human rights and rule of law.
“It’s important that the agreement reaffirms the commitment of the EU to support the efforts and the approaches of the OSCE Minsk Group Co-chairs aimed at settling Nagorno Karabakh conflict based on the norms and principles of the international law, particularly non use or threat to use force, equality of nations, right to self determination and territorial integrity.
Armenia is ready to continue developing and strengthening comprehensive cooperation with the EU in all the spheres of bilateral interest based on this agreement. We are convinced that our achievements of the previous years are a firm ground to continue and further expand our partnership and undoubtedly, this new agreement will bring our relations to a new qualitative level”, the Armenian FM said.