ԵՄ-ն և Հայաստանը գործնական քայլեր կձեռնարկեն համաձայնագիրը կյանքի կոչելու ուղղությամբ. Մոգերինի
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Եվրոպական Միության միջև Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին համաձայնագիրն աջակցում է տարածաշրջանային հակամարտությունների, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Բրյուսելում Հայաստանի և Եվրոպական Միության միջև համաձայնագրի ստորագրումից հետո այդ մասին ասաց ԵՄ արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով գերագույն հանձնակատար Ֆեդերիկա Մոգերինին։ «Մենք աջակցելու ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին, որոնք ուղղված են հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը»,- «Արմենպրես»,-ի հաղորդմամբ, նշեց Մոգերինին:
Նա ընդգծեց, որ Եվրոպական միությունն առաջին անգամ է նման համաձայնագիր ստորագրում մի երկրի հետ, որը Եվրասիական տնտեսական միության անդամ է: Մոգերինին ավելացրեց, որ այժմ կարևոր է, որպեսզի ԵՄ-ն և Հայաստանը միասին գործնական քայլեր ձեռնարկվեն համաձայնագիրը կյանքի կոչելու ուղղությամբ: Նրա խոսքով, պարբերաբար մոնիթորինգ է իրականացվելու համաձայնագրի կատարման աշխատանքների  վերաբերյալ:
Ֆեդերիկա Մոգերինին շեշտեց, որ համաձայնագիրը ենթադրում է սերտ համագործակցություն տրանսպորտի, էներգետիկայի, մարդկանց տեղաշարժի, բիզնեսի և ներդրումների, առևտրի ոլորտներում:

EU and Armenia should take practical steps to bring the new agreement into life – Mogherini
YEREVAN, NOVEMBER 24, ARMENPRESS. The Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement between Armenia and the EU supports the peaceful settlement of regional conflicts, including Nagorno Karabakh conflict, High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy Federica Mogherini said following the signing of the agreement. “We will support the efforts of the OSCE Minsk Group Co-chairs aimed at a peaceful settlement of the conflict”, ARMENPRESS reports Mogherini saying.
She emphasized that this is the first time the EU signs such an agreement with a member state of the Eurasian Economic Union. Mogherini added that now it’s important that the EU and Armenia take joint measures to bring the agreement into life. According to her, regular monitoring of the works aimed at the implementation of the agreement will be conducted.
Federica Mogherini stressed that the agreement assumes close cooperation in the spheres of transport, energy, people’s mobility, business, investments and trade.