Եվրամիության Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովի հռչակագրի տեքստը համաձայնեցված է
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիության Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովի հռչակագրի տեքստը համաձայնեցված է: Ինչպես Բրյուսելից հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, լրագրողների հետ զրույցում այս մասին տեղեկացրեց Լատվիայի արտաքին գործերի նախարար Էդգարս Ռինկևիչսը:
«Չնայած Ռիգայի գագաթնաժողովի փորձը ցույց է տալիս, որ միշտ վերջին րոպեի անակնկալը չի բացառվում, երբ պետությունների և կառավարությունների ղեկավարները տրամադրված են ընդունել տեսքտը, սակայն վերջին պահին ինչ-որ բան է պատահում: Իմ ունեցած տեղեկություններով՝ բոլոր չհամաձայնեցված հարցերը համաձայնեցվել են, և հույս ունեմ, որ այս անգամ չի լինի որևէ անակնկալ փոփոխություն, և հռչակագիրը կընդունվի»,-ասաց Ռինկևիչսը:
Ակնկակվում է, որ հռչակագիրը կընդունվի և կհրապարակվի գագաթնաժողովի ավարտին:
Ռինկևիչսը նկատեց, որ սառեցված հակամարտություններին վերաբերող հատվածներում համաձայնեցումները շատ բարդ են արվում, ինչպես ցույց է տվել Լատվիայի նախագահության փորձը 2015թվականին, սակայն այս տարի ևս հնարավոր է եղել կառուցողկան եղանակով հասնել բոլոր հարցերի համաձայնեցման: Բրյուսելը հյուրընկալել է Արևելյան գործընկերության անդամ պետությունների առաջնորդներին: Նոյեմբերի 24-ին նրանք մեկ հարկի տակ են հավաքվել՝ քննարկելու գործակցությունն առաջ մղելու հնարավորությունները: Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովի ավարտին կընդունվի արդյունքների ամփոփման հռչակագիր:

BRUSSELS, NOVEMBER 24, ARMENPRESS. The EU Eastern Partnership summit’s declaration is agreed upon, Edgars Rinkēvičs, foreign minister of Latvia said, ARMENPRESS correspondent reports from Brussels.
“Although the Riga summit experience shows that the last minute surprise isn’t ruled out, when heads of state and governments are eager to adopt the text, however something happens at the last moment. As far as I know, all issues which weren’t agreed upon have been agreed, and I hope that no surprise change will happen this time, and the declaration will be adopted”, he said.
It is expected that the declaration will be adopted and published at the end of the summit.
The Latvian FM said agreements are made with much difficulty in parts concerning frozen conflicts, as the Latvian chairmanship’s experience of 2015 has showed, however this year also it was possible to reach consent over all issues through a constructive manner.