Էմերսոն Մնանգագվան երդում տվեց որպես Զիմբաբվեի նոր նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Զիմբաբվեի նախկին առաջին փոխնախագահ 75-ամյա Էմերսոն Մնանգագվան նոյեմբերի 24-ին երդում Է տվել որպես պետության նոր ղեկավար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է News 24 հարավաֆրիկյան լրատվական պորտալը, որը հեռարձակում Է պաշտոնակալման արարողությունը Հարարեի ազգային մարզադաշտից:
Մնանգագվան պետության բարձրագույն պաշտոնին առաջադրվել Էր «Զիմբաբվեի աֆրիկյան ազգային միություն-Հայրենասիրական ճակատ» կառավարվող կուսակցության կողմից: Մինչեւ նոյեմբերի 19-ը այն գլխավորում Էր 93-ամյա Ռոբերտ Մուղաբեն: Նոյեմբերի 21-ին նա համաձայնեց պաշտոնաթող լինել զինվորականների եւ իր քաղաքական ընդդիմախոսների ճնշման ներքո, ներառյալ նախկին զինակիցները, որոնք սպառնում Էին իմփիչմենտի ընթացակարգով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Эммерсон Мнангагва принял присягу в качестве нового президента Зимбабве
Бывший первый вице-президент Зимбабве 75-летний Эммерсон Мнангагва в пятницу принял присягу в качестве нового главы государства. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом сообщил южноафриканский новостной портал News 24, который транслирует церемонию инаугурации с национального стадиона в Хараре.
На высший пост Мнангагва выдвинут правящей партией "Африканский национальный союз Зимбабве - Патриотический фронт". До минувшего воскресенья ее возглавлял 93-летний Роберт Мугабе.
21 ноября он согласился уйти в отставку под давлением военных и своих политических оппонентов, включая бывших соратников, грозивших процедурой импичмента.