Պետական պարտքի մասին օրենքը մեղմացվում է
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը հավանություն տվեց «Հայաստանի Հանրապետության բյուջետային համակարգի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» և «Պետական պարտքի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» նախագծին: Ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը հիշեցրեց, որ այս նախագիծը երկար է քննարկվել և օրենքներում փոփոխությունները վերաբերում են հարկաբյուջետային նոր կանոններին: Նախարարն ասաց, որ  Արժույթի միջազգային հիմնադրամը ցուցաբերել է տեխնիկական օժանդակություն, իսկ հիմնական խնդիրը կայանում է նրանում, որ հարկաբյուջետային կանոնների մասով գործող իրավակարգավորումները բավականին կոշտ են: «Այսօր ունենք հետևյալ նորմերը՝  «Պետական պարտքի մասին» օրենքով ասվում է, որ եթե 50 տոկոս գերազանցում ես պետական պարտքը, ապա հաջորդ տարին դու պետք է ծրագրավորես նախորդ երեք տարիների միջին ՀՆԱ-ի 3 տոկոսից ոչ ավելի պակասուրդ և 60 տոկոսի գերազանցման դեպքում պարտքն առ ոչինչ է. սա խիստ կոշտ մոտեցում է: Այսօր պետությունները մեկը մյուսի հետևից փոխում են այս նորմերը ու հիմնականում կանոնները դնում են ծախսային քաղաքականությունում, ինչը փորձում է անել նաև Հայաստանը», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց նախարարը՝ ավելացնելով. «Նշել ենք երեք շեմ՝ 40, 50 և 60 տոկոս, եթե պարտքը 40 տոկոսից ավելի է, ապա պետք է աշխատի այն նորմը, որ կապիտալ ծախսերը պետք է ավելի լինեն, քան պակասուրդը, եթե 50–ից ավելի է, ապա կոշտացնում ենք պայմանները, կանոն ենք դնում ընթացիկ ծախսերի աճի վրա, իսկ եթե 60 տոկոսից գերազանցում է, ավելի ենք կոշտացնում, որ ընթացիկ ծախսերը կապենք նաև միջին եկամուտների հետ»:
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հետաքրքրվեց՝ տնտեսական բլոկի նախարարներին հարցեր չկա՞ն, ազատության աստիճանը չի սահմանափակվո՞ւմ:
Ի պատասխան՝ Վարդան Արամյանն ասաց, որ այս կանոնների ամենակարևոր հմայքն այն է, որ, անկախ նրանից, թե ով կլինի, պետք է հարկաբյուջետային քաղաքականությամբ աշխատի կանոնով. սա է փոփոխությունների հիմնական փիլիսոփայությունը:

Закон о государственном долге будет смягчен
Правительство Армении одобрило проекты о внесении изменений и дополнений в законы о бюджетной системе и о государственном долге Армении. Как отметил министр финансов Вардан Арамян, этот проект долго обсуждался, и поправки к законам относятся к новым налогово-бюджетным правилам. Как передает «Арменпресс» с его слов, МВФ оказал им техническую помощь, а проблема заключается в том, что действующие регуляции довольно жесткие. «На сегодня законом о государственном долге Армении требуется, что, если ты превышаешь 50%-е соотношение госдолга к ВВП, то на будущие 3 года ты должен запланировать дефицит ВВП не более 3% ежегодно,  а в случае превышения 60%-го барьера долг становится пренебрегаемым: это чрезмерно жесткий подход. Сегодня правительства в различных странах меняют эти подходы и нормы, устанавливая основные правила в сфере политики расходов. Это пытаемся сделать и в Армении», - сказал министр финансов Вардан Арамян.
Премьер-министр Армении Карен Карапетян поинтересовался, нет ли вопросов у министров экономического блока, не ограничится ли их степень свободы?
В ответ, министр финансов Вардан Арамян сказал, что основная философия изменений состоит в том, что по налогово-бюджетной политике все должны действовать по правилам, невзирая на лица.