Եգիպտոսում 29 մարդ են ձերբակալել Թուրքիայի օգտին լրտեսության մեղադրանքով. ՄԵՆԱ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եգիպտոսի գլխավոր դատախազ Նաբիլ Սադիքը կարգադրել Է ձերբակալել քսանինը մարդու, որոնք մեղադրվում են թուրքական հետախուզության հետ համագործակցելու մեջ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է երկրի ՄԵՆԱ պաշտոնական լրատվական գործակալությունը:
Նշվում Է, որ մեղադրյալները նախնական կարգով կալանքի տակ են վերցվել տասնհինգ օրով: Դատախազության տվյալներով՝ ձերբակալվածները Եգիպտոսում արգելված «Մուսուլման եղբայրներ» ընկերակցության անդամներ են:
Նրանց մեղադրանքներ են ներկայացվել եգիպտական պետության շահերին վնաս հասցնելու փորձի, ահաբեկչական կազմակերպությանն անդամակցելու եւ փողերի լվացման համար: Թուրք-եգիպտական հարաբերությունները վատացել են Եգիպտոսի նախագահ Մուհամեդ Մուրսիին իշխանությունից հեռացնելուց ու դրան հաջորդած «Մուսուլման եղբայրներ» իսլամիստական շարժման կողմնակիցների եւ ուժայինների միջեւ արյունահեղ բախումներից հետո:
Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը խստիվ դատապարտել Է Եգիպտոսի զինվորականների գործողությունները Մուրսիի կողմնակիցների դեմ եւ հայտարարել, որ նրան համարում Է Եգիպտոսի օրինական նախագահը: Թուրքիան եւ Եգիպտոսը 2013 թվականին իրենց դեսպաններին հետ են կանչել կոնսուլտացիաների համար, ինչից հետո Եգիպտոսը պերսոնա նոն գրատա Է հայտարարել Է թուրք դեսպանին, իսկ Թուրքիան՝ Եգիպտոսի դեսպանին:

В Египте задержали 29 человек по обвинению в шпионаже, сообщили СМИ
Генеральный прокурор Египта Набиль Садик распорядился задержать двадцать девять человек, обвиняемых в сотрудничестве с турецкой разведкой, как передает Арменпресс, об этом сообщило официальное информационное агентство страны МЕНА.
Сообщается, что обвиняемые предварительно заключены под стражу на пятнадцать суток.
По данным прокуратуры, задержанные являются членами запрещенной в Египте ассоциации "Братья-мусульмане"*. Им предъявлены обвинения в попытке нанесения вреда интересам египетского государства, членстве в террористической организации и отмывании денег.
Турецко-египетские отношения ухудшились после отстранения от власти президента Египта Мухаммеда Мурси и последовавших за этим кровопролитных столкновений между силовиками и сторонниками исламистского движения "Братья-мусульмане"*. Президент Турции Тайип Эрдоган резко осудил действия египетских военных против сторонников Мурси и заявил, что считает его легитимным президентом Египта.
Турция и Египет в августе 2013 года отозвали своих послов для консультаций, после чего Египет объявил персоной нон грата турецкого посла, а Турция — египетского посла.