Նոր գրասենյակը կզբաղվի չինական շուկայում հայկական ապրանքների ներկայացմամբ և իրացմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Ցինտաո քաղաքում ՀՀ դեսպան Սերգեյ Մանասարյանի և ՉԺՀ-ում ՀՀ առևտրային կցորդ Հրանտ Աբաջյանի մասնակցությամբ տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության համագործակցության գրասենյակի բացումը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀտնտեսականզարգացմանևներդրումներինախարարությունից, «Մեկ գոտի, «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ ինովացիոն համագործակցության կենտրոնի» կողմից ֆինանսավորվող գրասենյակի ներքո հայ գործարարները հնարավորություն կստանան հիմնելու իրենց ձեռնարկությունների ներկայացուցչությունները: Գրասենյակը զբաղվելու է չինական շուկայում հայկական ապրանքների և ծառայությունների ներկայացմամբ և իրացմամբ, զբոսաշրջության խթանմամբ և հայ-չինական գործարար կապերի ստեղծմամբ: Ցինտաո քաղաքի գրասենյակի գործառույթներն իրականացվելու են ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատի և Արդյունաբերողների և գործարարների միության կողմից: Համագործակցության գրասենյակին անհատույց տրամադրված ընդհանուր տարածքը կազմում է 500 քմ, որն ապագայում, անհրաժեշտության դեպքում, կարող է ընդլայնլվել:
Գրասենյակի բացումն ազդարարվել է ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատի, Արդյունաբերողների և գործարարների միության, ինչպես նաև ՀՀ դեսպանության և «Մեկ գոտի մեկ ճանապարհ ինովացիոն համագործակցության կենտրոնի» (Belt & Road Collaborative Innovation Center) միջև համապատասխան պայմանագրերի ստորագրմամբ:

New Cooperation Office in China to deal with presenting and selling Armenian products in Chinese market
YEREVAN, NOVEMBER 22, ARMENPRESS. The opening ceremony of Armenia’s Cooperation Office was held in the Chinese city of Qingdao with the participation of Armenian Ambassador Sergey Manasaryan and Armenia's commercial attaché to ChinaHrant Abajyan, the Armenian ministry of economic development and investments told Armenpress.
The Office, which is financed by the Belt & Road Collaborative Innovation Center, will enable the Armenian businessmen to establish the representations of their enterprises. The Office will be engaged in presenting and selling the Armenian goods and services in the Chinese market, boosting tourism and establishing Armenian-Chinese business ties.
The functions of the Office will be conducted by Armenia’s Chamber of Commerce and Industry and the Union of Manufacturers and Businessmen. The total area provided to the Office is 500 square meters which later can be expanded in case of necessity.
The opening of the Center was launched by the signing of respective agreements between the Chamber of Commerce and Industry, the Union of Manufacturers and Businessmen, the Armenian Embassy and the Belt & Road Collaborative Innovation Center.