Սերժ Սարգսյանն ընդունել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նոյեմբերի 21-ին ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Հանդիպման սկզբում Հանրապետության Նախագահը գոհունակությամբ է ընդգծել, որ ՀՀ-ի և ՌԴ-ի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակի, Բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ օգնության մասին պայմանագրի 20-ամյակի տարին արգասաբեր էր երկկողմ հարաբերությունների տեսանկյունից:
«Այսօր այդ հարաբերությունները բնութագրվում են իրապես դաշնակցային: Ես լիովին կիսում եմ այդ կարծիքը, որովհետև այդ հարաբերությունները բոլոր մակարդակներում առանձնանում են քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակով, արտաքին քաղաքականության լայն կոորդինացմամբ, միջազգային հարթակներում արգասաբեր համագործակցությամբ, տնտեսական, ռազմական, ռազմատեխնիկական, հումանիտար ոլորտներում շատ լավ փոխգործակցությամբ»,- ասել է Նախագահ Սարգսյանը՝ այդ ամենում կարևորելով ակտիվ փոխայցելությունները, որոնց շրջանակներում միայն վերջին մի քանի ամիսներին Հայաստան են այցելել ՌԴ կառավարության նախագահը, արդյունաբերության, կրթության, առողջապահության նախարարները, այս օրերին կայանում է արտգործնախարարի այցը:
Հանրապետության Նախագահը նշել է նաև համատեղ անցկացված բազմաթիվ միջոցառումները՝ Հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային համաժողովը, Եվրասիական գործընկերության միջազգային համաժողովը, Հայ-ռուսական երիտասարդական համաժողովը, ամսվա սկզբին անցկացված միջխորհրդարանական հանձնաժողովի հոբելյանական 30-րդ նիստը:
Նշելով, որ հայ-ռուսական հարաբերությունները հետևողականորեն զարգանում են, Նախագահն ընդգծել է, որ այսուհետ ևս պետք է շարունակել աշխատանքը միջպետական հարաբերությունների զարգացման, հայ և ռուս ժողովուրդների բարեկամության ամրապնդման ուղղությամբ:
Արտգործնախարար Լավրովը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և Նախագահ Սերժ Սարգսյանին փոխանցել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ջերմ ողջույնները, ում հետ Հայաստանի Նախագահն օրերս պաշտոնապես բացեց «Ռուսաստանում Հայաստանի մշակույթի օրերը»՝ Մարտիրոս Սարյանի ցուցահանդեսով:
Նախարարը հանդիպման ժամանակ ներկայացրել է Հայաստան իր պաշտոնական այցի շրջանակներում գործընկերոջ հետ ունեցած հանդիպման և քննարկումների արդյունքները:
«Ձեզ հետ միասին այսօր դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակին և Բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ օգնության պայմանագրի 20-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսի բացմանը մասնակցելուց բացի, մենք Էդվարդ Նալբանդյանի հետ շատ մանրամասն բանակցություններ ենք վարել, ելույթ ենք ունեցել զանգվածային լրատվության միջոցների առջև, դիտարկել ենք մեր դաշնակցային հարաբերությունների, ռազմավարական գործընկերության բոլոր ոլորտները, ինչի մասին Դուք բավականին հանգամանալից նշեցիք: Չեմ կրկնվի, քանի որ իրականում, չկա մարդկային գործունեության որևէ ոլորտ, որում Ռուսաստանն ու Հայաստանը չունենան գործնական փոխգործակցության ոչ թե ձևական, այլ իրական մեխանիզմ: Այն, որ Դուք բարձր եք գնահատում արտաքին քաղաքականության ոլորտում մեր համագործակցությունը, մեզ համար մեծ պատիվ է: Կաշխատենք արդարացնել Ձեր և Ռուսաստանի նախագահի վստահությունը»,- Հանրապետության Նախագահի հետ հանդիպմանն ասել է ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը:

YEREVAN, NOVEMBER 21, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan on November 21 received Russian foreign minister Sergey Lavrov, press service of the Presidential Office told Armenpress.
The President noted with satisfaction that the year of the 25th anniversary of establishment of Armenia-Russia diplomatic ties, the 20th anniversary of the Treaty on Friendship, Cooperation and Mutual Assistance was productive from the perspective of bilateral relations.
“Today these relations are characterized as really allied. I fully share this view since these relations at all levels are distinguished by the high level of political dialogue, broad foreign policy coordination, a very good cooperation in military, military-technical and humanitarian spheres”, the Armenian President said, attaching importance to the active mutual visits within the frames of which the Russian Prime Minister, ministers of industry, education and healthcare visited Armenia in the recent months, and during these days the foreign minister visits the country.
President Serzh Sargsyan also highlighted the numerous events held jointly, such as the Armenian-Russian inter-regional forum, the international forum of the Eurasian partnership, the Armenian-Russian youth forum, the 30th session of the inter-parliamentary commission held in early November.
The President noted that the Armenian-Russian relations are consistently developing, adding that it’s necessary to work on developing the inter-state relations and strengthening the friendship between the two peoples.
In his turn the Russian FM thanked for the reception and conveyed to the President the warm greetings of Russian President Vladimir Putin with whom recently the Armenian President officially opened the Armenian Culture Days in Russia with the Martiros Saryan exhibition. The minister presented the results of the meeting and discussions held with his Armenian counterpart in Yerevan.
“In addition to attending the opening of the exhibition dedicated to the 25th anniversary of establishment of diplomatic ties and the 20th anniversary of the Treaty on Friendship, Cooperation and Mutual Assistance with you today, I and Edward Nalbandian held a very detailed talks, a joint press conference, touched upon all spheres of our allied relations and strategic partnership as you mentioned in detail. I will not repeat since in fact there is no sphere of human activity where Russia and Armenia do not have a real mechanism of practical mutual partnership. The fact that you highly appreciate our cooperation in the foreign policy field is a great honor for us. We will try to justify your trust and that of the Russian President”, Lavrov said.