Բանակցություններն անցել են լիակատար փոխըմբռնման մթնոլորտում. Նալբանդյանը ներկայացրել է Լավրովի հետ հանդիպման արդյունքները
Բանակցություններն անցել են լիակատար փոխըմբռնման մթնոլորտում. Նալբանդյանը
ներկայացրել է Լավրովի հետ հանդիպման արդյունքները
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը և Երևանում գտնվող Ռուսաստանի ԱԳ նախարար  Սերգեյ Լավրովը քննարկել են ՄԱԿ-ի, ԵԱՀԿ-ի, ԵԱՏՄ-ի, ՀԱՊԿ-ի, ԱՊՀ-ի և այլ բազմակողմանի միջազգային հարթակների շրջանակներում գործողությունների համադրման վերաբերյալ պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ մամուլի ասուլիսի ընթացքում իր ելույթի ժամանակ ասաց Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը: Ներկայացնում ենք ելույթն ամբողջությամբ:
«Հարգելի՛ ընկերներ,
Ինչպես գիտեք, մենք հաճախակի ենք հանդիպում պարոն Լավրովի հետ ինչպես Երևանում ու Մոսկվայում, այնպես էլ տարբեր միջազգային հարթակներում:
Այսօր ես կրկին ուրախ եմ ողջունելու Հայաստանում իմ գործընկեր և ընկեր, Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Վիկտորի Լավրովին:
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնական այցը խորը սիմվոլիկ նշանակություն ունի: Այս տարի մենք նշում ենք մի շարք կարևոր, մեզ համար նշանակալից տարեթվեր: Ապրիլին լրացավ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-րդ տարեդարձը, իսկ օգոստոսին մենք նշեցինք Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև Բարեկամության, համագործակցության և փոխօգնության մասին համաձայնագրի 20-ամյակը:
Տարվա ընթացքում այդ հոբելյանական տարեթվերին նվիրված մի շարք միջոցառումներից առաջինը տեղի ունեցավ փետրվար ամսին, երբ մենք պարոն Լավրովի հետ Մոսկվայում արխիվային փաստաթղթերի ցուցահանդես բացեցինք:
Այդ ժամանակ, իմ պաշտոնական այցի ընթացքում, մենք համաձայնեցրեցինք վերոհիշյալ տարեթվերին նվիրված մի շարք միջոցառումների անցկացումը: Ուրախ եմ, որ այդ պայմանավորվածությունները հաջողությամբ իրականացվում են: Այսօր Հայաստանի Ազգային պատկերասրահում բացվում է «Հայաստան-Ռուսաստան. դարերով կոփված բարեկամություն» մասշտաբային պատմավավերագրական ցուցահանդեսը:
Այսօրվա բանակցությունների ընթացքում մենք քննարկեցինք մեր երկկողմ հարաբերությունների գրեթե ամբողջ շրջանակը:
Մանրամասնորեն անդրադարձանք այս տարվա ընթացքում Հայաստանի և Ռուսաստանի Նախագահների երկկողմ ձևաչափով կայացած երեք հանդիպումների արդյունքներով ձեռք բերված բարձր քաղաքական պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքին: Մեր երկրների ղեկավարներն ընթացիկ տարում մի քանի անգամ հանդիպել են նաև ԵԱՏՄ-ի, ՀԱՊԿ-ի և ԱՊՀ-ի գծով կազմակերպված գագաթաժողովների շրջանակներում:
Մեր երկկողմ համագործակցությանը լրացուցիչ խթան են հաղորդել մեր երկրների խորհրդարաննների և կառավարությունների ղեկավարների պաշտոնական փոխայցելությունները:
Իմ գործընկերջ հետ գոհունակությամբ արձանագրեցինք տնտեսական ոլորտում փոխգործակցության ակտիվացումը, երկկողմ առևտրաշրջանառության աճը, այդ գործընթացներում երկու երկրների տարածաշրջանների ավելի խորը ներգրավվումը:
Մենք հագեցած հումանիտար կապեր ունենք: Անցած տարի հաջողությամբ անցկացվեցին Ռուսաստանի օրերը Հայաստանում: Բառացիորեն օրերս մեր երկրների ղեկավարները Տրետյակովյան պատկերասրահում ազդարարեցին Ռուսաստանում Հայաստանի մշակութային օրերի մեկնարկը:
Հանգամանալից քննարկեցինք ՄԱԿ-ի, ԵԱՀԿ-ի, ԵԱՏՄ-ի, ՀԱՊԿ-ի, ԱՊՀ-ի և այլ բազմակողմանի միջազգային հարթակների շրջանակներում մեր գործողությունների համադրման վերաբերյալ պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկեցինք տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի մի շարք հարցեր, մեր տարածաշրջանում անվտանգության հարցերը:
Հատուկ ուշադրություն է դարձվել ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացին, Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ջանքերին՝ ուղղված 2016-2017թթ. ղարաբաղյան խնդրի շուրջ Վիենայի, Սանկտ-Պետերբուրգի և Ժնևի գագաթաժողովներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացմանը՝ ուղղված իրավիճակի լարվածությունը կանխելուն, հրադադարի մասին եռակողմ համաձայնագրերի պահպանմանը, հակամարտության գոտում լարվածության նվազեցման նպատակով լրացուցիչ միջոցառումների ձեռնարկմանը և բանակցային գործընթացի ակտիվացմանը:
Մեր բանակցություններն անցել են լիակատար փոխըմբռնման մթնոլորտում, ինչը և բնական է դաշնակից երկրների համար:

Negotiations proceeded in atmosphere of complete mutual-understanding: Nalbandian on talks with Lavrov
Negotiations proceeded in atmosphere of complete mutual-understanding: Nalbandian on talks
with Lavrov
YEREVAN, NOVEMBER 21, ARMENPRESS. Armenia’s foreign minister Edward Nalbandian and Russia’s foreign minister Sergey Lavrov, who is in Armenia on an official visit, discussed the process of implementing agreements on combining actions within the UN, OSCE, EEU, CSTO, CIS and other multilateral international platforms.
At a joint press conference with his Russian counterpart, the Armenian FM said:
As you know, I and Mr. Lavrov meet often both in Yerevan and Moscow, as well as in various international platforms.
Today I am once again happy to welcome my colleague and friend, foreign minister of the Russian Federation Sergey Lavrov in Armenia.
The official visit of Russia’s minister of foreign affairs has a deep symbolic meaning. This year, we celebrate several important and significant years for us. April marked the 25th anniversary of establishing diplomatic relations, and in August we celebrated the 20th anniversary of the Friendship, Cooperation and Mutual Aid Treaty between Armenia and Russia.
During the year, the first of the several events dedicated to these anniversary dates took place in February, when together with Mr. Lavrov we opened an exhibition of archive materials in Moscow.
At that time, during my official visit, we agreed upon holding several events dedicated to the abovementioned anniversaries. I am happy that these agreements are successfully being implemented. Today the Armenia-Russia: Friendship Forged by Centuries mass historic-documentary exhibition is being opened in the National Gallery of Armenia.
During today’s negotiations we discussed almost the entire circle of our bilateral relations.
We touched upon in detail the process of realization of the high political agreements reached with results of the three Armenian and Russian presidential bilateral meetings of this year.
The leaders of our countries also met during this year several times on the sidelines of the EEU, CSTO and CIS summits.
The official mutual visits of the leaders of parliament and government of our countries also gave an additional boost to our bilateral cooperation.
We were pleased to note with my colleague the activation of partnership in the economic sector, the growth of bilateral trade turnover, and the deeper involvement of regions of both countries in these processes.
We have rich humanitarian ties. Last year the Days of Russia in Armenia were successfully held. Literally few days ago the leaders of our countries signaled the launch of the Culture Days of Armenia in Russia in the Tretyakov Gallery.
We discussed comprehensively the process of implementation of our agreements on combining actions on the sidelines of UN, OSCE, EEU, CSTO, CIS and other multilateral international platforms.
During the meeting we discussed several issues of the regional and international agenda, and security issues of our region.
The NK conflict settlement process was under special attention, the efforts of Armenia and the OSCE Minsk Group Co-Chairing countries aimed at the implementation of the agreements reached at the 2016-2017 Vienna, St. Petersburg and Geneva summits on the Karabakh issue, aimed at preventing escalation, maintaining the trilateral ceasefire agreements, taking addition measures in the conflict zone for de-escalating the situation and activating the negotiations process.
Our negotiations proceeded in an atmosphere of absolute mutual-understanding, which is natural for allies.