Պետդեպը հավանություն տվեց Վրաստանին Javelin հակատանկային հրթիռային համալիրների մատակարարմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Պետական դեպարտամենտը հավանություն Է տվել Վրաստանին 75 միլիոն դոլար գումարի Javelin հակատանկային հրթիռային համալիրների եւ արձակման կայանքների վաճառքներին, մատակարարումների վերաբերյալ վերջնական որոշումը կընդունի ԱՄՆ-ի Կոնգրեսը:
Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այս մասին նոյեմբերի 20-ին հայտնել Է անվտանգության ոլորտում համագործակցության գործակալությունը, որը մտնում Է Պենտագոնի կառուցվածքի մեջ: «Պետդեպարտամենտը հավանություն Է տվել Վրաստանին Javelin հրթիռների եւ արձակման կայանքների հնարավոր վաճառքներին, մոտավոր արժեքը 75 միլիոն դոլար Է»,- ասված Է գործակալության հաղորդագրության մեջ:
Համապատասխան հանձնարարականը Կոնգրես Էր ներկայացվել նոյեմբերի 17-ին: Գործակալության տեղեկատվությամբ՝ Վրաստանն ավելի վաղ խնդրել Էր իրեն տրամադրել 410 Javelin հակատանկային հրթիռային համալիրներ եւ 72 կայանքներ, պարտավորագիրը նաեւ նախատեսում Է առաքում, ուսուցում եւ այլ սպասարկում: Ինչպես նշում են Պենտագոնում, Javelin համակարգը կմեծացնի պաշտպանության բնագավառում Վրաստանի հնարավորությունները, բայց ըստ որում (հակատանկային հրթիռային համալիրների) մատակարարումները տարածաշրջանում չեն խախտի զինված ուժերի հիմնական հավասարակշռությունը», հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Госдеп одобрил поставки Грузии ПТРК Javelin
Госдеп США одобрил возможные продажи Грузии ПТРК Javelin и командные пусковые установки на сумму 75 миллионов долларов, окончательное решение о поставках примет конгресс США, сообщило в понедельник входящее в структуру Пентагона агентство по сотрудничеству в сфере безопасности, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Госдепартамент одобрил возможные продажи Грузии ракет Javelin и командных пусковых установок, ориентировочная стоимость 75 миллионов долларов", — говорится в сообщении агентства. Соответствующая рекомендация была передана в конгресс 17 ноября.
По информации ведомства, Грузия ранее запросила поставки 410 ПТРК Javelin и 72 командных установки, контракт также предусматривает доставку, обучение и прочее обслуживание.
Как отмечают в Пентагоне, система Javelin повысит возможности Грузии в области обороны, но при этом "поставки (ПТРК) не нарушат основной баланс военных сил в регионе".