Սպասվող լրահոս. 15.11.2017
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
Այսօր` նոյեմբերի 15-ին, կշարունակվի ՀՀ Ազգային ժողովի քառօրյա նիստը: Քվեարկության կդրվի «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքի նախագիծը: Պատգամավորների օրակարգում նաև «Հայաստանի Հանրապետության 2018թ. պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագիծն է:
«Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքի նախագծի թեման կշարունակեն «Եռամիասնություն հանուն զարգացման» ՀԿ նախագահ Մամիկոն Խուրշուդյանը և իրավապաշտպան Նարե Արամյանը: Նրանք կխոսեն տարեկետման իրավունքի սահմանափակման մասին:
Հայաստանյան փորձագիտական դաշտը քննարկում է ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հանդիպումը: «Ընդդեմ իրավական կամայականության» ՀԿ գործադիր տնօրեն Լարիսա Ալավերդյանը կանդրադառնա հանդիպմանը: Հիշեցնենք, որ աշխատանքային այցելությամբ Մոսկվայում գտնվող ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը նոյեմբերի 14-ին հանդիպել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովին, Ստեֆան Վիսկոնտիին և Էնդրյու Շոֆերին։
«Նորամուծության և ձեռներեցության ազգային կենտրոն»-ում կանցկացվի Հայաստանում հրատարակված քիմիայի ոլորտին վերաբերող նոր գրքերի հեղինակների հետ հանդիպում-քննարկում: Միջոցառմանը հրավիրված են պետական մարմինների, կրթության ոլորտի, միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ: Մասնակիցները կծանոթանան նաև գրադարանում առկա քիմիայի ոլորտին վերաբերող գիտատեխնիկական գրականության ցուցահանդեսին, ինչպես նաև տրամադրվող ժամանակակից տեղեկատվական և գրադարանային ծառայություններին:
Կգնահատվեն Տավուշի մարզի Բաղանիս և Սարիգյուղ համայնքներում «Ինտեգրված աջակցություն գյուղական համայնքների զարգացմանը» ծրագրի շրջանակում կատարված աշխատանքները: Ներկա կլինեն ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Դավիթ Լոքյանը և նախարարի առաջին տեղակալ Վաչե Տերտերյանը։ Միջոցառմանը կմասնակցեն նաև Հայաստանում ՌԴ դեսպանության նախարար-խորհրդական Անդրեյ Իվանովը, Տավուշի մարզպետ Հովիկ Աբովյանը և այլք: Բաղանիսում կհիմնվի նոր պտղատու այգի՝ ջուր խնայող ոռոգման համակարգով, իսկ Սարիգյուղում շահագործման կհանձնվի գյուղմեխանիզացիայի հավաքակայանը:
Մամուլի ասուլիսով հանդես կգա «Մանկական Եվրատեսիլ-2017» երգի միջազգային մրցույթի հայաստանյան պատվիրակ Միշան: Ներկա կլինեն «Եվրատեսիլ»-ի հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Գոհար Գասպարյանը, Միշայի պրոդյուսեր Լիրա Քոչարյանը: «Մանկական Եվրատեսիլ-2017»-ը նոյեմբերի 26-ին կանցկացվի 15-րդ անգամ՝ «ShineBright» («Շողա պայծառ») նշանաբանի ներքո, Թբիլիսիում:
Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտում «Կին» միջազգային կինոփառատոնի շրջանակում «Սինե-Պրոմո» դիստրիբյուտորական կազմակերպության տնօրեն Ելենա Կորժաևան կվարի վարպետության դաս:

Предстоящие новости: 15.11.2017
Сегодня, 15-го ноября, продолжится четырехдневка НС Армении. На голосование будет поставлен закон о воинской обязанности. В повесткке – законопроект госбюджета на 2018 год.
Сегодня, 15-го ноября, состоится пресс-конференция председателя ОО «Триединство ради развития» Мамикона Хуршудяна и правозащитницы Наре Арамян, посвященная закону о воинской обязанности.
Сегодня, 15-го ноября, состоится пресс-конференция председателя ОО «Против правового произвола» Ларисы Алавердян, посвященная встрече в Москве министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна с с сопредседателями Минской группы ОБСЕ.
Напомним, что министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян встретился 14-го ноября с сопредседателями Минской группы ОБСЕ Игорем Поповым (Россия), Эндрью Шефером (США) и Стефаном Висконти (Франция). На встрече присутствовал также личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик. Во время встречи состоялся обмен мнениями по поводу мирного урегулирования карабахского конфликта и шагов, необходимых для создания благоприятных к тому условий.
Собеседники обсудили шаги, предпринимаемые к осуществлению достигнутых на саммитах в Вене и Санкт-Петербурге договоренностей.
ГНКО «Национальный центр инноваций и предпринимательства» Встреча авторов книг по сфере химии на тему «Успехи современной химии и публикации в Армении». Сегодня, 15-го ноября, состоится пресс-конференция, посвященная первому крупнейшему республиканскому хай-тек форуму "Укрепление областей посредством развития высоких технологий", который пройдет в Гюмри. Форум стартует 17-го ноября и продлится два дня. Мероприятие пройдет при поддержке программы "Содействие развитию МСБ в Армении". Участники пресс-конференции: директор фонда "Инкубатор предприятий" Баграт Енгибарян, руководитель отдела по сотрудничеству представительства ЕС в Армении Гоа-Бин Аджемян, менеджер по бизнес развитию Технологического центра Гюмри Амалья Егоян, замминистра транспорта, связи и информационных технологий Борис Демирханян, руководитель команды программы "Содействие развитию МСБ в Армении" Эва Мария Найер Программа «Интегрированное содействие развитию сельских общин: укрепление стойкости общин» организует визит в общины Баганис и Саригюх Тавушской области. Сегодня, 15-го ноября, состоится пресс-конференция представителя Армении на конкурсе «Детское Евровидение 2017» Миши, главы армянской делегации на конкурсе Гоар Гаспарян и продюсера Миши Лиры Кочарян.
В Ереванском государственном институте театра и кино состоится мастер-класс директора дистрибьюторской организации «Сине-промо» Елены Коржаевой. Подробности вы можете узнать на сайте armenpress.am и услышать в эфире информационного радио. Следите за нами в Twitter и Facebook.