Սերժ Սարգսյանն աշխատանքային այցով կմեկնի Ռուսաստանի Դաշնություն
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հրավերով նոյեմբերի 15-ին աշխատանքային այցով կմեկնի Ռուսաստանի Դաշնություն՝ Մոսկվա:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Նախագահ Սարգսյանը հանդիպում կունենա ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: Ռազմավարական գործընկեր երկու պետությունների ղեկավարները բանակցությունների ընթացքում կքննարկեն հայ-ռուսական հարաբերությունների օրակարգը և երկկողմ կապերի հետագա ամրապնդմանն ու զարգացմանը վերաբերող հարցեր: Անդրադարձ կլինի նաև Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում համագործակցությանը և տարածաշրջանային արդի խնդիրներին:
Նախագահներ Սերժ Սարգսյանը և Վլադիմիր Պուտինը Մոսկվայի Տրետյակովյան պատկերասրահում կմասնակցեն «Ռուսաստանում Հայաստանի մշակութային օրերի» պաշտոնական բացման հանդիսավոր արարողությանը, որը նվիրված է ՀՀ և ՌԴ միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակին և Հայաստանի Հանրապետության ու Ռուսաստանի Դաշնության միջև Բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ օգնության մասին պայմանագրի ստորագրման 20-ամյակին:
Նախագահ Սարգսյանը կայցելի նաև Հայ առաքելական եկեղեցու Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի թեմի առաջնորդարան և Սուրբ Պայծառակերպություն Մայր տաճար, որտեղ կդիտի «Ռուսաստանում Հայաստանի մշակութային օրերի» շրջանակներում բացված՝ թեմի հիմնադրման 300-ամյակին նվիրված «Բիբլիական երկիր Հայաստան» խորագրով ցուցահանդեսը, կայցելի նաև եկեղեցական համալիրի տարածքում ներկայացված ժամանակակից հայկական խաչքարերի ցուցահանդես:

YEREVAN, NOVEMBER 14, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan will pay a working visit to Russia at the invitation of President Vladimir Putin on November 15, press service of the Presidential Office told Armenpress.
The Armenian President will meet with his Russian counterpart Vladimir Putin. During the talks the two Presidents will discuss the agenda of the Armenian-Russian relations and issues relating to further strengthening and developing the bilateral ties. They also will touch upon the cooperation within the frames of the Eurasian Economic Union (EAEU) and the current regional issues.
The Armenian and Russian Presidents will attend the official opening ceremony of ‘Armenian cultural days in Russia’ in Moscow’s Tretyakov Gallery which is dedicated to the 25th anniversary of establishment of diplomatic relations between Russia and Armenia and the 20th anniversary of signing the Treaty of Friendship, Cooperation and Mutual Assistance between Armenia and Russia.
President Serzh Sargsyan will also visit the Prelacy of New Nakhijevan and Russia Diocese of the Armenian Apostolic Church and the Holy Transfiguration Church where he will watch the ‘Biblical country Armenia’ exhibition dedicated to the 300th anniversary of the establishment of the Diocese. The President will also attend the exhibition of contemporary Armenian cross-stones in the territory of the church.