«ProWine China»-ն հայկական խմիչքների համար կարող է դառնալ չինական շուկա մուտք գործելու դարպասը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական ալկոհոլային խմիչքները միասնական ազգային տաղավարով ներկայացվել են «ProWine China 2017» գինիների և ալկոհոլային խմիչքների միջազգային ամենամյա ցուցահանդեսին: Կազմակերպիչները հույս ունեն, որ մասնակցության արդյունքում հայ արտադրողները գործարար կապեր հաստատելու և իրացման նոր շուկաներ գտնելու հնարավորություններ կունենան: Թեմայի շուրջ «Արմենպրես»-ը զրուցել է Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունում ՀՀ առևտրային ներկայացուցիչ Հրանտ Աբաջյանի հետ:
-Հայաստանն ինչպե՞ս է ներկայացված «Prօwine China 2017»-ին: Քանի ընկերություն է ներկայացված:
-Չինաստանի Շանհայ քաղաքում նոյեմբերի 14-ին մեկնարկել է «ProWine China 2017» գինիների և ալկոհոլային խմիչքների միջազգային ամենամյա ցուցահանդեսը: Ցանկանում եմ ընդգծել, որ այս տարի առաջին անգամ Հայաստանը ներկայանում է ProWine-ում միասնական ազգային տաղավարով: Առաջիկա երեք օրերի ընթացքում հայկական 13 ընկերություններ իրենց ալկոհոլային արտադրանքը կներկայացնեն այս հեղինակավոր ցուցահանդեսի այցելուներին:
-Ովքե՞ր են զբաղվել նախապատրաստական աշխատանքներով, ո՞ւմ ջանքերով է կայացել ցուցահանդեսին Հայաստանի մասնակցությունը:
-Ցուցահանդեսին Հայաստանի մասնակցության կազմակերպչական աշխատանքները պետական աջակցության ծրագրերի շրջանակներում կատարվել են Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամի և Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի կողմից: Հիմնադրամների խնդրանքով, Հայաստանի ցուցահանդեսին մասնակցությունը հնարավորինս արդյունավետ դարձնելու նպատակով ՉԺՀ-ում ՀՀ դեսպանությունը և ՉԺՀ-ում ՀՀ առևտրային ներկայացուցիչը ցուցաբերել են անհրաժեշտ աջակցություն հայկական տաղավար այցելուներ ներգրավելու, ցուցահանդեսին Հայաստանի մասնակցության մասին տեղեկատվությունը համապատասխան գործարար շրջանակներին փոխանցելու, չինարենի թարգմանիչներ տրամադրելու և այլնի հարցում:
-Ինչո՞ւ ընտրվեց հենց այս ցուցահանդեսը, մասնակիցների ի՞նչ շրջանակ է այն ապահովում:
-«ProWine China»-ն չինական շուկայում գործող գինիների և ալկոհոլային խմիչքների առաջատար միջազգային ցուցահանդեսն է: Այն շատ արդյունավետ հարթակ է միջազգային արտադրողների և տեղական մատակարարների համար՝ հնարավորություններ ընձեռելով վերջիններիս ներկայացնելու իրենց արտադրանքը, ծանոթանալու չինական շուկային և հաստատելու գործարար կապեր: Նշեմ, որ նախորդ տարի այս ցուցահանդեսին մասնակցել են շուրջ  650 արտադրող 37 երկրներից: Իսկ այցելուների թիվը՝ բաղկացած ալկոհոլային խմիչքներ ներկրողներից, մատակարարներից, վաճառքով զբաղվողներից գերազանցել է 12000-ը:
-Հայկական ալկոհոլային խմիչքների համար ի՞նչ հնարավորություններ կստեղծի այս ցուցահանդեսին մասնակցությունը:
-«ProWine China»-ն հայկական ալկոհոլային խմիչքների համար կարող է դառնալ չինական շուկա մուտք գործելու դարպասը: Այս և նմանատիպ այլ ցուցահանդեսներին Հայաստանի շարունակական մասնակցությունը կբարձրացնի չինական շուկայում հայկական գինու, կոնյակի և այլ ալկոհոլային խմիչքների ճանաչելիությունը՝ այդպիսով խթանելով հայկական ալկոհոլային արտադրանքի առաջխաղացումը չինական՝ աշխարհում ամենաարագ տեմպերով զարգացող շուկայում: Վստահ եմ, որ մեր հայկական արտադրանքն այստեղ իրացվելու լուրջ ներուժ ունի:

ProWine China trade fair may become gateway for Armenian beverages to enter Chinese
YEREVAN, NOVEMBER 14, ARMENPRESS. The Armenian alcoholic beverages have been presented at the ProWine China 2017 annual international trade fair for wines and spirits in a single national pavilion. The organizers hope that the Armenian producers will have a chance to establish business ties and find new markets for selling their products due to their participation.
Hrant Abajyan – Armenia's commercial attaché to China, gave an interview to ARMENPRESS on this topic.
-How is Armenia presented at the ProWine China 2017? How many companies are presented?
-The ProWine China 2017 annual international trade fair for wines and spirits launched on November 14 in the Chinese city of Shanghai. I want to note that this year for the first time Armenia is presented in a single national pavilion at the ProWine China 2017. Three Armenian companies will present their products to the trade fair visitors in the upcoming three days.
-Who were engaged in the preparation works? Who did contribute to Armenia’s participation in the fair?
-The organizational activities for Armenia’s participation in the fair have been conducted by the Vine and Wine Foundation of Armenia and the Development Foundation of Armenia (DFA) within the frames of the state assistance programs. At the request of the Foundation, the Armenian Embassy and the Armenian commercial attaché to China provided the necessary assistance for attracting visitors to the Armenian pavilion, transforming information on Armenia’s participation to the relevant business circles, providing translators for Chinese and etc with the goal to make Armenia’s participation more effective.
-Why was this fair chosen? What scope of participants does it ensure?
-ProWine China is the leading international trade fair for wines and spirits in the Chinese market. It is a very effective platform for international producers and local suppliers which enables them to present their products, get acquainted with the Chinese market and establish business ties. I want to add that last year the fair was attended by about 650 producers from 37 countries. And the number of visitors consisting of alcoholic beverage importers, suppliers, exceeded 12000.
-What opportunities will Armenia’s participation in this fair provide for the Armenian alcoholic beverages?
-The ProWine China can become a gateway for the Armenian alcoholic beverages to enter the Chinese market. Armenia’s regular participation in this and similar fairs will raise the reputation of Armenian wine, brandy and other alcoholic beverages in the Chinese market by this promoting the progress of the Armenian alcoholic products in the Chinese rapidly developing market. I am convinced that our Armenian products have a great potential to be sold here.