Լի Կեցյանը և Բիլ Գեյթսը նախատեսել են ընդլայնել համագործակցությունը ատոմային էներգիայի շուրջ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի կառավարության ղեկավար Լի Կեցյանը և ամերիկացի միլիարդատեր Բիլ Գեյթսը քննարկել են նոր տեսակի ատոմային էներգիայի զարգացման խոստումնալից ուղղությունները: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Չինաստանը և Միացյալ Նահանգները հաջող համագործակցություն են իրականացրել նոր սերնդի ատոմային տեխնոլոգիաների ոլորտում: Երկու երկրների ընկերությունները ստեղծել են համատեղ ձեռնարկություններ, հավասար բաժանել են ակցիաների փաթեթեները: Մենք պայմանավորվել ենք նաև մտավոր սեփականության փոխանակման շուրջ: Սրանք առաջին քայլերն են առաջադեմ տեխնոլոգիաների համագործակցության ուղղությամբ», - ասել է Լի Կեցյանը:
Բիլ Գեյթսն իր հերթին ասել է, որ  ատոմային էներգիայի նոր ուղղությունները և համապատասխան տեխնոլոգիաների զարգացումը վճռորոշ դեր է խաղալու ապագա սերունդների համար:
Միևնույն ժամանակ, միլիարդատերը հիշեցրել է բնության պահպանության և ԱԷԿ-ի անվտանգ շահագործման  անհրաժեշտությունը:
Գեյթսն ընդգծել է, որ Միացյալ Նահանգները մեծապես կարևորում են չինական ընկերությունների հետ համագործակցությունը այս ոլորտում և հուսով են, որ նման համագործակցությունը գործնականում կբերի գերազանց արդյունքների:

Ли Кэцян и Билл Гейтс обсудили атомную энергетику нового типа
Глава китайского правительства Ли Кэцян и американский миллиардер Билл Гейтс в преддверии визита президента США Дональда Трампа обсудили в столичной правительственной резиденции Чжуннаньхай перспективные направления в развитии атомной энергетики нового типа. Об этом в субботу сообщил официальный сайт Госсовета КНР. Как передаёт Арменпресс, об этом сообщает ТАСС.
"Китай и Соединенные Штаты осуществляют успешное сотрудничество в области атомных технологий нового поколения, - отметил Ли Кэцян. - Компании наших двух стран создают совместные предприятия, поровну деля пакеты акций. Мы договорились об обмене интеллектуальной собственностью. Это первые шаги по сотрудничеству в области передовых технологий, взаимодействие, осуществляемое на основе обоюдных стремлений".
Китайский премьер подчеркнул, что активизация контактов Пекина и Вашингтона в сфере новейших разработок свидетельствует о взаимной открытости двух стран. Он также указал, что подобные связи - залог удовлетворения интересов обеих сторон.
В свою очередь Билл Гейтс отметил, что новые направления в развитии энергии мирного атома и разработка соответствующих технологий сыграют исключительно важную роль для будущих поколений человечества. В то же время миллиардер напомнил о необходимости обеспечения экологичности и безопасности работы АЭС. Гейтс подчеркнул, что США уделяют большое внимание сотрудничеству с китайскими компаниями в данной сфере и надеются, что такая кооперация на практике принесет великолепные результаты.