ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդունել է Նիկոլայ Ռիժկովի գլխավորած պատվիրակությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը նոյեմբերի 2-ին ընդունել է ՌԴ ԴԺ եւ ՀՀ ԱԺ միջեւ համագործակցության հանձանժողովի համանախագահ, ՌԴ Դաշնային խորհրդի անդամ Նիկոլայ Ռիժկովի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով ՌԴ ԴԺ եւ ՀՀ ԱԺ միջեւ համագործակցության հանձանժողովի 30-րդ նիստի մասնակիցներին ՀՀ Ազգային ժողովում՝ Արա Բաբլոյանը նշել է, որ այս տարի նշվում է Հայաստանի Հանրապետության եւ Ռուսաստանի Դաշնության միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը. այդ իրադարձության շնորհիվ հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունները թեւակոխել են ժամանակակից փուլ:
Խորհրդարանի ղեկավարը փաստել է, որ աշխույժ երկխոսությունը բոլոր մակարդակներում երկկողմ հարաբերությունների հետեւողական զարգացման գրավականն է:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հանրային կապերի վարչությունից, Արա Բաբլոյանի խոսքով՝ Հայաստանը եւ Ռուսաստանը, լինելով ԵՏՄ անդամներ, որակական նոր աստիճանի են հասցրել առեւտրատնտեսական փոխգործակցությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահն անդրադարձել է հայ-ռուսական միջխորհրդարանական փոխգործակցությանը՝ դիտարկելով այն որպես համագործակցության կարեւոր տարր: Այս համատեքստում խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է միջխորհրդարանական հանձնաժողովի գործունեության կարեւորությունը, որը բաց եւ կառուցողական երկխոսության պահանջված հարթակ է երկու երկրների օրենսդիր եւ գործադիր իշխանությունների, ինչպես նաեւ գործարար շրջանակների համար:
ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է նաեւ համագործակցությունը եւ փոխադարձ աջակցությունը միջազգային հարթակներում:
Նիկոլայ Ռիժկովը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, արժեւորել է Ռուսաստանի եւ Հայաստանի խորհրդարանների միջեւ համագործակցության հանձնաժողովի շուրջ քսանամյա գործունեությանը: Նա, կարեւորելով թե՛ Ռուսաստանում, թե՛ Հայաստանում տարին երկու անգամ անցկացվող հանդիպումները, բարձր է գնահատել երեսուներորդ նիստում հնչած հայ եւ ռուս գործընկերների կառուցողական զեկույցները:
Հանդիպման ավարտին զրուցակիցներն անդրադարձել են ԵՏՄ շրջանակում արձանագրված առաջընթացին եւ համագործակցության ընդլայնման հնարավորություններին:

YEREVAN, NOVEMBER 2, ARMENPRESS. The President of the National Assembly of Armenia Ara Babloyan received on November 2 the delegation led by the Co-Chair of the Committee on Cooperation between the RF FA and the National Assembly of Armenia, the member of the RF Federal Council Nikolai Ryzhkov.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the parliament of Armenia, welcoming the participants of the 30th sitting of the Committee on Cooperation between the RF FA and the National Assembly of Armenia, Ara Babloyan noted that this year sees the 25thanniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Armenia and the Russian Federation: due to that event the Armenian-Russian ally relations have turned into modern phase.
The Head of the parliament documented that the lively dialogue at all levels is the pledge of the consistent development of bilateral relations.
In Ara Babloyan’s word, Armenia and Russia, being EEU members, reached the trade-economic cooperation to a new qualitative degree.
The President of the National Assembly of Armeia touched upon the Armenian-Russian inter-parliamentary cooperation, observing it as an important element of cooperation. In this context the Head of the parliament has underlined the importance of the activities of the Inter-Parliamentary Committee, which is a demanded platform for open and constructive dialogue for the legislative and executive authorities of the two countries, as well as for the business circles.
Ara Babloyan also highlighted the cooperation and the mutual support on the international platforms.
Thanking the President of the Armenian parliament for the reception Nikolai Ryzhkov highly assessed over 20-year activities of the Committee on Cooperation. Highlighting the meetings being held twice a year in Russia and in Armenia, he highly assessed the constructive reports of the Armenian and Russian colleagues at the 30th sitting.
At the end of the meeting the interlocutors touched upon the progress recorded within the EEU framework and the opportunities of expanding the cooperation.