Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունը պաշտոնական այցով ժամանել է Դուշանբե
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Վահրամ Բաղդասարյանը, Սասուն Միքայելյանը եւ Ռոմիկ Մանուկյանը, պաշտոնական այցով ժամանել է Տաջիկստանի Հանրապետություն: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Հոկտեմբերի 30-ին ՀՀ ԱԺ նախագահը եւ պատվիրակության անդամները Դուշանբեում հանդիպումներ են ունեցել Տաջիկստանի խորհրդարանի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Շուքուրդջոն Զուխուրովի եւ Վերին պալատի նախագահ Մահմադսայիդ Ուբայդոլլոեւի հետ:
Հանդիպումների ընթացքում կողմերը փաստել են, որ հայ-տաջիկական հարաբերություններն արդյունավետ զարգանում են, առկա է քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակ: Զրուցակիցները պատրաստակամություն են հայտնել այսուհետ եւս զարգացնելու միջխորհրդարանական համագործակցությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը նշել է, որ այս տարի լրանում է հայ-տաջիկական դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը եւ ավանդական բարեկամության ու փոխըմբռնման վրա հիմնված համագործակցությունն ամրապնդվում է տարբեր ուղղություններով: Միջպետական կապերի առավել խորացման հարցում ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է պետական մակարդակով փոխայցերը եւ այս համատեքստում ընդգծել Տաջիկստանի Հանրապետության նախագահ Էմոմալի Ռահմոնի կատարած այցը Հայաստան:
Անդրադարձ է կատարվել երկու երկրների օրենսդիր մարմինների համագործակցությանը: Կողմերն ընդգծել են, որ միջխորհրդարանական երկխոսության զարգացման գործում կարեւոր նշանակություն կարող են ունենալ խորհրդարաններում գործող բարեկամական խմբերը:
Քննարկվել են միջխորհրդարանական կառույցներում փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր: Պարոն Բաբլոյանի գնահատմամբ` կողմերը պետք է այս հարթակում օգտագործեն առկա ներուժը` նպաստելու երկկողմ շահավետ որոշումների ընդունմանը: Արա Բաբլոյանը կարեւորել է Հայաստանի եւ Տաջիկստանի պատվիրակների արդյունավետ համագործակցությունը մասնավորապես ԱՊՀ ՄԽՎ-ում եւ ՀԱՊԿ ԽՎ-ում:
ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդգծել է Տաջիկստանի իշխանությունների բարյացակամ վերաբերմունքն իրենց երկրում ապրող հայկական համայնքի նկատմամբ:
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը: Խորհրդարանների ղեկավարները փաստել են, որ հիմնախնդիրը պետք է լուծվի բացառապես խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում:
Կողմերն անդրադարձել են նաեւ առեւտրատնտեսական ոլորտում փոխհամագործակցության զարգացմանը եւ հեռանկարային ծրագրերի իրականացմանը

Armenian Parliament Speaker’s delegation arrives in Tajikistan on official visit
YEREVAN, OCTOBER 30, ARMENPRESS. Armenian delegation led by Speaker of the Parliament Ara Babloyan has arrived in Tajikistan on an official visit, press service of the Parliament told Armenpress.
The delegation includes MPs Vahram Baghdasaryan, Sasun Mikayelyan and Romik Manukyan.
On October 30 the Armenian Parliament Speaker and delegation members had meetings with Shukurdzhon Zukhurov, speaker of the lower house of the parliament, and Mahmadsaid Ubaidulloev, speaker of the upper house.
During the meetings the sides stated that the Armenian-Tajik relations are effectively developing, there is a high level political dialogue. The sides also expressed readiness to develop the inter-parliamentary cooperation.
Ara Babloyan said this year marks the 25th anniversary of establishment of Armenian-Tajik diplomatic ties and the cooperation which is based on traditional friendship and mutual understanding strengthens at various directions. Speaker Babloyan attached importance to the mutual visits at state level aimed at further deepening the interstate ties and in this context highlighted the visit of Tajik President Emomali Rahmon to Armenia.
The meeting touched upon also the cooperation between the legislative bodies of the two countries. The officials stated that the parliamentary friendship groups can play an important role for the development of inter-parliamentary dialogue.
Speaker Babloyan attached importance to the productive cooperation of Armenian and Tajik delegations in the CIS IPA and CSTO PA.
He also emphasized the kind attitude of the Tajik authorities towards the Armenian community.
The officials also discussed the settlement of the Nagorno Karabakh conflict. They noted that the conflict should be solved exclusively through peaceful negotiations within the frames of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship.
They also touched upon the development of cooperation in trade-economic field and the implementation of prospective programs.