Վարդան Արամյանը ներկայացրեց 2018 թ. տնտեսական առաջնահերթությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի 2018 թ. պետական բյուջեով տնտեսական բլոկին ուղղված հիմնական կապիտալ ծախսերը գնալու են երեք ուղղությամբ՝ ճանապարհաշինություն-տրանսպորտ, ջրային տնտեսություն և էներգետիկա: Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում ՀՀ 2018 թ. պետական բյուջեի նախագծի քննարկմանն այս մասին ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը: «Իրականում, եթե մենք հավակնում ենք բարձր տնտեսական աճի, ենթակառուցվածքները պետք է այդ հնարավորությունը տան: Օրինակ, եթե մենք ոռոգման համակարգերի մասով որևէ գործողություն չանենք և դրանք մնան այսպիսի անմխիթար վիճակում, ջրի կորուստները բարձր լինեն, անջրդի հողերը՝ շատ, որքան ուզում է կառավարությունն այլ գործիքներով սուբսիդավորել գյուղատնտեսությունը, դրա արդյունքը չի մեծանա: Որպեսզի արդյունքը լինի առավելագույն, նախ պետք է ենթակառուցվածքների ներդրում կատարել»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց Արամյանը:
Նրա խոսքով՝ որքան էլ կառավարությունը ցանկանա, որպեսզի, օրինակ, Գյումրին դառնա զբոսաշրջային կենտրոն, միայն ասելով կամ միայն Ռուսթավելի փողոցը վերակառուցելով չի լինի: «Ռուսթավելի փողոցի վերակառուցումը կարևորագույն նախագիծ է, սակայն, որպեսզի դրա արդյունքը մաքսիմալացվի, պետք է լինի ճանապարհը, որը Երևանը կկապի Գյումրիի հետ, և մարդկանց տեղաշարժը մեծանա: Նույնը վերաբերում է մյուս համայնքներին, որտեղ կենսական նշանակություն ունեցող ճանապարհները պետք է լինեն բարեկարգ վիճակում: Հետևաբար, մենք պետք է ենթակառուցվածքների ուղղությամբ ներդրում կատարենք»,- նշեց նախարարը:
Անդրադառնալով էներգետիկ ոլորտի կարևորությանն ու առաջնայնությանը՝ Արամյանն ընդգծեց, որ չկա մի երկիր, որտեղ կան էներգետիկ խնդիրներ, և այդ երկրի կառավարությունը հայտարարի, որ միջնաժամկետ և երկարաժամկետ հատվածում թիրախավորում է մրցունակություն և տնտեսական պոտենցիալ:

YEREVAN, OCTOBER 30, ARMENPRESS. The main capital expenditures directed for the economic bloc under the 2018 state budget will be made at three directions – road construction-transport, water economy and energy, finance minister Vardan Aramyan said during the discussion of the 2018 state budget draft at the joint session of the parliamentary standing committees, Armenpress reports.
“In fact, if we aim to reach high economic growth, the infrastructures should provide that opportunity. For instance, if we take no actions in terms of our irrigation systems and they remain in such poor condition, the water losses will be high, no matter how the government wants to subsidize the agriculture with other measures, its result will not increase. In order for the outcome to be maximum, investment for infrastructures is needed”, the minister said.
He said regardless of the fact that the government wants for Gyumri to become a tourism center, only words or renovation of the Rustaveli street are not enough. “The reconstruction of the Rustaveli street is the most important project, however, in order to maximize the outcome, there must be the road linking Yerevan with Gyumri, and the movement of people must increase. The same relates to other communities where the roads of vital importance should be in good condition. Thus, we need to make an investment for infrastructures”, he said.
As for the importance and priority of the energy field, the finance minister said there is no country which has energy problems and that country’s government announces that it targets competitiveness and economic potential in the medium and long-term.