Հայկ Քոթանջյան. «Ազգ-Բանակ». ՊԱՀՀ-ի կրթական գործընթացի մեկնարկ. Համալսարանի հիմնական ձեռքբերումները
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ՊՆ Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանի պետ, գեներալ-լեյտենանտ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Հայկ Քոթանջյանը զեկուցում է ունեցել ՀՀ ՊՆ Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանի կրթական գործունեության մեկնարկը ազդանշող հանդիսավոր նիստում: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հաղորդեցին ՀՀ ՊՆ Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանից, նիստին մասնակցում էին ՀՀ Նախագահ, Զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատար Սերժ Սարգսյանը, ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը, ՀՀ ՊՆ և ՀՀ Զինված ուժերի բարձրագույն ղեկավար կազմը, ՊԱՀՀ-ի գիտնական-վերլուծաբանները: Ներկայացնում ենք զեկուցումն ամբողջությամբ:
«Մեծարգո´ պարոն Նախագահ,
Հարգելի´ պարոն նախարար,
Պարոնա՛յք գեներալներ, սպաներ և քաղաքացիական հատուկ ծառայողներ, հյուրեր
2016 թ. հունվարի 28-ին այս դահլիճում կայացավ Պաշտպանության նախարարության Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանի հանդիսավոր բացումը՝ հանրապետության Նախագահի առաջնորդությամբ: Դրան մասնակցում էին պաշտպանության նախարարության ու Զինված ուժերի ղեկավարության ներկայացուցիչներ, մեր ամերիկյան ու ռուսաստանյան խորհրդատուներ և դեսպաններ: Այն ժամանակ գործում էր միայն համալսարանի գիտահետազոտական բաղադրիչը՝ ի դեմս ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի: Այսօր կայանում է համալսարանի կրթական բաղադրիչի հանդիսավոր մեկնարկը:
Հանրապետության անվտանգային քաղաքագիտության համար սույն կարևոր իրադարձությունը հնարավոր է դարձել շնորհիվ նախկին Պաշտպանության նախարար, գործող Նախագահ պարոն Սարգսյանի, որի հովանավորությամբ 2003 – 2004 թվականներին մշակվեց և փուլայնորեն իրագործվում է Հայաստանի պետական «խելացի ուժի» այս գործիքի կայացումը:
Համալսարանի բացումից անցած ժամանակահատվածը կարելի է գնահատել որպես արգասաբեր:
Ավելի են սերտացել և ոլորտների առումով ընդլայնվել մեր կապերը գերազանցության գլխավոր կենտրոնների, առաջին հերթին ԱՄՆ-ի Պաշտպանական ազգային համալսարանի ու Հարվարդի համալսարանի, Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտի հետ: Այդ համագործակցությունը դրսևորվել է ինչպես նրանց մեթոդաբանական աջակցությամբ, այնպես էլ մեր երիտասարդ գիտնականների տարաժամկետ ստաժավորումների ձևով:
Դրա արդյունք է Հայաստանի կիբեռռեսուրսների կառավարման համակարգի երկու անկյունաքարային փաստաթղթերի մշակումն ու փորձաքննությունը: Դրանցից առաջինը կիբեռանվտանգության ազգային ռազմավարության նախագիծն է, որը պաշտոնապես ներկայացվել է ՀՀ ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը:
Մյուսը Հայաստանի կիբեռռեսուրսների կառավարման ազգային համակարգի նախագիծն է: Դրանում առաջարկվում է միջգերա­տեսչական խորհրդատվական մարմնի` տեղեկատվահաղորդակցային տեխնոլոգիաների գծով ղեկավարների խորհրդի ձևավորում: Խորհրդի կազմում նախատեսվում է ներգրավել գերատեսչությունների ղեկավարների պրոֆիլային տեղակալներին և ոլորտի մաս­նավոր հատ­վածի առավել հեղինակավոր ներկայացու­ցիչ­ների: Հայաստանի և Արցախի դեմ պատերազմի վերսկսման մեծ հավանականության պայմաններում առաջնային խնդիր է տեղեկատվահաղորդակցային տեխնոլոգիաների և կիբեռռեսուրսների միջգերատեսչական կառավար­ման համա­կարգում որպես գլխամասային գերատեսչություն պաշտոնապես ճանաչել ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը՝ տեղեկատվահաղորդակցային տեխնոլոգիաների գծով ղեկավարների խորհրդի նախագահությունը հանձնելով պաշտպանության նախարարության ներկայացուցչին:
Տվյալ ուղղությամբ մեր համալսարանի հետագա զարգացման տրամաբանական քայլ կլինի գործող կենտրոնի կերպա­փոխ­մամբ Ազգային կիբեռ­ռե­սուրս­ների կառավարման ռազմավարության ինստիտու­տի ստեղծումը: Այն կդառնա Հայաստանի ռազմավարական դաշնակից Ռուսաստանի և ռազմավարական գործընկեր ԱՄՆ-ի հետ կիբեռոլորտում հաշվեկշռված հարաբերությունների պահպանման, ինչպես նաև ԱՄՆ-ի գերազան­ցութ­յան պետական գլխավոր և մասնավոր կենտ­րոն­ների հետ արգասաբեր առնչութ­յուն­ների զարգաց­ման միակ հնարավոր պետական հար­թա­կը:
Գիտահետազոտական ոլորտում առանձնանում է «Ազգ–բանակ» հայեցա­կար­­գի մշակումը: Կարևոր արգասիքներից են նաև տարածաշրջանային անվտանգության դինամիկայի ռազմավարական գնահատումները և դրանց հիման վրա Հայաստանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը ներկայացվող առաջարկությունները: 22 վերլուծական զեկուցագրերում Հայաստանի անվտանգային շահերի տեսանկյունից ուսումնասիրվել են Հարավային Կովկասում ու հարակից տարածաշրջաններում ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի, Թուրքիայի, Իրանի, Իսրայելի, ՀԱՊԿ-ի, Եվրասիական տնտեսական միության, ՆԱՏՕ-ի, Եվրամիության, Վրաստանի ու Ադրբեջանի դերակատարությունը, ինչպես նաև քրդական գործոնը և Սիրիական ճգնաժամը: Առանձնակի ուշադրության է արժանի տիեզերական հեռադիտական միջոցների` որպես քաղաքական-դիվանագիտական զսպման գործիքարանի կիրառման վերաբերյալ առաջարկությունը: Հրապարակվել են նաև քրդական գործոնի և Իրանի տարածաշրջանային քաղաքականության վերլուծություն բովանդակող կոլեկտիվ մենագրությունները:
ՊԱՀՀ-ի կրթական գործառույթներն իրականացնում է Ռազմավարական պաշտպանական անվտանգային կրթության ազգային ինստիտուտը: Դրա գործունեությունը կազմակերպված է արևմտյան մոդելով` գիտելիքի ստեղծում և տեղափոխում լսարան: Ինստիտուտը մշակել է գերատեսչական վերապատրաստման փորձնական դասընթացի «ՀՀ պաշտպանական համակարգի բարեփոխումների ռազմավարական ուղենիշները» ծրագիրը: Այն ստեղծվել է պաշտպանության ռազմավարական վերանայման արդյունքների հաշվառմամբ իրագործվող պաշտպանական բարեփոխումների ամբողջ ծավալն ընդգրկող, «Հայկական բանակ» ռազմագիտական հանդեսի ավելի քան քսան համարներում հրապարակված փորձագիտական-վերլուծական նյութերի հիման վրա: Դրանց մի մասը ամփոփվել է ԱՌՀԻ-ի հրատարակած «Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանական-անվտանգային համակարգի բարեփոխման ուղենիշները» երկհատոր գիտափորձագիտական–ուսումնական ձեռնարկում:
Նախատեսվում է այս դասընթացի արդյունքների հաշվառմամբ 2018 թ. իրականացնել միջգերատեսչական ձևաչափով վերապատրաստման ծրագիր, ինչպես նաև՝ անհրաժեշտ հիմքեր ստեղծել միջգերատեսչական ձևաչափով մեկամյա մագիստրոսական ծրագրերի իրականացման համար»:

Hayk Kotanjian: “Nation-State”. NDRU educational process launch: Main achievements of the University
Hayk Kotanjian: “Nation-State”. NDRU educational process launch: Main achievements of the
YEREVAN, OCTOBER 25, ARMENPRESS. Lieutenant-General Hayk Kotanjian, Head of the Defense Ministry’s National Defense Research University (NDRU), Doctor of Political Science, Professor, delivered a speech at the solemn opening session signaling the launch of the educational activity of the NDRU. The session was attended by Serzh Sargsyan, President of Armenia, Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces, Defense Minister Vigen Sargsyan, the leadership of the Defense Ministry and Armed Forces, and NDRU research-fellows, the NDRU told Armenpress.
Generals, Officers and Special Civil Servants, Guests,
Under the leadership of the President of the state, 28 January, 2016 saw the solemn opening ceremony of the National Defense Research University of the Ministry of Defense in this very hall. The ceremony was attended by representatives of the leadership of the Ministry of Defense and the Armenian Armed Forces, our US and Russian consultants, and ambassadors. At the time only the academic-research component of the University, the Institute for National Strategic Studies, did function. Today we are here to mark the solemn launch of the educational component of the University.
This very occasion, significant for the security studies of the state, became possible owing to the former Defense Minister and incumbent President Mr. Sargsyan, under whose auspices the design of this state “smart power” tool of Armenia was elaborated in 2003-2004, and now is being stage by stage implemented.
The time period from the launch of the University may be characterized as prolific.
Our relations with the key centers of excellence, and first and foremost, with the US National Defense University, Harvard University and Moscow State Institute of International Relations of the Ministry of Foreign Affairs of the Russian Federation have become closer and extended in terms of spheres. This cooperation has been manifested in their methodological support, as well as our young research fellows’ multi-term academic fellowships.
The result is the development and review of two cornerstone documents of Armenia’s cybersecurity management system. The first one is the Draft National Cybersecurity Strategy, which was officially presented to the Armenian military-political leadership.
And the next is the Project for the National System of Armenia’s Cyber Resources Management. It draws forward the concept of organizing a Chief Information Officers’ Council as an interagency advisory body. It anticipates engaging agency profile deputy heads and private sector more renowned representatives of the sphere. In terms of the strong probability of the resumption of war against Armenia and Artsakh, the prime issue is to acknowledge the Ministry of Defense of the Republic of Armenia as the headquarters in the information-communication technologies and cyber resources interagency management system, by vesting the representative of the Defense Ministry with the chairmanship of the Chief Information Officers’ Council.
The logical step in our University’s further development in said direction will be the establishment of the Institute for National Cyber Resources Management Strategy via the transformation of the functioning center. It will become the only possible state platform for maintaining balanced relationship with Armenia’s strategic ally Russia, and strategic partner US, as well as for the development of fruitful interactions with the US state and private centers of excellence.
The development of the “Nation-State” concept is distinguished in the academic-research sphere. Among the substantial products are the strategic assessments of the regional security dynamics and the recommendations made upon them to the Armenian military-political leadership. In 22 policy papers introduced, studies from the perspective of Armenia’s security interests have been carried out on the roles that the US, Russia, Turkey, Iran, Israel, CSTO, Eurasian Economic Union,  NATO, and EU, as well as Georgia and Azerbaijan play in the South Caucasus and neighboring regions, together with the Kurdish factor and the Syrian crisis. The suggestion to apply outer space sensing technologies as a political-diplomatic deterrence toolkit is of special notice. Also, there are collective monographs published on the analysis of the Kurdish factor and Iran’s regional policy.
The educational functions of the NDRU are performed by the National Institute for Strategic Defense Security Education, the activity of which is organized via the Western model, i.e., to produce knowledge and transfer it into the auditorium. The Institute has developed the program of an interagency training pilot course on the “Armenian Defense System Reforms Strategic Guidelines”. It is made up on the expert-analytical material published in more than twenty issues of “Haikakan Banak” defense-academic journal and embraces the whole of the volume of defense reforms conducted with consideration of results of the defense strategic review. A part of it is concluded in the two-volume academic-expert and teaching textbook titled “Guidelines for the Defense-Security System Reforms in the Republic of Armenia”.
It is envisaged in 2018 to run an executive education program in interagency format taking into account the results of this course, as well as to create necessary bases in order to conduct one-year Master’s programs in interagency format”.