Նախագահն ընդունել է Ռուսաստանի կառավարության նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Հանրապետության Նախագահը, ողջունելով հյուրին Հայաստանում և ընդգծելով, որ ՌԴ վարչապետի այցը կայանում է ՀՀ և ՌԴ միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակի տարում, գոհունակությամբ է փաստել, որ այդ ընթացքում հսկայական աշխատանք է իրականացվել:
«Այսօր մեր հարաբերություններն առանձնանում են մշտական քաղաքական երկխոսությամբ բոլոր մակարդակներում՝ արտաքին քաղաքական լայն կոորդինացմամբ, միջազգային և տարածաշրջանային հարթակներում լավ աշխատանքով, տնտեսության, ռազմական ու ռազմատեխնիկական բնագավառներում և հատկապես փոխադարձ առևտրի ոլորտում արգասաբեր համագործակցությամբ. անցյալ տարին մենք ավարտել ենք 15 տոկոս աճով, իսկ ընթացիկ տարվա ութ ամիսների ընթացքում մեր ապրանքաշրջանառության աճը 23 տոկոսից մի փոքր ավելի է: Դա շատ լավ է:
Ես վստահ եմ, որ Ձեր պաշտոնական այցը կդառնա ևս մեկ կարևոր քայլ մեր հարաբերությունների հետագա ամրապնդման ճանապարհին»,- ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
ՌԴ կառավարության ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել Նախագահ Սերժ Սարգսյանին ընդունելության համար և փոխանցել նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ողջույններն ու բարեմաղթանքները: Դմիտրի Մեդվեդևն ուրախությամբ տեղեկացրել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանին, որ երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառության աճը նույնիսկ ավելին է, քան նշեց Նախագահը՝ գրեթե 30 տոկոս:
«Այսպիսով, սա դրական տեղեկատվություն է, որով ես ցանկանում եմ Ձեզ հետ կիսվել: Շնորհակալ եմ հանդիպման հնարավորության համար: Իրոք, մենք գործընկերներ ենք, բարեկամներ ենք, մենք ունենք շատ զարգացած հարաբերություններ բոլոր ոլորտներում: Քիչ առաջ մենք անցկացրել ենք միջկառավարական բանակցություններ, ստորագրել ենք կարևոր փաստաթղթեր, արձանագրել ենք, որ հարաբերությունները զարգանում են:
Ընդ որում, գործնականում չկա ոլորտ, որի շրջանակներում մենք այժմ չենք համագործակցում: Օրինակ՝ շատ լավ դինամիկա է արձանագրվել գյուղատնտեսական մատակարարումների ոլորտում, և այստեղ Հայաստանը լավ զարգացրել է իր ներկայությունը ռուսական շուկայում, չնայած պարզ է, որ կարելի է այսուհետ ևս այս գործընթացները զարգացնել: Այլ ոլորտները նույնպես լավ զարգանում են: Դրանք են՝ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտը, անվտանգության և պաշտպանության ոլորտում համագործակցությունը, ներդրումային փոխգործակցությունը: Քիչ առաջ քննարկում էինք Իրանի հետ համագործակցությամբ ձեզ մոտ ստեղծվող ազատ տնտեսական գոտու տարածքում աշխատանքի հնարավորությունը և մի շարք այլ մասշտաբային ծրագրեր: Ուստի կաշխատենք, կհամագործակցենք»,- ասել է ՌԴ կառավարության նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը:

YEREVAN, OCTOBER 24, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan received on October 24 Prime Minister of the Russian Federation Dmitry Medvedev who is in Armenia on an official visit.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the Armenian President’s Office, greeting the guest, and emphasizing that the visit of the Russian Premier to Armenia takes place in the year marking the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Armenia and Russia, President Sargsyan documented with satisfaction that huge works have been carried out during that period.
“Today constant political dialogue at all levels is characteristic for our relations – broad coordination of foreign policy, good work at international and regional platforms, productive cooperation in the economic, military and military-technical spheres, and particularly in the sphere of bilateral trade. Last year we ended with a 15% growth while the rise in our trade turnover during the first 8 months of the current year has been a bit more than 23%. It’s very good.
I am convinced your official visit will become another important step on our path to further strengthening our relations”, President Serzh Sargsyan said.
The Russian Premier thanked President Serzh Sargsyan for the reception and conveyed the greetings and warm wishes of Russian President Vladimir Putin. Dmitry Medvedev informed Serzh Sargsyan with satisfaction that the trade turnover between the countries is even more than the President mentioned – nearly 30%.
“I am thankful for the opportunity to meet. We are really partners and friends and we have very developed relations in all the spheres. A little ago we held inter-governmental negotiations, we have signed important documents and recorded that the relations develop.
Moreover, there is practically no sphere where we do not cooperate. For example, very good dynamics have been recorded in the sphere of agricultural supplies and here Armenia has well developed its presence in the Russian market, though it’s clear that these processes can be developed further. Other spheres also rapidly develop. These are cooperation in high technologies, security and defense, as well as investment partnership. We have discussed the opportunities to launch activities at the free trade zone to be created in your country in cooperation with Iran, as well as some other major projects”, Medvedev said.