Թբիլիսիի քաղաքապետ է դարձել նախկին ֆուտբոլիստ Կախա Քալաձեն
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թբիլիսիի քաղաքապետի ընտրություններում 737 ընտրատեղամասերի 100% քվեաթերթերի մշակումից հետո պարզ է դարձել, որ քաղաքապետ է ընտրվել նախկին ֆուտբոլիստ, «Վրացական երազանք»-ի թեկնածու Կախա Քալաձեն. Նա հավաքել է ձայների 51,06%-ը կամ ավելի քան 203 հազար մարդ։ Վրաստանի մայրաքաղաքում ընդամենը գրանցված է 943 հազար 423 ընտրող, սակայն ընտրություններին մասնակցել է միայն 43,4%-ը՝ մոտ 410 հազար մարդ։ Այս մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «Գրուզիա Օնլայն»-ը։
Երկրորդ տեղում է անկախ թեկնածու Ալեքսանդր Էլիսաշվիլին՝ 17,46% ձայն, երրորդում՝ «Միասնական ազգային շարժում» նախկին իշխող կուսակցության թեկնածու Զաալ Ուդումաշվիլին՝ 16,53% ձայն։
Հոկտեմբերի 21-ին Վրաստանում անցկացվել են քաղաքների և շրջանների 64 ղեկավարների և 64 սաքրեբուլոների (համայնքային օրենսդիր մարմին)  ընտրություններ։ Քաղաքապետերը և պատգամավորներն ընտրվում են համընդհանուր ուղիղ քվեարկությամբ, 4 տարի ժամկետով։

Мэром Тбилиси стал бывший футболист Каха Каладзе
После обработки 100% бюллетеней с 737 избирательных участков, на выборах мэра Тбилиси побеждает кандидат «Грузинской мечты» Каха Каладзе, который набирает 51,06% голосов. За Каладзе проголосовали более 203 тысяч человек. Всего в столице зарегистрировано 943 тысяч 423 избирателей, однако в выборах приняли участие только 43,4% — около 410 тысяч человек. Об этом передает Арменпресс со ссылкой на «Грузия Онлайн».
На втором месте независимый кандидат Александр Элисашвили, который набирает 17,46%.
Кандидат бывшей правящей партии «Единое национальное движение» Заал Удумашвили набрал 16,53% голосов.
Кандидат от блока «Бакрадзе, Угулава – Европейская Грузия» Елена Хоштария – 7,13%.
Кандидат от блока «Альянс патриотов Грузии» Ирма Инашвили набирает 3,02%. За кандидата от блока «Единство, Новая Грузия» Георгия Вашадзе проголосовали 1,95%.
21 октября в Грузии прошли выборы 64-х мэров городов и районов, а также депутатов в 64 сакребуло — муниципальные законодательные органы. Мэры и депутаты избираются путем прямого всеобщего голосования сроком на четыре года.