Վենետոյում և Լոմբարդիայում սկսվել է ինքնավարության հանրաքվեի քվեարկությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իտալիայի երկու հյուսիսային մարզերում՝ Լոմբարդիայում և Վենետոյում սկսվել է ինքնավարության ստանալու հարցով հանրաքվեի քվեարկությունը։ Ինչպես հոկտեմբերի 22-ին հաղորդել է Rai Radio 1-ը, քվեարկություններին կարող է մասնակցել 12 մլն մարդ։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ըէ՝ վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը, Իտալիայի տնտեսապես առավել զարգացած երկու մարզերի բնակիչների առաջարկվել է կարծիք հայտնել այն հարցի վերաբերյալ, թե ցանկանում են արդյոք նրանք, որ տարածաշրջանային իշխանությունների վերապահվի լիազորությունների մի մասը, ինչը ենթադրում է մարզային գանձապետարանում ավելի շատ հարկային մուտքերի պահպանում։ Հանրաքվեները խորհրդակցական բնույթ են կրում, դրանց արդյունքները չեն ունենա ուղիղ հետևանքներ, քանի որ Իտալիայի Սահմանադրությունը ենթադրում է, որ տարածաշրջանների լիազորությունների որոշումը հնարավոր է միայն պետության հետ բանակցությունների գործընթացում։
Եթե ինքնավարության ձգտումն աջակցություն ստանա, տարածաշրջանների վարչակազմերի ղեկավարները՝ նահանգապետերը, փաստացի կստանան այդ գործընթացն սկսելու ժողովրդական մանդատ։ Թեև Իտալիայի կառավարությունը ճանաչում է քվեարկության օրինականությունը, այն քվեարկությունը համարում է «անօգուտ քաղաքական քայլ», քանի որ սահմանադրությունը թույլ է տալիս ինքնավարության մասին բանակցություններ սկսել  նաև առաբց հանրաքվեի անցկացման։
Քվեարկությունը կանցկացվի մինչև տեղական ժամանակով ժամը 23:00-ն (01:00՝ Երևանի). Քվորում  նախատեսված է միայն Վենետոյում։ Լոմբարդիայում Իտալիայում առաջին անգամ կիրառվում է էլեկտրոնային քվեարկության համակարգ։

В Венето и Ломбардии началось голосование на референдумах об автономии
Голосование на референдумах по вопросу о получении автономии началось в двух северных итальянских областях - Ломбардии и Венето. Как передает в воскресенье
Rai Radio 1, выразить свое мнение приглашены около 12 млн человек.
Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, жителям двух наиболее развитых с экономической точки зрения областей Италии предлагается высказаться по вопросу, хотят ли они, чтобы региональным властям перешла часть полномочий, что подразумевает сохранение в областной казне больше налоговых сборов. Референдумы носят консультативный характер, их результат не будет иметь прямых последствий, поскольку итальянская конституция предусматривает, что определение степени региональных полномочий возможно только в процессе переговоров с государством.
Если устремления к автономии будут поддержаны, главы региональных администраций - губернаторы - фактически получат народный мандат на начало этого процесса. Хотя правительство Италии и признает законность голосования, оно считает его "бесполезным политическим шагом", поскольку конституция позволяет начать переговоры об автономии и без проведения референдума.
Голосование продлится до 23:00 (00:00 мск). Кворум предусмотрен только в Венето. В Ломбардии впервые в Италии применяется система электронного голосования.