ՀՀ Նախագահն ընդունել է Լեհաստանի արտաքին գործերի նախարար Վիտոլդ Վաշչիկովսկուն
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀՆախագահ Սերժ Սարգսյանըհոկտեմբերի 20-ին ընդունել է Լեհաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Վիտոլդ Վաշչիկովսկուն:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից,Հանրապետության Նախագահը ողջունել է հյուրին և նշել, որ ուրախ է նրան հյուրընկալել երկու երկրների և ժողովուրդների համար հոբելյանական տարում, երբ Հայաստանի և Լեհաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակի հետ մեկտեղ նշվում է Լեհաստանում հայ համայնքի կազմավորման 650-րդ տարեդարձը։ Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել բարեկամ լեհ ժողովրդին և Լեհաստանի իշխանություններին՝ հայ ժողովրդի մի հատվածի և Հայաստանի մշակութային ժառանգության նկատմամբ հոգատար վերաբերմունքի համար: Հանրապետության Նախագահը բարձր է գնահատել 650-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ հայ համայնքին ուղղված Լեհաստանի նախագահ Անջեյ Դուդայի ջերմ ուղերձը և երեկ այդ երկրի Սենատում նույն առիթով ընդունված բանաձևը: Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը մեծ կարևորություն է տալիս Լեհաստանի հետ հարաբերությունների խորացմանը թե՛ երկկողմ ձևաչափով, թե՛ ԵՄ-ի հետ համագործակցության շրջանակներում:
Արտգործնախարար Վաշչիկովսկին շնորհակալություն է հայտնել Նախագահ Սերժ Սարգսյանին ընդունելության համար և ջերմությամբ հիշել ս.թ. սեպտեմբերի 19-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակներում Նյու Յորքում Հայաստանի և Լեհաստանի նախագահներիհանդիպումնու արդյունավետ քննարկումը:
Վիտոլդ Վաշչիկովսկին Հանրապետության Նախագահին ներկայացրել է Հայաստան իր այցի նպատակն ու հայ գործընկերոջ հետ այսօր ունեցած հանդիպմանարդյունքները:
Զրուցակիցները հայ-լեհական երկկողմ հարաբերություններից բացի անդրադարձել են նաև ՀՀ-ԵՄ համագործակցությանը, բրյուսելյան առաջիկա գագաթնաժողովին և Հայաստանի ակնկալիքներին այդ գագաթնաժողովից:
Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ Հայաստանը կարևորում է ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների խորացումը, ընդգծելով, որ Միության հետ համագործակցության արդյունքում Հայաստանում վերջին տարիներին բավականին բարեփոխումներ են իրականացվել, և ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունները զգալի առաջընթաց են գրանցել: Սերժ Սարգսյանը կարևորել է Լեհաստանի դերակատարությունը Արևելյան գործընկերության շրջանակներում ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների ամրապնդման գործում:

YEREVAN, OCTOBER 20, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan received on October 20 Foreign Minister of Poland Witold Waszczykowski.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the Armenian President’s Office, Serzh Sargsyan greeted the guest and noted that he is glad to host him in a jubilee year for the two peoples and countries, when together with the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Armenia and Poland, the 650th anniversary of the establishment of the Armenian community in Poland is marked. President Sargsyan expressed gratitude to the friendly people of Poland and the leadership of the country for their careful attitude to Armenians and the Armenian cultural heritage. The President of Armenia highly appreciated the warm message of the President of Poland Andrzej Duda addressed to the Armenian community on the occasion of the 650th anniversary and the resolution adopted by the Senate of Poland referring to the same occasion. Serzh Sargsyan underlined that Armenia greatly highlights deepening of relations with Poland both in a bilateral format and in the sidelines of Armenia’s cooperation with the EU.
Polish FM Waszczykowski thanked for the reception and recalled with warmth the meeting of Armenian and Polish Presidents on September 19 of the current year in New York in the sidelines of the UN General Assembly and the productive discussions.
Witold Waszczykowski presented to the President of the Republic the goal of his visit and the results of his meeting with his Armenian counterpart.
Apart from Armenian-Polish bilateral relations, the interlocutors also referred to Armenia-EU cooperation, the upcoming summit in Brussels and Armenia’s expectations from that summit.
President Sargsyan noted that Armenia highlights deepening relations with the EU, stressing that thank to the cooperation with the Union, a lot of reforms have been conducted in Armenia during the last years and Armenia-EU relations have recorded significant progress. Serzh Sargsyan highlighted the role of Poland in strengthening Armenia-EU relations in the sidelines of the Eastern Partnership.
During the meeting the sides also touched upon the negotiation process of Nagorno Karabakh conflict settlement.