Մադրիդը կկիրառի Սահմանադրության 155-րդ հոդվածը. Մարիանո Ռախոյ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսպանիայի կառավարությունը հոկտեմբերի 21-ին կայանալիք նիստում մտադիր Է կիրառել երկրի Սահմանադրության 155-րդ հոդվածը, որը Կատալոնիայի ինքնավար կարգավիճակի կասեցման հնարավորություն Է նախատեսում:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է Իսպանիայի վարչապետ Մարիանո Ռախոյը Բրյուսելում կայացած մամուլի ասուլիսում, որտեղ նա մասնակցել Է Եվրամիության գագաթնաժողովին: Վարչապետը նշել Է, որ «Իսպանիայի Նախարարների խորհրդի կողմից 155-րդ հոդվածի կիրառման որոշումն ընդունվելու Է վաղը»: Նրա խոսքով՝ այդ հարցում առավելագույն որոշակիություն Է ձեռք բերված:
«Վաղը Նախարարների խորհուրդը կկատարի օրինական իրադրության վերականգնման իր պարտավորությունը»,-ասել Է Մարիանո Ռոխոյը: «Մենք պետք Է վերականգնենք օրինականությունը: Չպետք Է լինի տարածք, որտեղ կառավարությունը չի կատարում օրենքը»,-հավելել Է Իսպանիայի վարչապետը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Мадрид в субботу применит статью Конституции, лишающую Каталонию автономии
Правительство Испании на заседании в предстоящую субботу намерено применить статью 155 Конституции страны, предполагающую возможность приостановки автономного статуса Каталонии, заявил испанский премьер Мариано Рахой на пресс-конференции в Брюсселе, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Выступая в бельгийской столице, куда Рахой прибыл на саммит ЕС, премьер заявил, что "решение о принятии 155-й статьи будет принято Советом министров Испании завтра". По его словам, в данном вопросе "достигнута предельная ситуация". "Завтра Совет министров выполнит свое обязательство по восстановлению законной ситуации", — сказал Мариано Рахой.
"Мы должны восстановить законность. Не может быть территории, где правительством не соблюдается закон, — отметил испанский премьер. — Цель у нас двойная: вернуться к законности и восстановить институциональную норму".