Գործազուրկների թիվը նվազել է, սակայն աշխատաշուկայում առաջարկի և պահանջարկի անհամապատասխանություն կա
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գործազուրկների թիվը 2017-ին նվազել է 7 տոկոսով նախորդ տարվա համեմատ: Այնուամենայնիվ, աշխատաշուկայի գերակա խնդիրն է շարունակում մնալ առաջարկի և պահանջարկի անհամապատասխանությունը. գործատուները փնտրում են մի քանի հմտություններով օժտված մասնագետների: Գործազրկության, աշխատաշուկայի վերաբերյալ «Արմենպրես»-ի թղթակիցը զրուցել է ՀՀ զբաղվածության պետական գործակալության աշխատաշուկայի  վերլուծության, կանխատեսման և գնահատման բաժնի պետ Հասմիկ Թադևոսյանի հետ:
-Տիկին Թադևոսյան, աշխատանք փնտրողների և գործազուրկների թիվն այս տարի որքա՞ն է:
- Հոկտեմբերի 1-ի դրությամբ աշխատանք է փնտրում 88609 մարդ, որոնցից գործազուրկի կարգավիճակ ունի 73621-ը:  Գործազուրկների թվաքանակում ամենաշատը ընդհանուր միջնակարգ կրթություն ունեցողներն են՝ 54.8 տոկոս: Բարձրագույն և հետբուհական կրթություն ունեցողների քանակը կազմում է 12.5 տոկոս, միջին մասնագիտական կրթություն ունեցողներինը՝  18.1,  նախնական մասնագիտական կրթություն ունեցողներինը՝ 5.5 տոկոս: Հիմնականում նրանք աշխատանք են փնտրում իրենց մասնագիտությամբ, իսկ չունեցողներին ցանկության դեպքում ընդգրկում ենք մասնագիտական ուսուցման դասընթացներում:
-Իսկ ինչպիսի՞ն է ցուցանիշը նախորդ տարվա համեմատ:
-2016-ին աշխատանք փնտրողների թիվը եղել է 96 106, գործազուրկներինը՝ 79 195: Նախորդ տարվա համեմատ այս տարի ցուցանիշները նվազել են՝ 7.8 տոկոսով աշխատանք փնտրողների թիվը, իսկ մոտ 7 տոկոսով՝ գործազուրկներինը:
-Ո՞ր մարզում է ամենաբարձ և որո՞ւմ ամենացածր գործազրկությունը: Ինչո՞վ է պայմանավորված:
-Ամենաշատ գործազուրկների թիվն այս տարի գրանցվել է Շիրակում: Հոկտեմբերի 1-ի դրությամբ ունենք 16244 աշխատանք փնտրող, որից 13236-ն ունեն գործազուրկի կարգավիճակ: Ամենաքիչ գործազրկությունն ունի Վայոց ձորը: 1810 աշխատանք փնտրող կա գրանցված, որոնցից 1275-ն ունեն գործազուրկի կարգավիճակ: Նման ցուցանիշը, իհարկե, կապված է բնակչության թվաքանակի հետ:
-Գործակալության միջոցով այս տարի որքա՞ն մարդ է տեղավորվել աշխատանքի և ո՞ր ոլորտներում:
- Հոկտեմբերի 1-ի դրությամբ աշխատանքի է տեղավորվել 6162 աշխատանք փնտրող: Աշխատատեղերը եղել են ՝ արդյունաբերության , մեծածախ  և մանրածախ  ավտոմեքենաների, մոտոցիկլների նորոգման, սպասարկման  և այլ ոլորտներում: Ի դեպ, նախորդի համեմատ այս տարի ավելի շատ մարդ է տեղավորվել աշխատանքի:
-Ցուցանիշի բարելավումն ինչո՞վ է պայմանավորված, ի՞նչ քայլեր են իրականացվել այդ ուղղությամբ:
- Այդ ուղղությամբ իրականացվել են մի շարք քայլեր: Ակտիվացրել են ԶՏԿ-ների և գործատուների միջև համագործակցությունը: Սեպտեմբերից սկած իրականացնում ենք նաև տոնավաճառներ, որի արդյունքում հայտնաբերվում են թափուր աշխատատեղեր, ինչպես նաև առաջիկայում կանխատեսվող աշխատատեղեր:  Կառավարությամբ համապատասխան որոշումը ևս նպաստել է ցուցանիշի բարելավմանը:
-Աշխատանքի տեղավորվածներից քանի՞սն են եղել անմրցունակ և նրանցից քանի՞սը հաշմանդամություն ունեցող անձինք: Ի՞նչ ծրագրեր են նպաստել նրանց տեղավորմանը:
-Աշխատանքի տեղավորվածներից անմրցունակ անձանց թիվը 5405 է: Հաշմանդամություն ունեցողներինը՝ 117-ը: Անմրցունակ անձանց աշխատաքի տեղավորմանը նպաստելու համար իրականացրել ենք երկու հիմնական ծրագիր՝ գործատուին միանվագ փոխհատուցման տրամադրում՝ 680 անմրցունակ անձի և աշխատանքային փորձ ձեռք բերելու համար գործատուներին աջակցության տրամադրման ծրագրով՝ հոկտեմբերի 1-ի դրությամբ 240 անձի: Նախորդ տարի նույն ժամանակում աշխատանքի էր տեղավորվել  ավելի շատ անմրցունակ անձ՝ 5900:
-Իսկ ինչո՞վ կպայմանավորեք այս տարի աշխատանքի տեղավորված անմրցունակ անձանց թվաքանակի կրճատումը:
- Նախորդ տարվա ցուցանիշը փոքր-ինչ բարձր էր, քանի գործում էին նաև այլ ծրագրեր: Դրանցից էին այլ վայր գործուղման, ձեռնարկատիրական , սեզոնային աշխատանքներին վերաբերող ծրագրերը: Այս ծրագրերը 2016-ի սեպտեմբերին կառավարության որոշումով  հաստատվել էին: Սակայն 2017-ի մարտին կառավարության արձանագրային որոշմամբ՝ ավելի շատ շեշտադրում արվեց նվազ ծախս պահանջվող ծրագրերին՝  գործատուին միանվագ փոխհատուցման և աշխատանքային փորձ ձեռք բերելու համար գործատուներին աջակցության տրամադրմանը:
-Որքա՞ն և ո՞ր ոլորտներում են առկա ամենաշատ թափուր աշխատատեղերը:
- Տարեսկզբից հավաքագրվել է շուրջ 6839 թափուր աշխատատեղ: Առյուծի բաժինը թեթև արդյունաբերության,  սպասարկման և առևտրի ոլորտներում է: Այս երեք ոլորտներում պահանջարկն ավելի շատ է, սակայն առկա են թափուր տեղեր նաև կրթության, գյուղատնտեսության, առողջապահության, գյուղատնտեսության ոլորտներում:  Առողջապահության ոլորտում ունենք 469, կացության և հանրային սննդի կազմակերպման ոլորտում՝ 489  թափուր աշխատատեղ: Մարզերում ամենաշատ թափուր աշխատատեղեր կան բժշկի, դասավանդողների, ճարտարապետների մասնագիտությամբ:  Երևանում և մարզերում միջին մասնագիտական կրթությամբ պահանջված մասնագիտություններն են ֆինանսի, առևտրի բնագավառի  գործակալները, գանձապահները, միջին բժշկական անձնակազմը, արվեստի, մարզական բնագավառների աշխատողները, փականագործները:
-Ո՞րն է աշխատաշուկայի գերակա խնդիրն այսօր:
-Ամենամեծ խնդիրն առաջարկի և պահանջարկի անհամապատասխանությունն է: Բոլոր մասնագիտություններով մենք առաջարկ ունենք, սակայն առկա է որակի խնդիր՝ պահանջում են բարձր որակավորման մասնագետներ: Հաճախ գործատուները փնտրում են մի քանի հմտություններով օժտված մասնագետի՝ օտար լեզուների, համակարգչային գիտելիքների իմացությամբ, ինչը դժվար է գտնվում:  Կան աշխատատեղեր, որոնք երկար ժամանակ թափուր են մնացել, քանի որ գործատուն չի գիտել համապատասխան հմտություններ ունեցող մասնագետի: Սա դեռևս աշխատաշուկայի գերակա խնդիրն է:

Число безработных сократилось, однако на рынке труда имеется несоответствие между спросом и предложением
Число безработных сократилось, однако на рынке труда имеется несоответствие между
спросом и предложением
В 2017-м году, по сравнению с предыдущим,  число безработных сократилось на 7%.  Тем не менее, превалирующей проблемой продолжает оставаться несоответствие между спросом и предложением на рынке труда. Работодатели ищут специалистов, имеющих несколько профилей квалификации.
Об указанных вопросах корреспондент «Арменпресс» побеседовал с начальником управления по анализу, прогнозу и оценке рынка труда Агентста занятости Армении Асмик Тадевосян.
-Г-жа Тадевосян, каковы показатели по безработным и ищущим работу на этот год?
- По положению, на 1-е октября, работу ищут  88609 человек, из коих 73621 – безработных. Среди последних превалирует число людей с общим средним образованием – их 54.8%. Людей с высшим и послевузовским образованием -  12.5%, со средним специальным образованием - 18.1%, с начальным специальным образованием -  5.5%. В основном, они ищут работу по специальности, тех, кто не имеет специального образования, включают в обучающие программы.
-Каковы показатели по сравнению с предыдущим годом?
-В 2016-м году работу искали  96106 человек,  из коих 79 195 – безработных. В 2017-м году, по сравнению с предыдущим,  число безработных сократилось на 7%, число ищущих работу – на  7.8%.
-Как распределены показатели по областям? Каковы причины различий?
-В этом году больше всего безработных в Шираке. По положению, на 1-е октября, работу ищут  16244 человек, из коих 13236 – безработных. Меньше всего безработных в Вайоц Дзоре. По положению, на 1-е октября, работу ищут  1810 человек, из коих 1275 – безработных. Показатели, конечно, зависят от числа населения.
-Сколько человек нашли работу с помощью агентства и в каких отраслях?
- По положению, на 1-е октября, работу нашли 6162 человек, они устроились в промышленности, в отрасли ремонта автомобилей, мотоциклов, обслуживании и пр. В 2017-м году, по сравнению с предыдущим, работу нашли большее число людей.
-Чем обусловлено улучшение показателей? Какие шаги были предприняты в этом направлении?
- Были предприняты шаги в направлении активизации сотрудничества с работодателями. Начиная с сентября, работают ярмарки труда, где выявляются как наличествующие, так и планируемые вакансии. Улучшению показателей способствовали также решения правительства.
- Сколькие среди устроенных на работу были неконкурентоспособными и сколькие были инвалидами? Какие программы способствовали их трудоустройству?
-Число неконкурентоспособных среди трудоустроенных – 5405, людей с инвалидностью – 117. Для трудоустройства неконкурентоспособных были проведены следующие программы: выплата единовременной компенсации работодателю – в 680 случаях, выплата работодателю средств на обучение – в 240 случаях. В прошлом году было трудоустроено больше неконкурентоспособных – 5900 человек.
-Чем обусловлено сокращение этого показателя в этом году?
- В прошлом году было трудоустроено больше неконкурентоспособных, поскольку действовали и другие программы: по командированию в другие населенные пункты, по сезонным работам и пр. Эти программы были утверждеены решениями правительства Армении от сентября 2016-го года, затем – в марте 2017-го года, решениями правительства Армении акценты были поставлены на менее затратные программы.
-Сколько и по каким отраслям имеется больше всего вакансий?
- С начала года было зарегистрировано около 6839 вакансий, в основном, в промышленности, сфере обслуживания и в торговле. Есть вакансии и в сферах образования, сельского хозяйства, здравоохранения. В сфере здравоохранения имеется 489  вакансий. В областях больше всего вакансий по специальностям врача, педагога, архитектора. В Ереване и в областях больше всего вакансий по специальностям со средним специальным образованием по финансам, торговле, медицине, искусству, спорту, слесарному делу.
-Какие проблемы превалируют сегодня на рынке труда?
-Самая большая проблема - несоответствие между спросом и предложением.  Предложение есть по всем профессиям, однако есть проблема с качеством: нужны высококвалифицированные кадры. Работодатели ищут специалистов, имеющих несколько профилей квалификации, со знанием иностранных языков, компьютера. Есть вакансии, по которым работодатели уже долгое время не находятт кадров. На данный момент, это основная проблема на рынке труда.