Նախարար Վարդան Արամյանը շարունակել է հանդիպումները Վաշինգտոնում
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանի գլխավորած պատվիրակությունը Համաշխարհային բանկի և Արժույթի միջազգային հիմնադրամի տարեկան հանդիպումների շրջանակներում մասնակցել է Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի երկրներին նվիրված քննարկմանը, որը վարել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի տնօրենի տեղակալ Թաո Զանգը: Քննարկման առանցքում եղել են հարկաբյուջետային քաղաքականության շրջանակներում ի հայտ եկող մարտահրավերները, այդ գործընթացում ԱՄՆ-ի կողմից առաջարկվող աջակցության գործիքները, ինչպես նաև պատասխանատու ինստիտուտների կարողությունների զարգացման հեռանկարները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ֆինանսների նախարարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, նախարար Վարդան Արամյանը հանդիպման ընթացքում ներկայացրել է ՀՀ պետական պարտքի կայունությանը, ֆիսկալ կանոնների և հարկային քաղաքականության բարելավմանն ուղղված աշխատանքները:
Ֆիսկալ հարցերի վարչության հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ներկայումս ֆիսկալ կանոնների վերանայման գորցընթացում ԱՄՆ- ի կողմից Հայաստանին ցուցաբերվող հետագա աջակցության հնարավորություններն ու ուղիները: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ԱՄՀ կողմից հարկային քաղաքականության բարելավման, մասնավորապես՝ գույքահարկի ուղղությամբ տեխնիկական աջակցություն ցուցաբերելու վերաբերյալ:
Նախարար Վարդան Արամյանը մասնակցել է նաև Dutch Constituency-ի հանդիպումներին, որում ընդգրկված է նաև Հայաստանը: Անդրադարձ է կատարվել Constituency-ի կողմից Համաշխարհային բանկի կայուն զարգացման 2030 օրակարգին աջակցության, Համաշխարհային բանկի նոր բնապահպանական և սոցիալական քաղաքականությանը, կրթության և ուսուցման Համաշխարհային բանկի զարգացման զեկույցին: Ամփոփվել են նաև Constituency-ի շրջանակներում աշխատանքները, և նշվել է, որ հաջորդ Constituency-ի հանդիպումը կկայանա Խորվաթիայում:
Հանդիպման ավարտին հայկական կողմին նաև շնորհակալություն հայտնեցին Դիլիջանում կազմակերպված նախորդ հանդիպման համար:

Продолжаются вашингтонские встречи министра Вардана Арамяна
Делегация, возглавляемая министром финансов РА Варданом Арамяном, в рамках ежегодных встреч с ВБ и МВФ приняла участие в обсуждении, посвященном странам Кавказа и Центральной Азии, которое провел вице-президент МВФ Тао Занг. В центре внимания были вызовы, проявившиеся в рамках бюджетно-налоговой политики, инструментарий, предлагаемый США в этом процессе, а также перспективы развития возможностей ответственных институтов.
Как сообщили  «Арменпресс» в пресс-службе Минфина Армении, министр В. Арамян на встрече представил работы, направленные на сохранение стабильности госдолга, улучшение фискальных правил и налоговой политики.
На встрече с управлением фискальных вопросов обсуждались возможности и пути оказания МВФ Армении технической помощи  в процессе пересмотра фискальных правил. Достигнута договоренность об улучшении МВФ налоговой политики, в частности, оказания технического содействия в налоге на имущество.
Министр В. Арамян принял участие во встречах Dutch Constituency, в которые вовлечена и Армения. Стороны обратились к содействию Dutch Constituency регламента устойчивого развития 2030 МВФ, его новой природоохранной и социальной политике, докладу фонда о развитии образования и обучения. Подведены итоги работы в рамках Dutch Constituency, отмечено, что следующая встреча состоится в Хорватии.
В завершении встречи армянская сторона выразила благодарность за прошлую встречу, организованную в Дилижане.