Նախագահին հավատարմագրերն է հանձնել Ֆրանսիայի նորանշանակ դեսպանը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆրանսիայի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Հանրապետության Նախագահը շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ, մաղթել հաջողություններ և հույս հայտնել, որ դեսպան Լաքոտն իր ակտիվ գործունեությամբ նոր էջ կբացի հայ-ֆրանսիական հարաբերություններում:
Նախագահը և Ֆրանսիայի դեսպանը համակարծիք են եղել, որ վերընթաց զարգացող հայ-ֆրանսիական առանձնաշնորհյալ հարաբերությունները լիովին համապատասխանում են երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամության ոգուն: Սերժ Սարգսյանը խորհրդանշական է համարել, որ նորանշանակ դեսպանն իր դիվանագիտական առաքելությունը Հայաստանում սկսում է Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակի տարում:
Ընդգծելով, որ երկու երկրների միջև գոյություն ունեն կայուն քաղաքական երկխոսություն, բարձր մակարդակի ակտիվ շփումներ և փոխայցելություններ՝ Սերժ Սարգսյանը կարևորել է հայ-ֆրանսիական առևտրատնտեսական հարաբերությունների աշխուժացումը:
Նախագահը միջպետական կապերի ամրապնդման և խորացման գործում ընդգծել է միջխորհրդարանական փոխգործակցության մեծ դերը՝ գոհունակությամբ փաստելով, որ հայ և ֆրանսիացի խորհրդարանականներն ակտիվ շփվում և արդյունավետ համագործակցում են ոչ միայն երկկողմ ձևաչափում, այլև միջազգային խորհրդարանական կազմակերպությունների շրջանակներում: Հանրապետության Նախագահը կարևորել է նաև 2013թ. Ֆրանսիայի խորհրդարանում Ղարաբաղի հետ բարեկամության խմբի ստեղծումը:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձել են ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին և զարգացման հեռանկարին, այդ թվում՝ առաջիկայում Բրյուսելում նախատեսվող Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրման նախապատրաստական աշխատանքներին:
Հանրապետության Նախագահը կարևորել և բարձր է գնահատել Ֆրանսիայի՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրի ակտիվ ներգրավվածությունը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացում:
Անդրադառնալով հումանիտար-մշակութային ոլորտում համագործակցությանը՝ Հանրապետության Նախագահը և Ֆրանսիայի դեսպանը կարևորագույն իրադարձություն են համարել 2018թ. Հայաստանում Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթնաժողովի անցկացումը, որի շրջանակներում Երևան կժամանեն ֆրանկոֆոն երկրներից բազմաթիվ բարձր մակարդակի պատվիրակություններ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանն անելու է ամեն հնարավորը գագաթնաժողովը բարձր մակարդակով հյուրընկալելու և անցկացնելու համար:

Новоназначенный Чрезвычайный и полномочный посол Французской Республики вручил верительные грамоты президенту Республики Армения
Новоназначенный Чрезвычайный и полномочный посол Французской Республики вручил
верительные грамоты президенту Республики Армения
Президенту Армении Сержу Саргсяну 13 октября вручил верительные грамоты новоназначенный Чрезвычайный и полномочный посол Французской Республики в Республике Армения Джонатан Лакот.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, Серж Саргсян пожелал дипломату успехов и выразил надежду, что посол своей активной деятельностью откроет новую страницу в армяно-французских отношениях.
Президент Армении и посол Франции согласились том, что привилегированные армяно-французские отношения, развивающиеся по восходящей, полностью отражают дух дружбы двух народов.
Серж Саргсян посчитал символичным тот факт, что новоназначенный посол начинает свою миссию в Армении в тот год, когда Армения и Франция отмечают 25-летие дипломатических отношений.
Подчеркнув, что между двумя странами существует стабильный политический диалог, активные взаимодействия на высоком уровне и взаимные визиты, Серж Саргсян подчеркнул важность активизации торгово-экономических отношений между Арменией и Францией.
Президент Армении подчеркнул роль межпарламентского партнерства в укреплении и углублении межгосударственных отношений, с удовлетворением отметив, что парламентарии Армении и Франции эффективно сотрудничают не только в двусторонних форматах, но и в рамках международных парламентских организаций. Президент Республики также подчеркнул важность деятельности созданной в 2013 году во французском парламенте группы дружбы с Нагорным Карабахом.
В ходе встречи собеседники коснулись перспектив развития отношений Армения-ЕС, в том числе подготовительных работ к подписанию Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве в ближайшем будущем в Брюсселе.
Президент Саргсян подчеркнул важность и высоко оценил активное участие Франции в переговорном процессе по урегулированию нагорно-карабахского конфликта в качестве страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ.
Коснувшись сотрудничества в гуманитарной и культурной сферах, президент Армении и посол Франции высоко оценили саммит Международной организации стран Франкофонии, который пройдет в Армении в 2018 году.