Իրաքի դատարանը որոշեց ձերբակալել Քրդստանի հանրաքվեի կազմակերպիչներին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրաքի դատարանը հոկտեմբերի 11-ին որոշում Է կայացրել Քրդստանի անկախության շուրջ հանրաքվեի անցկացման բարձրագույն անկախ հանձնաժողովի ղեկավարին ու անդամներին ձերբակալելու վերաբերյալ: Այդ մասին հայտնել Է Իրաքի լրատվական գործակալությունը՝ վկայակոչելով դատարանի հայտարարությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Հետաքննությունների դատարանը որոշում Է կայացրել հանձնաժողովի ղեկավարին ու անդամներին ձերբակալելու մասին, որոնք զբաղվել են Քրդստանում հանրաքվեի կազմակերպմամբ»,-հայտարարության տեքստում մեջբերվում Է Իրաքի բարձրագույն դատական խորհրդի ներկայացուցչի խոսքը:
Սեպտեմբերի 25-ին Իրաքյան Քրդստանում անցկացվել Է անկախության հանրաքվե: Քրդստանի ընտրությունների եւ հանրաքվեի անցկացման բարձրագույն անկախ հանձնաժողովի տվյալներով, անկախության օգտին քվեարկել Է ընտրողների 92,7 տոկոսը:
Իրաքի իշխանությունները հանրաքվեն հայտարարել են անօրինական եւ ընդգծել, որ ինքնավարության տարածաշրջանային կառավարության հետ բանակցություններ չեն անցկացնի, քանի դեռ չեղյալ չեն հայտարարվել քվեարկության արդյունքները: Քվեարկության անցկացմանը դեմ են եղել Իրաքյան Քրդստանի հարեւանները՝ Թուրքիան եւ Իրանը, ինչպես նաեւ ԱՄՆ-ը եւ ՄԱԿ-ը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Суд в Ираке постановил арестовать организаторов референдума по Курдистану
Иракский суд в среду вынес постановление об аресте главы и членов высшей независимой комиссии по проведению референдума о независимости Курдистана. Как передает Арменпресс, об этом со ссылкой на заявление сообщает иракское информационное агентство.
"Суд по расследованиям вынес постановление об аресте главы и членов комиссии, занимавшихся организацией референдума в Курдистане", — приводится в тексте заявления представителя Высшего судебного совета Ирака.
В Иракском Курдистане 25 сентября прошел референдум о независимости. По данным высшей независимой комиссии по выборам и референдуму Курдистана, за независимость проголосовали 92,7% избирателей.
Власти Ирака объявили референдум нелегитимным и подчеркнули, что не станут проводить переговоры с региональным правительством автономии, пока не будут аннулированы результаты голосования. Против проведения голосования выступили соседи Иракского Курдистана — Турция и Иран, а также США и ООН.