ԵԱՏՄ անդամ երկրները պետք է ադապտացվեն գլոբալ փոփոխություններին և մեկ քայլ առաջ գտնվեն. Տիգրան Սարգսյան
ԵԱՏՄ անդամ երկրները պետք է ադապտացվեն գլոբալ փոփոխություններին և մեկ քայլ
առաջ գտնվեն. Տիգրան Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՏՄ անդամ երկրները պարտավոր են ադապտացվել գլոբալ փոփոխություններին և միաժամանակ շրջանցել դրանք ու մեկ քայլ առաջ գտնվել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, նման կարծիք հայտնեց Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը Եվրասիական գործընկերության միջազգային երկրորդ համաժողովի ընթացքում ունեցած ելույթում:
«Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունները պետք է հաշվի առնեն գլոբալ փոփոխությունները, որոնք տեղի են ունենում աշխարհում: Եվրասիական տնտեսական միությունը  զարգացնելու առաջին քայլերից մեկը թվայնացումն է, որը թույլ կտա տնտեսական հոլովումը փոխել, փոխել մեր կյանքը, հին մոտեցումներն այն մասին, թե ինչպես է կազմակերպված տնտեսությունը, հասարակությունը»,- ասաց ԵՏՀ նախագահը:
Նա հիշեցրեց, որ ԵԱՏՄ անդամ պետությունների նախագահները դեկտեմբերին հանձնարարական են տվել մշակել զարգացման ուղիներ` թվայնացման մասով: «Հոկտեմբերի 11-ին մենք պետք է քննարկենք այս փաստաթուղթը: Մեր գաղափարն այն է, որ առաջադրվեն միտումներ: Յուրօրինակ իրավիճակ է ստեղծվել, որովհետև անդամ պետություններն ստացել են լրացուցիչ լիազորություններ, ընդլայնել են իրենց տնտեսական ինքնավարությունը: Սա նշանակում է, որ անկախ բնակչության թվից, տարածքից, մենք բոլորս ունենք հավասար իրավունքներ ու հնարավորություններ որոշումներ կայացնելու հարցում, որոնք տարածվում են ողջ ԵԱՏՄ-ի վրա: Սա թույլ է տալիս բոլորին ներկայացնել իրենց հետաքրքրությունները, իրացնել հնարավորությունները, որովհետև բոլոր պետությունները, կրկնում եմ, ունեն նույն իրավունքները Եվրասիական տնտեսական կոլեգիայի կայացման վրա ազդելու հարցում»,- նշեց Տիգրան Սարգսյանը:

EEU countries must adapt to global changes, be step ahead – Tigran Sargsyan
YEREVAN, OCTOBER 6, ARMENPRESS. EEU member countries must adapt to global changes and at the same time bypass them and be a step ahead, Eurasian Economic Commission chairman of the board Tigran Sargsyan said in his remarks at the 2nd International Eurasian Partnership Forum.
“Member countries of the Eurasian Economic Union must take into account global changes which are happening worldwide. One of the first steps of developing the EEU is digitization, which will enable to change the economic inflection, change our life, old approach about how the economy and society are organized”, he said.
He reminded that the presidents of EEU countries instructed in December to design the development directions in terms of digitization. “On October 11 we must discuss this document. Our idea is for trends to be proposed. A unique situation has been created, because member states received additional powers and their economic autonomy has expanded. This means that regardless of the population number, territory, all of us have equal rights and opportunities in making decisions which impact on the entire EEU. This enables everyone to present their interests, realize opportunities, because all states, I repeat, have the same rights in impacting the establishment of the EEC”, he said.