Գիտնականները բացատրել են բաժանված ծնողների երեխաների ֆենոմենը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկացի եւ շվեդ գիտնականները ցույց են տվել, որ բաժանված ծնողների երեխաները ամենայն հավանականությամբ երկարատեւ ամուսնության մեջ չեն գտնվի: Ուսումնասիրությունը հրապարակվում Է Psychological Science հանդեսում: Այդ մասին հայտնել Է Վիրջինիայի (ԱՄՆ) համագործակցության համալսարանը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Մասնագետներն ուսումնասիրել են շվեդական ամուսնական գրանցումները՝ հատկապես ուշադրություն դարձնելով այն զույգերի բաժանությունների վիճակագրությանը, որոնցում երկուսի ծնողներն Էլ ամուսնալուծված են եղել:
Պարզվել Է, որ բաժանությունների հաճախականությունը ամենաբարձրն Է եղել այն զուգընկերների շրջանում, որոնց ծնողները նույնպես ավելի վաղ բաժանվել Էին: Այս կապը, ինչպես նշել են գիտնականները, հիմնականում բնորոշ Է կենսաբանական, այլ ոչ թե որդեգրված ծնողների համար: Այս հանգամանքը, հեղինակների կարծիքով, մատնանշում Է գենետիկական գործոնները, որոնք ազդում են մարդկանց բաժանությունների հաճախականության վրա:
Հոգեբանների շրջանում տարածված Է այն տեսակետը, որ երեխաներն ընդօրինակում են իրենց ծնողների վարքագծի հիմնական շաբլոնները: Նոր ուսումնասիրությունը ցույց Է տալիս, որ երեխաների վարքագծի մի քանի առանձնահատկությունների համար պատասխանատու կարող են լինել ոչ միայն հոգեբանական ու սոցիալական, այլեւ գենետիկական գործոնները:

Объяснен феномен «разведенок»
Американские и шведские ученые показали, что дети разведенных родителей с высокой вероятностью не будут состоять в длительном браке. Исследование опубликуют в журнале Psychological Science, сообщает Университет Содружества Виргинии (США).
Специалисты изучили шведские брачные записи, особенно обратив внимание на статистику разводов тех пар, в которых родители обоих партнеров были разведены, сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.
Частота расставаний оказалась самой высокой среди партнеров, родители которых также ранее развелись. Данная связь, как отметили ученые, характерна в основном для биологических родителей, а не приемных. Такое обстоятельство, по мнению авторов, указывает на генетические факторы, влияющие на частоту разводов у людей.
Среди психологов популярна точка зрения, что дети воспринимают паттерны (базовые шаблоны поведения) своих родителей. Новое исследование показывает, что ответственными за отдельные особенности поведения детей могут быть не только психологические и социальные факторы, но и генетические.