Դիլհամ Ասքերովը չի ցանկանում նամակ գրել. ԿԽՄԿ-ն պարզաբանում է
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ-ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի Լեռնային Ղարաբաղի առաքելության տեղեկատվության բաժնի աշխատակից Էթերի Մուսայելյանը մեկնաբանել է Արցախում դատապարտված ադրբեջանցի դիվերսանտ Դիլհամ Ասքերովի ազգականների հայտարարությունները՝ նշելով, որ ԿԽՄԿ-ն պարբերաբար այցելում է ղարաբաղյան հակամարտության հետ կապ ունեցող դատապարտյալներին:
«Համաձայն իր առաքելության` ԿԽՄԿ-ն բանտարկյալներին այցելում է, որպեսզի նրանց ազատազրկման պայմանների և վերաբերմունքի դիտարկում անցկացնի և կապ ապահովի բանտարկյալների և նրա հարազատների միջև: Սակայն դատապարտյալն ինքն է որոշում՝ օգտվի հարազատների նամակներին մշտապես պատասխանելու իրեն տրված հնարավորությունից, թե ոչ: Այսպիսով, դեպքեր են պատահում, երբ դատապարտյալը կարող է և չցանկանալ նամակ գրել, և ԿԽՄԿ-ն հարգում է դատապարտյալի ցանկությունը»,- նշել է Էթերի Մուսայելյանը:
Նախօրեին Ասքերովի եղբայրը դժգոհել էր, որ այս տարվա մարտից իրենք Դիլհամ Ասքերովից ոչ մի տեղեկություն չունեն. «Մեզ ասում են, որ Դիլհամը չի ցանկանում նամակ գրել, խոսել տեսակապի միջոցով»:
Դիլհամ Ասկերովին մեղադրանք էր առաջադրվել Լեռնային Ղարաբաղի քրեական օրենսգրքի 7, իսկ նույն երկրի քաղաքացի Շահբազ Գուլիևին՝ 5 հոդվածների հատկանիշներով։ Նրանք մեղադրվում են ազգային ատելության շարժառիթներով մարդուն առեւանգելով սպանելու, կազմակերպված խմբի կողմից անչափահասի նկատմամբ զենքի գործադրմամբ բռնություն գործադրելու, լրտեսության, Ղարաբաղի պետական սահմանը կազմակերպված խմբի կողմից հատելու, հրազեն եւ ռազմամթերք կրելու մեջ։
Դիլհամ Ասկերովին նաեւ կազմակերպված խմբի կողմից ազգային ատելության շարժառիթով երկու անձանց սպանության փորձի մեղադրանք էր առաջադրվել։
ԼՂՀ ընդհանուր իրավասության դատարանը 2014թ.-ի դեկտեմբերի 29-ին Դիլհամ Ասկերովին դատապարտել է ցմահ, իսկ Գուլիևին՝ 22 տարվա ազատազրկման:

Dilham Askerov does not want to answer the letters of his relatives - ICRC
YEREVAN, SEPTEMBER 26, ARMENPRESS/ARTAKHPRESS. The International Committee of the Red Cross (ICRC) regularly visits the prisoners that are linked to the Karabakh conflict, communication officer of the ICRC Mission in Nagorno-Karabakh, Eteri Musayelyan said, commenting on the statements by the relatives of Azerbaijani citizen Dilham Askerov, who is serving a prison sentence in the Republic of Artsakh.
“According to its mandate, the ICRC visits persons under arrest to conduct a monitoring of their prison conditions, the conduct toward them, as well as with the aim that they are given the opportunity to establish contact with relatives,” noted Musayelyan. “However, the prisoner himself decides whether or not to make use of the opportunity given to him to always reply to the relatives’ letters. So, there are cases when the prisoner may not wish to write letter, and the ICRC respects the prisoner’s wish.”
Dilham Askerov’s brother on Monday complained that they have had no information about Askerov since March.
“They’re telling us that Dilgam doesn’t want to write letter, speak via video link,” Dilham’s brother had said earlier.
Remind, that Dilham Askerov was charged under 7 articles of the NKR Criminal Code and Shahbaz Guliyev - under 5 articles. The defendants are charged for espionage, illegally crossing of protected state border performed by organized group without proper documentation and approval, illegal carrying of firearms and ammunition as an organized group, kidnapping by means of violence, which puts in danger life or health, the use of weapons against a minor performed by organized group, murder interfaced to kidnapping performed by organized group, motivated by ethnic hatred. Dilham Askerov is also charged with a murder of two persons performed by organized group, motivated by ethnic hatred.