Մեթիսը պատմել Է, թե ԱՄՆ-ն ինչպես Է զսպելու ԿԺԴՀ-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պենտագոնի ղեկավար Ջեյմս Մեթիսը հայտարարել Է, թե ԱՄՆ-ը մտադիր Է ԿԺԴՀ-ի զսպման ջանքերը դիվանագիտության ոլորտում շարունակել «հնարավորինս ավելի երկար», տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մենք շարունակում ենք ՄԱԿ-ում աջակցել դիվանագիտական միջոցներին, դուք եղաք ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում բանաձեւի միաձայն ընդունման վկաները, որը մեծացնում Է տնտեսական եւ դիվանագիտական ճնշումը Հյուսիսի (Հյուսիսային Կորեայի – խմբ.) վրա:
Մենք պահպանում ենք ԿԺԴՀ-ի կողմից վտանգավոր սպառնալիքները զսպելու ունակությունը, նաեւ մեր դիվանագետներին աջակցելու կարողությունն այն առումով, որ դա հնարավորինս ավելի երկար պահենք դիվանագիտության ոլորտում»,- հայտարարել Է Մեթիսը Նյու Դելիում հնդիկ պաշտոնակից Նիրմալա Սիթարմանի հետ կայացած բանակցություններից հետո:
Նա հավելել Է, որ Վաշինգտոնի նպատակն Է «խնդիրը լուծել դիվանագիտական ճանապարհով»: Նրա խոսքով՝ նախագահ Դոնալդ Թրամփը «դա պարզորոշ հասկանալ Է տվել», հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

YEREVAN, SEPTEMBER 26, ARMENPRESS. The United States wants a diplomatic solution to the escalating crisis with North Korea, US defence secretary James Mattis said on Tuesday.
"We maintain the capability to deter North Korea's most dangerous threats but also to back up our diplomats in a manner that keeps this as long as possible in the diplomatic realm," he said in New Delhi after talks with his Indian counterpart, The Times of India reported.
"That is our goal, to solve this diplomatically, and I believe that President Trump has been very clear on this issue," the US defence chief said.
"We continue to maintain the diplomatically-led effort in the United Nations. You have seen unanimous United Nations Security Council resolutions passed that have increased the pressure, economic pressure and diplomatic pressure, on the North," he said.