Իրաքյան Քրդստանի մի շարք քաղաքներում տոնում են անկախության հանրաքվեի ավարտը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրաքյան Քրդստանի մի շարք քաղաքներում բնակիչները դուրս են եկել փողոց տոնելու անկախության հանրաքվեի ավարտը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ այս մասին տեղեկացնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ի թղթակիցը:
Էրբիլի կենտրոնում բազմամարդ կուտակումներ են, մարդիկ միացնում են ազգային երաժշտություն տներում և մեքենաների մեջ, պարում փողոցներում: Մեքենաների վրա կարելի է տեսնել Քրդստանի դրոշներ և ինքնավարության նախագահ Մասուդ Բարզանիի նկարները: Նմանատիպ իրավիճակ է նաև Քրդստանի մեծությամբ երկրորդ քաղաքում՝ Սուլեյմանիեում:
Ընտրական հանձնաժողովների աշխատանքը երկարաձգվել է մեկ ժամով՝ մինչև 19:00-ն: Նախնական տվյալներով՝ հանրաքվեին մասնակցել են ընտրողների 80 տոկոսից ավելին: Ըստ Բարձրագույն անկախ հանձնաժողովի՝ ձայնի իրավունք ունեին 5.2 միլիոն քաղաքացիներ: Երկրում բացվել էր 6846 ընտրատեղամաս և ձևավորվել 1737 ընտրական հանձնաժողով: Քվեարկությանը մասնակցել են ոչ միայն պաշտոնապես Իրաքյան Քրդստանի մաս կազմող Էրբիլ, Սուլեյանիե և Դոհուկ նահանգների բնակիչները, այլև հարակից Քիրքուկ, Նայնավա և Սալահ-ադ-Դին նահանգների բնակիչները:

YEREVAN, SEPTEMBER 25, ARMENPRESS.  The residents of a number of cities of Iraqi Kurdistan have come into the streets to celebrate the end of the independence referendum, ARMENPRESS reports the correspondent of “Ria Novosti” informs.
Crowds of people have gathered in the center of the city of Erbil, folk music can be heard from cars and homes, people dance in the streets. The flag of Kurdistan and photos of the President of the Autonomy Masoud Barzani can be seen on the cars. Similar situation is in the second largest city of Kurdistan – Süleymaniye.
According to preliminary information, 80% of the eligible people have voted. According to the Independent High Commission, 5.2 citizens were eligible to vote. Not only the regions that are officially part of Iraqi Kurdistan, but also the residents of nearby Provinces Kirkuk, Ninewa and Salah ad Din have participated in the referendum.