Կուրցը ցանկանում Է Պուտինի եւ Թրամփի գագաթնաժողով կազմակերպել Վիեննայում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չեզոք Ավստրիան կարող Է ժամանակակից միջազգային քաղաքականության մարտահրավերների շուրջ բանակցությունների անցկացման վայր դառնալ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի եւ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի միջեւ: Այդ մասին սեպտեմբերի 22-ին հայտարարել Է Ավստրիայի արտաքին գործերի նախարար եւ ԵԱՀԿ-ի գործող նախագահ Սեբաստիան Կուրցը Ավստրիայի Ազգային խորհրդի (խորհրդարանի ստորին պալատ)՝ հոկտեմբերի 15-ին կայանալիք ընտրությունների նախաշեմին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ես կցանկանայի Թրամփին առաջարկել՝ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ չեզոք Ավստրիայում գագաթնաժողովում քննարկել միջազգային քաղաքականության կարեւորագույն մարտահրավերները»,-նշել Է Կուրցը՝ ի պատասխան Ավստրիայի մամուլի գործակալության այն հարցին, թե ինչ թեմա Է նա ցանկանում արծարծել ԱՄՆ-ի ղեկավարի հետ իր առաջին հեռախոսազրույցի ընթացքում, եթե խորհրդարանի ընտրությունների արդյունքում դառնա Ավստրիայի կանցլեր:
Ավստրիայի Ազգային խորհրդի վաղաժամկետ ընտրությունները կանցկացվեն հոկտեմբերի 15-ին՝ 16 կուսակցությունների ու քաղաքական շարժումների մասնակցությամբ: Նախարարների կաբինետի ղեկավարի աթոռի եւ խորհրդարանում մեծամասնություն ունենալու համար առավել լարված պայքար կծավալվի գործող կանցլեր, Ավստրիայի Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության (ԱՍԴԿ) նախագահ Քրիստիան Քեռնի եւ արտաքին գործերի նախարար, Ավստրիայի պահպանողական ժողովրդական կուսակցության (ԱԺԿ) նախագահ Սեբաստիան Կուրցի միջեւ:
Մրցարշավում առաջատարի երրորդ հավակնորդը Ավստրիայի ազատության կուսակցության (ԱԱԿ) ղեկավար Հայնց-Քրիստիան Շտրահեն Է: Հասարակական կարծիքի վերջին հարցումների համաձայն, ավստրիացիների մեծամասնությունը պատրաստ Է քվեարկել Ավստրիայի պահպանողական ԱԺԿ-ի եւ նրա առաջնորդ Կուրցի օգտին: Այսպես, հարցման մասնակիցների 33 տոկոսը հանդես Է գալիս ԱԺԿ-ի օգտին, 23 տոկոսը՝ ԱԱԿ-ի, 22 տոկոսը՝ ԱՍԴԿ-ի օգտին:
31-ամյա Սեբաստիան Կուրցի ժողովրդականության վարկանիշը ավստրիացի ընտրողների շրջանում աճում Է անհավանական տեմպերով գլխավորապես նրա այն կոչերի շնորհիվ, որոնք վերաբերում են Եվրոպայում անօրինական միգրանտների հոսքի դադարեցմանը եւ միգրացիոն ճգնաժամի Էսկալացիայի դեպքում Ավստրիայի սահմանները փակելուն:
Նա նաեւ փողոցում փարանջա կրելու արգելք սահմանելու, որն սկսելու Է Ավստրիայում գործել հոկտեմբերից, եւ բոլոր փախստականների համար գերմաներեն լեզվի եւ ավստրիական մշակույթի պարտադիր ուսումանասիրման ծրագրի ներդրման նախաձեռնողն Էր, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Глава МИД Австрии хочет организовать саммит Путина и Трампа в Вене
Нейтральная Австрия может стать местом проведения переговоров между президентом США Дональдом Трампом и президентом России Владимиром Путиным о вызовах в современной международной политике. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом заявил в пятницу австрийский министр иностранных дел и действующий председатель ОБСЕ Себастьян Курц в преддверии выборов в Национальный совет Австрии (нижняя палата парламента) 15 октября.
"Я хотел бы предложить Трампу с президентом России Путиным обсудить на саммите в нейтральной Австрии важнейшие вызовы международной политики", - отметил Курц в ответ на вопрос Австрийского агентства печати, какую тему он хочет поднять в своем первом телефонном разговоре с американским лидером, если по итогам выборов в парламент станет канцлером Австрии.
Досрочные выборы в Национальный совет Австрии пройдут 15 октября с участием 16 партий и политических движений. Наиболее напряженная борьба за кресло главы кабинета министров и большинство в парламенте развернется между действующим канцлером, председателем Социал-демократической партии Австрии (СДПА) Кристианом Керном и главой МИД, председателем консервативной Австрийской народной партии (АНП) Себастьяном Курцем. Третьим претендентом в гонке за лидерство выступает глава Австрийской партии свободы (АПС) Хайнц-Кристиан Штрахе.
Согласно последним опросам общественного мнения, большинство австрийцев готовы голосовать за консервативную АНП и ее лидера Курца. Так, 33% респондентов выступают за АНП, 23% - за АПС, 22% - за СДПА.
Рейтинг популярности 31-летнего Себастьяна Курца в глазах австрийского избирателя растет невероятными темпами, главным образом за счет его призывов полностью прекратить потоки нелегальных мигрантов в Европу и закрыть австрийские границы в случае эскалации миграционного кризиса.
Он также был инициатором введения запрета на ношение паранджи на улице, который начнет действовать в Австрии с октября, и внедрения для всех беженцев программы обязательного изучения немецкого языка и австрийской культуры.