Լոնդոնի մետրոյում պայթած ռումբի մեջ խոցող տարրեր են եղել
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լոնդոնի մետրոյի Parsons Green կայարանում սեպտեմբերի 15-ին գործի դրված ինքնաշեն պայթուցիկ սարքը բաղկացած Է եղել խոցող տարրերից եւ մեծ քանակությամբ պայթանյութից: Սեպտեմբերի 22-ին LBC ռադիոկայանին տված հարցազրույցում այս մասին հայտնել Է Սքոթլանդ Յարդի ղեկավար Քրեսիդա Դիքը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Դա շատ վտանգավոր ռումբ Էր: Այն ճայթել Է մասնակիորեն»,- ասել Է նա: Դիքի խոսքով՝ ռումբի մեջ եղել Է «մեծ քանակությամբ պայթուցիկ նյութ, եւ այն լցոնված Է եղել խոշոր կոտորակով»: «Ուստի ամեն ինչ շատ ավելի վատ կարող Էր լինել»,- հավելել Է ոստիկանության սպան:
Գնացքի լեփ-լեցուն վագոնում պայթյունը Parsons Green վերգետնյա կայարանում տեղի Է ունեցել սեպտեմբերի 15-ին: Ահաբեկչական գործողության հետեւանքով տուժել Է 30 մարդ, նրանց մեծ մասն ստացել Է դեմքի, վերին եւ ստորին վերջույթների այրվածքներ: Ահաբեկչական գործողության պատասխանատվությունն ստանձնել Է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Во взорвавшейся в лондонском метро бомбе были поражающие элементы
Самодельное взрывное устройство, сработавшее 15 сентября на станции лондонского метро Parsons Green, состояло из поражающих элементов и большого количества взрывчатки. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом в пятницу сообщила в интервью радиостанции LBC шеф Скотленд-Ярда Крессида Дик.
"Это была очень опасная бомба. Она сдетонировала частично", - сказала она. По словам Дик, в бомбе было "большое количество взрывчатого вещества и она была начинена картечью". "Поэтому все могло быть гораздо хуже", - добавила офицер полиции.
Взрыв в переполненном вагоне поезда на наземной станции Parsons Green произошел 15 сентября. В результате теракта пострадали 30 человек, большинство из них получили ожоги лица, верхних и нижних конечностей. Ответственность за теракт взяла на себя запрещенная в РФ террористическая группировка "Исламское государство" (ИГ).