ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցող Դայնիուս Պուրասը կայցելի Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առողջության իրավունքի հարցերով ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցող Դայնիուս Պուրասը սեպտեմբերի 25-ից մինչև հոկտեմբերի 5-ը կայցելի Հայաստան՝ գնահատելու, թե որքանով է իրացվում մարդկանց առողջության իրավունքը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների հարցով բարձր հանձնակատարի գրասենյակը:
«Այցի նպատակն է պարզել, թե Հայաստանն ինչ աշխատանք է տանում՝ երաշխավորելու մարդկանց առողջության իրավունքը, այդ թվում` թե ինչ միջոցներ են ձեռնարկվել մինչ օրս, ինչ ձեռքբերումներ կան, և ինչ մարտահրավերներ են մնում չհաղթահարված»,- ասել է Պուրասը, որն առողջության իրավունքի հարցերով ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցողներից առաջինն է, որ այցելում է Հայաստան:
Հատուկ զեկուցողն ուսումնասիրելու է առողջապահական ծառայությունների առկայությունը, հասանելիությունը, պահանջներին համապատասխանությունը և որակը, ինչպես նաև առողջության իրավունքի իրացման վրա ազդող գործոնները, ինչպիսիք են աղքատությունը, խտրականությունն ու բռնությունը:
«Ինձ մասնավորապես հետաքրքրում են Կայուն զարգացման օրակարգ 2030-ի շրջանակներում ներառված մի շարք հատուկ խնդիրներ,- ասել է փորձագետը:  - Դրանցից են` առողջապահական ծառայությունների համընդհանուր ընդգրկումը, առողջության խթանումն ու ոչ վարակիչ հիվանդությունների կանխարգելումը, առաջնային բուժօգնությունը, հոգեկան առողջության պահպանումը (հատկապես համայնքահեն ծառայությունները), ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ով և տուբերկուլոզով ապրող մարդկանց իրավունքները, ինչպես նաև ակադեմիական բժշկության, բժշկական կրթության և հետազոտությունների դերը»:
Հատուկ զեկուցողն ուսումնասիրելու է նաև բնակչության առանձին խմբերի, մասնավորապես կանանց, երեխաների, միգրանտների, թմրամիջոց օգտագործող անձանց և հաշմանդամություն ունեցող մարդկանց իրավիճակը: Նա հանդիպումներ է ունենալու Երևանի, Աբովյանի, Դիլիջանի, Սպիտակի և Վանաձորի մի շարք հաստատություններում:
Պարոն Պուրասը Հայաստան կատարած այցի մասին իր ամբողջական զեկույցը ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդին կներկայացնի 2018 թ. հունիսին:

Специальный докладчик ООН Дайниус Пурас посетит Армению
Специальный докладчик ООН по вопросам прав человека на здоровье Дайниус Пурас с 25 сентября по 5 октября будет находиться с визитом в Армении для оценки того, насколько соблюдается и реализуется право человека на здоровье. Об этом сообщили в офисе Верховного комиссара ООН по правам человека, передает  «Арменпресс».
«Цель визита  - выяснить, какую работу проводит Армения для обеспечения права человека на здоровье, в том числе, какие предприняты действия на сей день, каковы достижения, какие вызовы не преодолены”, – сказал Пурас, который посещает Ереван первым из специальных докладчиков ООН по вопросам права человека на здоровье.
Специальный докладчик изучит наличие медицинского обслуживания, его доступность, качество,  соответствие предъявляемым требованиям, а также факторы, влияющие на  реализацию этого права, среди которых бедность,  дискриминация и насилие.
« Меня, в частности, интересуют ряд специальных  вопросов, включенных в Программу устойчивого развития - 2030, - сказал эксперт. – Это всеобщий охват медицинскими  услугами, стимулирование здоровья и профилактика незаразных болезней, первичная медицинская помощь, сохранение душевного здоровья. права больных ВИЧ/СПИД и туберкулезом, а также роль  академической медицины, медицинского образования и исследований.”
Специальный докладчик изучит также состояние здоровья отдельных групп, в том числе, женщин, детей, мигрантов, наркоманов и инвалидов. У него запланированы встречи в ряде учреждений Еревана, Абовяна, Дилижана, Спитака и Ванадзора.