Միջազգային տնտեսական համաժողով կազմակերպելու նպատակով կստեղծվի միջգերատեսչական հանձնաժողով
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը մտադիր է 2018 թվականին Երևանում կազմակերպել միջազգային տնտեսական համաժողով: Գործադիրի նիստում վարչապետ Կարեն Կարապետյանը նշեց, որ վերջերս կայացած Հայաստան-Սփյուռք համաժողովի ընթացքում ներկայացրել են Հայաստանի տնտեսական հստակ ներուժի, ներդրումային ծրագրերի և արձանագրված տնտեսական աճի վերաբերյալ համալիր տեղեկատվություն, և այդ առումով գործադիրն ունի դա առավել հասանելի դարձնելու խնդիր։
«Այդ իսկ պատճառով հարկավոր է մեր գիտական և տնտեսական ներուժը հասանելի դարձնել համաշխարհային ճանաչում ստացած տնտեսական կազմակերպություններին և ձեռնարկատերերին, մեր երկրում կազմակերպելով ժամանակակից պահանջներին համապատասխանող տնտեսական միջոցառումներ»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց ՀՀ վարչապետը:
Ելնելով վերոնշյալից՝ Կարեն Կարապետյանը Կառավարության աշխատակազմի ղեկավարին հանձնարարեց մեկշաբաթյա ժամկետում Հայաստանում 2018 թվականին միջազգային տնտեսական համաժողով կազմակերպելու նպատակով մշակել միջգերատեսչական հանձնաժողով ստեղծելու վերաբերյալ համապատասխան իրավական ակտի նախագիծ՝ նախատեսելով հանձնաժողովի կազմը ՀՀ փոխվարչապետի գլխավորությամբ և տնտեսական ոլորտի նախարարների մասնակցությամբ։ Միջոցառման կազմակերպչական և հանձնաժողովի քարտուղարության աշխատանքների կազմակերպման իրականացումը վերապահվելու է Հայաստանի զարգացման հիմնադրամին:
«Մենք իրականում ցանկանում ենք Հայաստանում ստեղծել տնտեսական և ներդրումային ռեգուլյար հարթակ, որտեղ պատմելու ենք, թե ինչպիսի Հայաստան ենք ուզում տեսնել վաղը, ինչ տեսլական ունենք, համաշխարհային ճանաչում ունեցող մասնագետների հետ քննարկել մեր մոտեցումները, պատկերացումները, ինչպես նաև այդ հարթակում ստեղծել հնարավորություն՝ մոր պոտենցիալ գործընկերներին ներկայացնելու այն նախագծերը, որոնք պատրաստում ենք և իրագործում»,- ասաց վարչապետը:

Government to establish interagency commission for holding international economic forum
YEREVAN, SEPTEMBER 22, ARMENPRESS. Armenia’s government plans to hold an international economic forum in Yerevan in 2018, reports Armenpress.
During the government session on September 22, Prime Minister Karen Karapetyan said during the recent Armenia-Diaspora conference in Yerevan, complex information on Armenia’s economic potential, investment programs and the recorded economic growth was presented, and in this sense the government has a task to make this more available.
“For that reason it is necessary to make our scientific and economic potential available to world economic organizations and entrepreneurs, organize economic events in Armenia in accordance with contemporary demands”, he said.
The PM tasked the chief of staff to prepare within a week a respective draft legal act aimed at creating an interagency commission for organizing the forum which will be led by Vice Prime Minister and participated by ministers of economic field. The Development Foundation of Armenia (DFA) will carry out the organization and preparation works of the forum.
“In fact we want to create a regular economic and investment platform in Armenia where we will tell about what Armenia we would like to see tomorrow, what is our vision, will discuss our approaches with renowned specialists, as well as will create an opportunity in that platform to present our potential partners the projects we prepare and implement”, Karen Karapetyan said.