Արցախի անվտանգությունը վտանգող ցանկացած փոփոխություն անընդունելի է. Կարեն Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը կոչ է արել տարածքների վերաբերյալ հայտարարություններից հեռու գնացող եզրակացություններ չանել: «Եռաբլուր»-ում լրագրողների հետ զրույցում Կարեն Միրզոյանը նշեց, որ հնչած գաղափարները նորություն չեն, նախկինում էլ է այս մասին խոսվել: «Սա, այսպես կոչված, Մադրիդյան սկզբունքներն են: Տեղին չէ հեռուն գնացող եզրակացություններ անելը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց Միրզոյանը:
Միաժամանակ, Արցախի ԱԳ նախարարն ընդգծեց, որ տարածքների վերադարձման առաջարկի գոյությունը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ Արցախը երկար ժամանակ բացակայում է բանակցությունների սեղանից: «Լեռնային Ղարաբաղի վերադարձը բանակցությունների սեղանին թույլ կտա աշխատել այնպիսի առաջարկների և սխեմաների վրա, որոնք արտացոլում են գոյություն ունեցող իրողությունը ու կապահովեն Արցախի բնակչության անվտանգությունը»,- ընդգծեց Կարեն Միրզոյանը:
Հարցին՝ ինչ տարածքների մասին կարող է խոսք գնալ, Արցախի ԱԳ նախարարը նշեց, որ Արցախի ներկայիս անվտանգության համակարգի հիմքում հաշվի են առնվում այն տարածքները, որոնք Արցախի անբաժանելի մասն են համարվում: «Ցանկացած փոփոխություն, որը կարող է վտանգել Արցախի անվտանգությունը, անընդունելի է: Արցախի բնակչության անվտանգությունը մեր գերխնդիրն է, անվտանգության մեխանիզմներ մշակելիս մենք նկատի ունենք Արցախի ամբողջ տարածքը»,- ասաց Միրզոյանը:

Любое изменение, чреватое угрозой Арцаху, неприемлемо – Карен Мирзоян
Министр ИД Арцаха Карен Мирзоян призвал не  делать далеко идущих выводов  из заявления  о сдаче  территорий. Так он заявил в беседе с журналистами в ходе  посещения воинского  пантеонаЕраблур. «Это не новость, это Мадридские принципы, так что не  надо делать далеко идущих выводов», - сказал он.
Он подчеркнул, что предложение о сдаче  территорий обусловлено тем, что Арцах длительное  время отсутствует за столом переговоров. «Возращение Арцаха к столу переговоров позволит работать над такими схемами, которые  смогут обеспечить  его безопасность и гарантировать безопасность населения», - сказал министр Мирзоян.
На вопрос, может ли пойти речь о территориях, он отметил, что в  основе нынешней системы  безопасности Арцаха учитываются те  территории, которые  составляют его неотъемлемую часть. «Любое  изменение, чреватое  угрозой  Арцаху, неприемлемо. Безопасность населения – сверхцель и сверхзадача, и разрабатывая механизмы безопасности, мы учитываем всю территорию Арцаха»,  – сказал  Карен Мирзоян.