Արցախի անվտանգությունը վտանգող ցանկացած փոփոխություն անընդունելի է. Կարեն Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը կոչ է արել տարածքների վերաբերյալ հայտարարություններից հեռու գնացող եզրակացություններ չանել: «Եռաբլուր»-ում լրագրողների հետ զրույցում Կարեն Միրզոյանը նշեց, որ հնչած գաղափարները նորություն չեն, նախկինում էլ է այս մասին խոսվել: «Սա, այսպես կոչված, Մադրիդյան սկզբունքներն են: Տեղին չէ հեռուն գնացող եզրակացություններ անելը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց Միրզոյանը:
Միաժամանակ, Արցախի ԱԳ նախարարն ընդգծեց, որ տարածքների վերադարձման առաջարկի գոյությունը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ Արցախը երկար ժամանակ բացակայում է բանակցությունների սեղանից: «Լեռնային Ղարաբաղի վերադարձը բանակցությունների սեղանին թույլ կտա աշխատել այնպիսի առաջարկների և սխեմաների վրա, որոնք արտացոլում են գոյություն ունեցող իրողությունը ու կապահովեն Արցախի բնակչության անվտանգությունը»,- ընդգծեց Կարեն Միրզոյանը:
Հարցին՝ ինչ տարածքների մասին կարող է խոսք գնալ, Արցախի ԱԳ նախարարը նշեց, որ Արցախի ներկայիս անվտանգության համակարգի հիմքում հաշվի են առնվում այն տարածքները, որոնք Արցախի անբաժանելի մասն են համարվում: «Ցանկացած փոփոխություն, որը կարող է վտանգել Արցախի անվտանգությունը, անընդունելի է: Արցախի բնակչության անվտանգությունը մեր գերխնդիրն է, անվտանգության մեխանիզմներ մշակելիս մենք նկատի ունենք Արցախի ամբողջ տարածքը»,- ասաց Միրզոյանը:

YEREVAN, SEPTEMBER 21, ARMENPRESS. Foreign Minister of the Republic of Artsakh Karen Mirzoyan urges not to make far-reaching conclusions from the announcements concerning territories. Karen Mirzoyan told the reporters at “Yerablur” pantheon that there is nothing new in what has been said. The same things were said in the past as well. “This is about the so-called Madrid principles. One should not make far-reaching conclusions”, ARMENPRESS reports Mirzoyan saying.
At the same time the Foreign Minister of Artsakh stressed that the existence of the proposal of surrendering some territories is explained by the factor that for a long time Artsakh has been excluded from the negotiation table. “The return of Nagorno Karabakh to the negotiation table will allow work on such proposals and schemes that reflect the reality and will ensure the security of the people of Artsakh”, Karen Mirzoyan emphasized.
To the question which territories might be the talks about, Artsakh’s FM mentioned that the territories that are inseparable part of Artsakh are part of Artsakh’s security system. “Any change that can jeopardize Artsakh’s security is inadmissible. Our pivotal goal is to ensure the security of the people of Artsakh and saying Artsakh we understand the entire territory of Artsakh”, Mirzoyan said.