Հայաստանը պատրաստ է մասնակցելու Սիրիայում խաղաղարար ջանքեր ձեռնարկելու շուրջ հնարավոր քննարկմանը. ՀՀ Նախագահ
Հայաստանը պատրաստ է մասնակցելու Սիրիայում խաղաղարար ջանքեր ձեռնարկելու
շուրջ հնարավոր քննարկմանը. ՀՀ Նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը պատրաստակամ է մասնակցելու Սիրիայում ՄԱԿ-ի հովանու և համապատասխան մանդատի ներքո խաղաղարար ջանքեր ձեռնարկելու շուրջ հնարավոր քննարկմանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին սեպտեմբերի 19-ին Նյու Յորքի ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում կայացած Գլխավոր ասամբլեայի 72-րդ նստաշրջանին իր ելույթում նշել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը
«Ցավոք, շարունակում է լուրջ մարտահրավեր մնալ Մերձավոր Արևելքում առկա անկայունությունը: Մենք մեծ ցավով ենք հետևում Սիրիայի ճգնաժամին և հումանիտար իրավիճակին, որից տուժում է քաղաքացիական բնակչությունը, այդ թվում նաև այդ երկրի հայ համայնքը: Հայաստանն իր հնարավորությունների սահմաններում ձգտում է դույզն-ինչ մեղմել Սիրիայի ժողովրդի տառապանքները՝ տրամադրելով մարդասիրական օգնություն: Մենք նաև պատրաստակամ ենք մասնակցելու Սիրիայում ՄԱԿ-ի հովանու և համապատասխան մանդատի ներքո խաղաղարար ջանքեր ձեռնարկելու շուրջ հնարավոր քննարկմանը»,-ասել է Սերժ Սարգսյանը:
ՀՀ Նախագահի խոսքով՝ Հայաստանը, լինելով բարդ տարածաշրջանում տեղակայված, դեպի ծով ելք չունեցող երկիր, ունենալով սակավ բնական պաշարներ, շարունակաբար հայտարարել է, որ իր ամենաարժեքավոր պաշարը մարդն է: Հիրավի, ոչ միայն Հայաստանում, այլև Միավորված ազգերի մեր ամբողջ ընտանիքում ամեն ինչի կենտրոնում պետք է պահել մարդուն, պետք է ձգտել խաղաղության և արժանապատիվ կյանքի բոլորի համար՝ կայուն մոլորակի վրա:
«Կասկած չունեմ, որ Միավորված ազգերի մեր ընտանիքը կարող է ապահովել համագործակցության այն նոր որակը, որը թույլ կտա դիմագրավել ժամանակակից գլոբալ և տարածաշրջանային մարտահրավերները: Հենց այդ նպատակով է, որ Հայաստանը մասնակցում է ՄԱԿ-ի մի շարք խաղաղապահ գործողությունների: Ավելին, մենք պատրաստակամ ենք ավելացնելու Լիբանանում՝ ՅՈՒՆԻՖԻԼ և Մալիում՝ ՄԻՆՈՒՍՄԱ առաքելություններում մեր մասնակցությունը»,-նշել է Հայաստանի ղեկավարը:

Armenia ready to participate in possible discussions on peacemaking efforts in Syria – President Sargsyan
Armenia ready to participate in possible discussions on peacemaking efforts in Syria – President
YEREVAN, SEPTEMBER 20, ARMENPRESS. Armenia is ready to engage into possible discussions on the peacemaking efforts in Syria under the UN auspices and with an appropriate mandate, President Serzh Sargsyan said in his speech delivered at the 72nd session of the UN General Assembly in New York on September 19, reports Armenpress.
“The current instability in the Middle East regretfully remains as a serious challenge. It is with great pain that we have been following the crisis in Syria and the humanitarian situation there, which has brought about suffering of the civilian population, including the Armenian community of the country. Within its means, Armenia strives to mitigate the suffering of the Syrian people by providing humanitarian assistance. We also express our willingness to engage into possible discussions on the peacemaking efforts in Syria under the UN auspices and with an appropriate mandate”, the President said.
Serzh Sargsyan said Armenia, as a landlocked country located in the complicated region, a country with scarce natural resources, has continuously emphasized that human capital is its most valuable resource. “It is, indeed, correct both for Armenia and for our whole family of the United Nations: we should focus on people, we should strive for peace and a decent life for all, on a sustainable planet”, he noted. “I have no doubt that our family of the United Nations is able to guarantee a new quality of cooperation that will allow us to withstand the contemporary global and regional challenges. It is with that objective in mind that Armenia participates in a number of the UN peacekeeping operations. Moreover, we stand ready to increase our contribution in Lebanon and Mali to UNIFIL and MINUSMA missions, respectively”.