Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել Լեհաստանի նախագահի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Նյու Յորքում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանը սեպտեմբերի 19-ին ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում հանդիպում է ունեցել Լեհաստանի Հանրապետության նախագահ Անջեյ Դուդայի հետ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Նշելով, որ ընթացիկ տարին խորհրդանշական է Հայաստանի և Լեհաստանի համար՝ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակի հետ մեկտեղ երկու երկրները նշում են Լեհաստանում հայ համայնքի կազմավորման 650-րդ տարեդարձը, նախագահներ Սարգսյանը և Դուդան գոհունակությամբ են փաստել երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամության ոգով զարգացող միջպետական հարաբերությունները: Օգտվելով առիթից` Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Լեհաստանի նախագահին այդ առիթով հայ համայնքին ուղղված ջերմ խոսքերի համար և բարձր գնահատել լեհ ժողովրդի բարեկամական վերաբերմունքը հայ ժողովրդի նկատմամբ:
Նախագահ Անջեյ Դուդան հանդիպման առիթով ջերմորեն շնորհավորել և բարեմաղթանքներ է հղել Հայաստանի Անկախության տոնի կապակցությամբ, որը հայ ժողովուրդը նշելու է երկու օրից:
Երկու երկրների ղեկավարներն անդրադարձել են թե՛ երկկողմ, թե՛ բազմակողմ մակարդակներում հայ-լեհական կապերի ամրապնդման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքին` այդ համատեքստում կարևորելով բարձրաստիճան հաճախակի շփումներն ու քաղաքական երկխոսությանը նոր որակ հաղորդելը։
Նախագահ Դուդան շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ Նախագահին` ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում ոչ մշտական անդամ դառնալու հարցում Լեհաստանին Հայաստանի աջակցության համար: Սերժ Սարգսյանը այդ կապակցությամբ շնորհավորել է Լեհաստանին և հույս հայտնել, որ ձևավորված փոխաջակցման և փոխըմբռնման ավանդույթներն այսուհետ ևս կշարունակվեն:
Նախագահ Սարգսյանը մեծապես կարևորել է նաև խորհրդարանական դիվանագիտության դերը քաղաքական երկխոսության զարգացման գործում։ Հաշվի առնելով սահմանադրական փոփոխությունների արդյունքում Հայաստանում խորհրդարանական կառավարման համակարգին անցնելու հանգամանքը՝ Սերժ Սարգսյանը վստահություն է հայտնել, որ այդ ձևաչափով համագործակցությունն առաջիկայում ավելի ծանրակշիռ կդառնա:
Սերժ Սարգսյանը մեկ անգամ ևս նշել է, որ Հայաստանում մեծապես գնահատում են Լեհաստանի Սեյմի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման փաստը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացին: Սերժ Սարգսյանը կարևորել է այս հարցում հավասարակշռված դիրքորոշման ցուցաբերումը` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և ԵՄ ընդհանուր դիրքորոշմանը համահունչ:
Նախագահ Դուդան ընդգծել է, որ Լեհաստանի դիրքորոշումը ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում չի փոխվել, և Լեհաստանը վստահ է, որ հիմնախնդիրը պետք է լուծվի բացառապես խաղաղ ճանապարհով, միջազգային իրավունքի հիման վրա:

President Sargsyan meets with Polish counterpart
YEREVAN, SEPTEMBER 20, ARMENPRESS. On September 19 President of Armenia Serzh Sargsyan, while on a working visit in New York, met with President of the Republic of Poland Andrzej Duda at the UN headquarters, press service of the President’s Office told Armenpress.
Noting that 2017 is a symbolic milestone for Armenia and Poland, as the 25th anniversary of diplomatic relations is being marked this year along with the 650th anniversary of establishment of the Armenian community in Poland, Presidents Sargsyan and Duda expressed satisfaction with the dynamically developing interstate relations based on centuries-old friendship between the two peoples.
Taking the opportunity, President Serzh Sargsyan thanked the Polish President for the kind remarks addressed to the Armenian community on this occasion and highly appreciated the Polish people’s friendly attitude towards the Armenian people.
President Andrzej Duda offered warm congratulations and best wishes on the Independence Day of Armenia, which the Armenian nation is celebrating in two days.
Evoking the ongoing efforts aimed at strengthening the Armenian-Polish ties on bilateral and multilateral levels, the heads of the two countries highlighted the importance of top-level contacts and the need to achieve a new quality in political dialogue.
President Duda thanked the President of Armenia for support of Poland’s non-permanent membership in the UN Security Council. In turn, Serzh Sargsyan congratulated Poland on that occasion and expressed the hope that the traditions of mutual assistance and understanding will be continued.
President Sargsyan attached importance to the role of parliamentary diplomacy in the development of political dialogue. Considering the fact that Armenia has shifted to the parliamentary system of governance as a result of constitutional amendments, Serzh Sargsyan expressed confidence that inter-parliamentary ties will be strengthened in the future
Serzh Sargsyan stressed once again that Armenia highly appreciates the recognition of the Armenian Genocide by the Polish Sejm.
The parties touched upon the Nagorno Karabakh conflict settlement process. Serzh Sargsyan stressed the need to abide by a balanced position in line with the common standpoint of the OSCE Minsk Group Co-Chairs and the European Union.
President Duda emphasized that Poland’s position on the settlement of the Nagorno Karabakh conflict has not changed, and Poland is confident that the problem should only be resolved peacefully on the basis of international law.