Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել Լեհաստանի նախագահի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Նյու Յորքում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանը սեպտեմբերի 19-ին ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում հանդիպում է ունեցել Լեհաստանի Հանրապետության նախագահ Անջեյ Դուդայի հետ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Նշելով, որ ընթացիկ տարին խորհրդանշական է Հայաստանի և Լեհաստանի համար՝ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակի հետ մեկտեղ երկու երկրները նշում են Լեհաստանում հայ համայնքի կազմավորման 650-րդ տարեդարձը, նախագահներ Սարգսյանը և Դուդան գոհունակությամբ են փաստել երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամության ոգով զարգացող միջպետական հարաբերությունները: Օգտվելով առիթից` Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Լեհաստանի նախագահին այդ առիթով հայ համայնքին ուղղված ջերմ խոսքերի համար և բարձր գնահատել լեհ ժողովրդի բարեկամական վերաբերմունքը հայ ժողովրդի նկատմամբ:
Նախագահ Անջեյ Դուդան հանդիպման առիթով ջերմորեն շնորհավորել և բարեմաղթանքներ է հղել Հայաստանի Անկախության տոնի կապակցությամբ, որը հայ ժողովուրդը նշելու է երկու օրից:
Երկու երկրների ղեկավարներն անդրադարձել են թե՛ երկկողմ, թե՛ բազմակողմ մակարդակներում հայ-լեհական կապերի ամրապնդման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքին` այդ համատեքստում կարևորելով բարձրաստիճան հաճախակի շփումներն ու քաղաքական երկխոսությանը նոր որակ հաղորդելը։
Նախագահ Դուդան շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ Նախագահին` ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում ոչ մշտական անդամ դառնալու հարցում Լեհաստանին Հայաստանի աջակցության համար: Սերժ Սարգսյանը այդ կապակցությամբ շնորհավորել է Լեհաստանին և հույս հայտնել, որ ձևավորված փոխաջակցման և փոխըմբռնման ավանդույթներն այսուհետ ևս կշարունակվեն:
Նախագահ Սարգսյանը մեծապես կարևորել է նաև խորհրդարանական դիվանագիտության դերը քաղաքական երկխոսության զարգացման գործում։ Հաշվի առնելով սահմանադրական փոփոխությունների արդյունքում Հայաստանում խորհրդարանական կառավարման համակարգին անցնելու հանգամանքը՝ Սերժ Սարգսյանը վստահություն է հայտնել, որ այդ ձևաչափով համագործակցությունն առաջիկայում ավելի ծանրակշիռ կդառնա:
Սերժ Սարգսյանը մեկ անգամ ևս նշել է, որ Հայաստանում մեծապես գնահատում են Լեհաստանի Սեյմի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման փաստը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացին: Սերժ Սարգսյանը կարևորել է այս հարցում հավասարակշռված դիրքորոշման ցուցաբերումը` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և ԵՄ ընդհանուր դիրքորոշմանը համահունչ:
Նախագահ Դուդան ընդգծել է, որ Լեհաստանի դիրքորոշումը ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում չի փոխվել, և Լեհաստանը վստահ է, որ հիմնախնդիրը պետք է լուծվի բացառապես խաղաղ ճանապարհով, միջազգային իրավունքի հիման վրա:

Серж Саргсян встретился с президентом Польши
Находящийся с рабочим визитом в Нью-Йорке президент РА Серж Саргсян встретился 19 сентября в штаб-квартире ООН с президентом Республики Польши Анджеем Дудой. Об этом  «Арменпресс»  сообщили в управлении по связям с общественностью и средствами информации администрации президента РА.
Отметив, что текущий год знаменателен для Армении и Польши тем, что исполняется 25 лет установления дипломатических отношений и обе страны отмечают 650-летие образования армянской колонии в Польше, обе стороны с удовлетворением отметили растущий уровень межгосударственных отношений.
Воспользовавшись случаем, президент Серж Саргсян поблагодарил А. Дуду за теплые слова об армянской общине и за дружеское отношение к армянскому народу.
Президент Анджей Дуда, в свою очередь, поздравил  с Днем независимости Армении, который армянский народ отмечает 21 сентября.
Затем президенты обратились к двусторонним отношениям и работе по их укреплению и развитию, отметив важность взаимных астреч и новый уровень политического диалога. Президент А. Дуда поблагодарил президента С. Саргсяна за содействие в избрании Польши непостоянным членом СБ ООН. С. Саргсян поздравил  Польшу с избранием и выразил надежду, что традиция взаимной поддержки и помощи будет продолжена.
Президент С. Саргсян отметил также важность парламентской дипломатии и развития двустороннего диалога. Обратившись к переходу Армении к парламентской форме правления, С. Саргсян выразил уверенность, что сотрудничество в этом формате станет более активным и весомым.
С. Саргсян еще раз подчеркнул, что в Армении высоко ценят факт признания Польшей Геноцида армян.
Стороны говорили также о процессе урегулирования нагорно-Карабахского конфликта. С. Саргсян отметил важность взвешенного подхода, созвучного с позицией Минской группы и ЕС.
Президент Дуда заявил, что позиция Польши по этому вопросу остается неизменной – конфликт должен быть решен исключительно мирным путем, на основе международного права.